Prognoza długoterminowa. Co nas czeka na przełomie listopada i grudnia?

Jak wspominaliśmy w poprzedniej prognozie w dniu wczorajszym i dzisiaj pojawiły się pierwsze opady śniegu, a w piątek czeka nas kolejny powiew zimy, tym razem poważniejszy, który będzie poprzedzony krótkim i niedużym ociepleniem ze wzrostami temperatury maksymalnej do 4-8oC.

Najwyższe wartości notowane będą na zachodzie i południu. A czy piątkowe ochłodzenie będzie początkiem trwałej zimy? O tym poniżej.

Weekend (27-28.11.2021) przyniesie duże zróżnicowanie temperatury i kolejne porcje opadów różnego rodzaju.

W sobotę zanotujemy 0-2oC w pasie od Śląska przez Ziemie Łódzką, Mazowsze i Lubelszczyznę po Mazury i Podlasie, 2-3oC na północy, 3-4oC na zachodzie oraz 4-5oC w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 28.11.2021

W niedzielę natomiast temperatura wzrośnie do 1-3oC w większości regionów, 3-5oC w centrum, a na południowym wschodzie do 7-10oC.

A jak będzie z opadami w tym okresie? W pierwszy dzień weekendu intensywne opady różnego rodzaju, które będą stopniowo zanikać na północnym wschodzie. Miejscami opady mieszane mogą wystąpić na południu.

Niedziela ze śnieżycami na zachodzie, północy i częściowo w centrum. W innych regionach intensywne opady deszczu.

Prognozowane przez model GFS opady na 27.11.2021, 18:00 UTC

Ostatnie dwa dni listopada przyniosą temperatury oscylujące w pobliżu 0oC w dzień jak i w nocy, tylko na krańcach północno zachodnich i południowo wschodnich cieplej oraz nad morzem: do 4oC. w Górach spadki w pobliże -10.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 30.11.2021

W tych dniach występować będą głównie opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem i mogą występować na terenie całego kraju.

Prognozowane przez model GFS opady na 29.11.2021

W pierwszej dekadzie grudnia (1-10.12.2021) początkowo przeważnie wahać się będzie w pobliżu 0oC, a w cieplejsze dni nie będzie przekraczać 3-4oC, nocami możliwe są większe spadki temperatury, w rejonach górskich do około -10oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 03.12.2021

Większe ocieplenie możliwe w drugiej połowie tego okresu. Lokalnie na termometrach możemy wtedy zanotować nawet 9-10oC. Końcówka dekady ponownie chłodniejsza.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 06.12.2021

Opadów w pierwszej dekadzie grudnia nie będzie brakować. Padać będzie często i obficie zarówno deszcz jak i śnieg.

Prognozowane przez model GFS opady na 05.12.2021

Podsumowując koniec listopada i początek grudnia może przynieść zmienną aurę, z wahaniami temperatury i dużą ilością opadów różnego rodzaju.

Prognozowana przez model CFS suma opadów do 11.12.2021, 00:00

Powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i pokazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie na dany okres.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na piątek i sobotę. Będzie ciepło. Przelotny deszcz i burze tylko lokalnie

Dziś i jutro pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, znad Łotwy i Estonii. Napływać będzie powietrze polarne o cechach kontynentalnych. W piątek (12.05.2023) dużo słońca i tylko miejscami, zwłaszcza na południu …

Pogoda na tydzień 15-21.05.2023. Pogorszenie pogody. Wystąpią opady deszczu i burze

Po okresie stabilnej wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Dominować zaczną układy niżowe, które przyniosą dużo opadów deszczu, miejscami burze, a także duże wahania temperatury. W …

Pogoda na tydzień 29.05-04.06.2023. Umiarkowane temperatury i niewiele opadów

Nadchodzący tydzień zapowiada się pogodnie, deszcz i burze wystąpią miejscami, a temperatury będą osiągać co najwyżej umiarkowane wartości. Najchłodniej na ten moment zapowiada się weekend. W poniedziałek (29.05.2023) na niebie zobaczymy trochę …

Pogoda na weekend. Będzie ciepło, ale miejscami pojawią się burze

Po ostatnich chłodnych i w wielu miejscach deszczowych dniach w weekend czeka nas poprawa pogody. Wyraźnie się ociepli, będzie też coraz więcej słońca, a deszcz i burze wystąpią tylko miejscami, zwłaszcza w …