Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy ocieplenia. Miejscami wystąpią burze

Aktualnie w naszej części kontynenty panuje spokojna i wyżowa pogoda. Co prawda, w kolejnych dniach punktowo pojawiać się będą komórki burzowe, to jednak zachmurzenie z reguły okaże się znikome, a temperatura dość wysoka.

Zanim wystąpi solidne ocieplenie, najpierw na chwilę się ochłodzi, choć temperatura nie spadnie do bardzo niskich wartości.

W niedzielę (01.05.2022) znów czeka nas sporo słońca. Zachmurzenie okaże się zazwyczaj małe i umiarkowane.

Jedynie na północy Polski oraz na południu pojawi się więcej chmur. Ponadto w centrum, na wschodzie i południu pojawią się punktowe komórki konwekcyjne, z których może zagrzmieć.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 1 maja

Temperatura maksymalna wyniesie 13-16oC na północy oraz 16-19oC w pozostałej części kraju. Lokalnie na zachodzie może być nieznacznie cieplej.

W poniedziałek (02.05.2022) czeka nas właściwie taka sama aura co w niedzielę. Zachmurzenie nie będzie zbyt duże, ale tym razem opady konwekcyjne skupią się jedynie na rejonach południowo wschodnich.

Tam pojawią się już więcej burz niż dzień wcześniej, choć zanikną wczesnym wieczorem.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 1 maja

Termometry wskażą zbliżoną temperaturę. Prognozujemy maksymalnie od 13-17oC na północnym wschodzie do 16-20oC na pozostałym terytorium.

We wtorek (03.05.2022) zgodnie z wcześniejszymi prognozami na północy Polski znacznie zwiększy się zachmurzenie i obniży się tam temperatura.

Poza tym na krańcach południowych wystąpi silniejsza niż w poprzednich dniach konwekcja, więc znów pojawią się tam lokalne burze.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 3 maja

Temperatura będzie zróżnicowana, ponieważ maksymalnie będzie dochodzić do 9-14oC na północy, do 14-18oC w pasie centralnym oraz do 16-19oC na południu.

Środa (04.05.2022) okaże się zimnym dniem, po którym nastąpi stopniowe ocieplenie.

Mimo to, niebo w większości rejonów będzie tylko częściowo przykryte chmurami, a opady w zasadzie nie będą występowały.

Temperatura maksymalna w środę, 4 maja

Stacje meteorologicznie zarejestrują w ten dzień do 9-12oC na wschodzie, północy i centrum oraz do 12-15oC na zachodzie oraz na południu.

Czwartek (05.05.2022) minie pod znakiem przyjemnej pogody. Opady konwekcyjne wystąpią jedynie na południu i częściowo centrum oraz będą lokalne i niezbyt liczne. Poza tym chmur również nie będzie zbyt wiele.

Temperatura maksymalna w czwartek, 5 maja

Temperatura maksymalna sięgnie od 12-16oC na wschodzie i północy przez 14-17oC w centrum do 16-20oC na zachodzie i południu naszego kraju.

Piątek (06.05.2022) okaże się kontynuacją rześkiej i słonecznej aury.

Niewielka konwekcja pojawi się tym razem na zachodzie, więc tam powstaną miejscowe komórki opadowe. Ponadto na północy spodziewamy się zachmurzenie dużego lub całkowitego.

Temperatura maksymalna w piątek, 6 maja

Będzie ono miało odzwierciedlenie w temperaturze powietrza, która wyniesie tam maksymalnie 13-17oC, podczas gdy w innych rejonach 16-20oC.

W następnych kilku dniach aura właściwie nie ulegnie znaczącej zmianie. Dalej będą pojawiały się gdzieniegdzie opady konwekcyjne, a na ogół będzie słonecznie i dość ciepło.

Dopiero pod koniec pierwszej dekady maja możliwe, że temperatura już wyraźnie wzrośnie powyżej 20oC.

Szacowana temperatura maksymalna w poniedziałek, 9 maja

Przykładowo w poniedziałek (09.05.2022) przy właściwie bezchmurnej pogodzie temperatura powinna wzrosnąć w dzień do 18-21oC na wschodzie i w centrum oraz do 20-24oC na zachodzie.

Na ten moment nie jest pewne jak długo potrwa to ocieplenie, choć zapewne możemy liczyć na chociaż 3 dni znacznie wyższej temperatury.

Szacowana temperatura maksymalna we wtorek, 10 maja

Jest dość prawdopodobne, że na przełomie pierwszej oraz drugiej dekady miesiąca, temperatura po raz pierwszy w tym roku przekroczy 25oC.

W tym okresie będą mogły też wystąpić kolejne burze, ale o tym w następnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na niedzielę. Na niebie dużo słońca, tylko lokalnie możliwy deszcz. Temperatura do 23 stopni

Polska w niedzielę (04.09.2022) pozostawać będzie w zasięgu wału wyżowego. W dniu jutrzejszym rozciągał będzie się on od Północnego Atlantyku przez Skandynawię po Bałkany i Morze Czarne. Nad regiony północne napływać będzie …

Pogoda na weekend. Na niebie sporo chmur. Deszcz tylko miejscami

Po ostatnich chłodnych dniach z częstymi opadami deszczu rozpoczęła się poprawa pogody. Obszar kraju dostał się pod wpływ wędrującego nad południową częścią kontynentu. W sobotę jego centrum znajdzie się nad Bałkanami, a …

Pogoda. Nadchodzą zimne noce. Niewykluczone przymrozki na nizinach

Tegoroczny wrzesień zapisuje się w przeważającym obszarze jako chłodniejszy niż zazwyczaj. Na wschodzie odchyłka od normy wieloletniej a sięga nawet -3oC, co jest znaczną wartością. Jak się okazuje, nadchodzące dni miną pod …

Pogoda. W weekend kolejne burze i ulewy. Lokalnie możliwe podtopienia

W weekend obszar kraju w dalszym ciągu będzie w zasięgu wspomnianego we wcześniejszych prognozach ośrodka niżowego. Jego centrum jutro w południe znajdzie się u wybrzeży Holandii. Nad wschodnią częścią kraju zaznaczy się …