Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy dynamicznej pogody. Za tydzień możliwa kolejna wichura

Aktualnie w naszym kraju panuje dynamiczna aura. Często mamy do czynienia z silnymi porywami wiatru oraz opadami zarówno śniegu, jak i deszczu.

Jak się okazuje czeka nas kontynuacja takiej pogody. Wynika to z dużej aktywności głębokich niżów nadchodzących z Atlantyku, toteż dłuższa i trwała zima póki co nam nie grozi.

Obecna sytuacja baryczna

Poniedziałek (31.01.2022) okaże się spokojniejszy niż poprzednie dni. Przede wszystkim uspokoi się wiatr, bo tylko na wschodzie powieje do 50-60 km/h. Poza południem zachmurzenie będzie umiarkowane bądź małe.

Jednak w wielu miejscach, a zwłaszcza na południu, zachodzie i północnym wschodzie popada przelotny śnieg. Temperatura wyniesie około 0-1oC na wschodzie o 1-2oC na zachodzie i w centrum.

Opady i zachmurzenie w poniedziałek, 31 stycznia

We wtorek (01.02.2022) odwiedzi nas kolejna wichura, choć znacznie słabsza od poprzedniej. Na zachodzie w porywach powieje do 60-75 km/h, w centrum 40-60 km/h i na wschodzie 30-50 km/h.

Ponadto od zachodu wkroczy do naszego kraju strefa dość silnych opadów śniegu, która do końca dnia dojdzie na wschód. Co istotne, po opadach śniegu padać będzie deszcz.

Termometry wskażą od -1-0oC na wschodzie przez 0-1oC w centrum do 0-2oC na zachodzie Polski.

Spodziewane porywy wiatru we wtorek, 1 lutego

Środa (02.02.2022) w niemal całym kraju przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami będą silne, zwłaszcza na zachodzie i południu. Poza tym przejaśnienia mogą pojawić się na północy. Wiatr znacząco osłabnie i tylko na zachodzie powieje do 50-60 km/h.

Temperatura maksymalna w środę, 2 lutego

Temperatura maksymalnie wyniesie od -1-1oC na wschodzie przez 0-2oC w centrum do 1-3oC na zachodzie.

Czwartek (03.02.2022) po raz pierwszy od dłuższego czasu nie pojawi się ani silny wiatr, ani opady na większą skalę. Tylko na zachodzie przelotnie popada deszcz ze śniegiem.

Temperatura maksymalna w czwartek, 3 lutego

W wielu miejscach pojawi się dużo chwil ze słońcem, a termometry zarejestrują wartości oscylujące od -1oC do 1oC na wschodzie, od 0oC do 2oC w centrum i od 2oC do 5oC na zachodzie.

W piątek (04.02.2022) nastąpi ocieplenie oraz na znacznym obszarze spadnie słaby deszcz bądź śnieg. Na wschodzie spodziewamy się nieco przejaśnień, a temperatura maksymalnie wzrośnie do 1-3oC na wschodzie, do 2-4oC w centrum oraz 3-6oC na zachodzie. Ponadto wzmoże się wiatr i powieje do 40-60 km/h w całej Polsce.

Spodziewane opady w piątek, 4 lutego

W sobotę (05.02.2022) niemal wszędzie będzie duże lub całkowite zachmurzenie, wraz z przelotnymi i punktowymi opadami deszczu bądź śniegu. Tylko na zachodzie wystąpią spore przejaśnienia.

Temperatura wyniesie maksymalnie od 0-2oC na wschodzie przez 1-4oC w centrum do 2-5oC na zachodzie. Ponadto siła wiatru znów wzrośnie i wyniesie w porywach do 50-70 km/h w całym kraju.

Temperatura maksymalna w sobotę, 5 lutego

Następnie czeka nas prawdopodobnie kolejna silna wichura wraz z większą dawką opadów. Uderzy ona już w niedzielę (06.02.2022). Przez znaczną część Polski, zwłaszcza północną przejdą opady mieszane.

Szacowane porywy wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek (06/07.02.2022)

Temperatura wzrośnie do 1-4oC na wschodzie i w centrum oraz do 3-7oC na zachodzie. Wiatr powinien rozwinąć prędkość dochodzącą do 70-90 km/h w głębi kraju oraz do 100-110 km/h na wybrzeżu.

Następnie czeka nas spore ocieplenie. Wiatr systematycznie będzie słabnąć, ale wciąż zalegać będą opady deszczu na przeważającym terytorium Polski.

W okolicach 8 lutego na termometrach możemy ujrzeć wartości temperatury oscylujące wokół 9-13oC w niemal całym kraju.

Spodziewana temperatura w środę, 8 lutego

Po tym mocnym ociepleniu sytuacja jeszcze jest niejasna, ale niewykluczone jest oziębienie do około 0-3oC i powrót opadów mieszanych i wichur.

Spodziewane sumy opadowe od 31 stycznia do 9 lutego

Do tego czasu spadnie sporo wody, ponieważ na północy stacje meteorologiczne mogą zarejestrować wartości dochodzące do 40-60 litrów na metr kwadratowy w pierwszej dekadzie lutego.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …