Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy ocieplenia. Miejscami wystąpią burze

Aktualnie w naszej części kontynenty panuje spokojna i wyżowa pogoda. Co prawda, w kolejnych dniach punktowo pojawiać się będą komórki burzowe, to jednak zachmurzenie z reguły okaże się znikome, a temperatura dość wysoka.

Zanim wystąpi solidne ocieplenie, najpierw na chwilę się ochłodzi, choć temperatura nie spadnie do bardzo niskich wartości.

W niedzielę (01.05.2022) znów czeka nas sporo słońca. Zachmurzenie okaże się zazwyczaj małe i umiarkowane.

Jedynie na północy Polski oraz na południu pojawi się więcej chmur. Ponadto w centrum, na wschodzie i południu pojawią się punktowe komórki konwekcyjne, z których może zagrzmieć.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 1 maja

Temperatura maksymalna wyniesie 13-16oC na północy oraz 16-19oC w pozostałej części kraju. Lokalnie na zachodzie może być nieznacznie cieplej.

W poniedziałek (02.05.2022) czeka nas właściwie taka sama aura co w niedzielę. Zachmurzenie nie będzie zbyt duże, ale tym razem opady konwekcyjne skupią się jedynie na rejonach południowo wschodnich.

Tam pojawią się już więcej burz niż dzień wcześniej, choć zanikną wczesnym wieczorem.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 1 maja

Termometry wskażą zbliżoną temperaturę. Prognozujemy maksymalnie od 13-17oC na północnym wschodzie do 16-20oC na pozostałym terytorium.

We wtorek (03.05.2022) zgodnie z wcześniejszymi prognozami na północy Polski znacznie zwiększy się zachmurzenie i obniży się tam temperatura.

Poza tym na krańcach południowych wystąpi silniejsza niż w poprzednich dniach konwekcja, więc znów pojawią się tam lokalne burze.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 3 maja

Temperatura będzie zróżnicowana, ponieważ maksymalnie będzie dochodzić do 9-14oC na północy, do 14-18oC w pasie centralnym oraz do 16-19oC na południu.

Środa (04.05.2022) okaże się zimnym dniem, po którym nastąpi stopniowe ocieplenie.

Mimo to, niebo w większości rejonów będzie tylko częściowo przykryte chmurami, a opady w zasadzie nie będą występowały.

Temperatura maksymalna w środę, 4 maja

Stacje meteorologicznie zarejestrują w ten dzień do 9-12oC na wschodzie, północy i centrum oraz do 12-15oC na zachodzie oraz na południu.

Czwartek (05.05.2022) minie pod znakiem przyjemnej pogody. Opady konwekcyjne wystąpią jedynie na południu i częściowo centrum oraz będą lokalne i niezbyt liczne. Poza tym chmur również nie będzie zbyt wiele.

Temperatura maksymalna w czwartek, 5 maja

Temperatura maksymalna sięgnie od 12-16oC na wschodzie i północy przez 14-17oC w centrum do 16-20oC na zachodzie i południu naszego kraju.

Piątek (06.05.2022) okaże się kontynuacją rześkiej i słonecznej aury.

Niewielka konwekcja pojawi się tym razem na zachodzie, więc tam powstaną miejscowe komórki opadowe. Ponadto na północy spodziewamy się zachmurzenie dużego lub całkowitego.

Temperatura maksymalna w piątek, 6 maja

Będzie ono miało odzwierciedlenie w temperaturze powietrza, która wyniesie tam maksymalnie 13-17oC, podczas gdy w innych rejonach 16-20oC.

W następnych kilku dniach aura właściwie nie ulegnie znaczącej zmianie. Dalej będą pojawiały się gdzieniegdzie opady konwekcyjne, a na ogół będzie słonecznie i dość ciepło.

Dopiero pod koniec pierwszej dekady maja możliwe, że temperatura już wyraźnie wzrośnie powyżej 20oC.

Szacowana temperatura maksymalna w poniedziałek, 9 maja

Przykładowo w poniedziałek (09.05.2022) przy właściwie bezchmurnej pogodzie temperatura powinna wzrosnąć w dzień do 18-21oC na wschodzie i w centrum oraz do 20-24oC na zachodzie.

Na ten moment nie jest pewne jak długo potrwa to ocieplenie, choć zapewne możemy liczyć na chociaż 3 dni znacznie wyższej temperatury.

Szacowana temperatura maksymalna we wtorek, 10 maja

Jest dość prawdopodobne, że na przełomie pierwszej oraz drugiej dekady miesiąca, temperatura po raz pierwszy w tym roku przekroczy 25oC.

W tym okresie będą mogły też wystąpić kolejne burze, ale o tym w następnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 12-18.02.2024. Wysokie temperatury i przelotny deszcz

Przed nami ciepły tydzień z częstymi opadami deszczu. Pogoda bardziej będzie przypominać wczesną wiosnę niż zimę. W poniedziałek (12.02.2024) dużo chmur i opadów deszczu. W Tatrach opady śniegu. Najwięcej opadów wystąpi na …

Pogoda na tydzień 04-10.03.2024. Znaczne ochłodzenie i więcej opadów deszczu oraz śniegu

W nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Pogoda sprawi nam niemiłą niespodziankę. Wyraźnie się ochłodzi, wystąpi też więcej opadów, głównie deszczu, choć miejscami możliwy będzie także śnieg. Lokalnie wystąpić mogą też burze. …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …

Pogoda na tydzień 26.02-03.03.2024. Bardzo ciepło i mniej opadów deszczu

Przed nami prawdziwie wiosenny tydzień. Temperatury będą wysokie jak na przełom lutego i marca, a opadów będzie mniej niż do tej pory. W poniedziałek (26.02.2024) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońce …