Prognoza długoterminowa. Co nas czeka na przełomie listopada i grudnia?

Jak wspominaliśmy w poprzedniej prognozie w dniu wczorajszym i dzisiaj pojawiły się pierwsze opady śniegu, a w piątek czeka nas kolejny powiew zimy, tym razem poważniejszy, który będzie poprzedzony krótkim i niedużym ociepleniem ze wzrostami temperatury maksymalnej do 4-8oC.

Najwyższe wartości notowane będą na zachodzie i południu. A czy piątkowe ochłodzenie będzie początkiem trwałej zimy? O tym poniżej.

Weekend (27-28.11.2021) przyniesie duże zróżnicowanie temperatury i kolejne porcje opadów różnego rodzaju.

W sobotę zanotujemy 0-2oC w pasie od Śląska przez Ziemie Łódzką, Mazowsze i Lubelszczyznę po Mazury i Podlasie, 2-3oC na północy, 3-4oC na zachodzie oraz 4-5oC w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 28.11.2021

W niedzielę natomiast temperatura wzrośnie do 1-3oC w większości regionów, 3-5oC w centrum, a na południowym wschodzie do 7-10oC.

A jak będzie z opadami w tym okresie? W pierwszy dzień weekendu intensywne opady różnego rodzaju, które będą stopniowo zanikać na północnym wschodzie. Miejscami opady mieszane mogą wystąpić na południu.

Niedziela ze śnieżycami na zachodzie, północy i częściowo w centrum. W innych regionach intensywne opady deszczu.

Prognozowane przez model GFS opady na 27.11.2021, 18:00 UTC

Ostatnie dwa dni listopada przyniosą temperatury oscylujące w pobliżu 0oC w dzień jak i w nocy, tylko na krańcach północno zachodnich i południowo wschodnich cieplej oraz nad morzem: do 4oC. w Górach spadki w pobliże -10.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 30.11.2021

W tych dniach występować będą głównie opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem i mogą występować na terenie całego kraju.

Prognozowane przez model GFS opady na 29.11.2021

W pierwszej dekadzie grudnia (1-10.12.2021) początkowo przeważnie wahać się będzie w pobliżu 0oC, a w cieplejsze dni nie będzie przekraczać 3-4oC, nocami możliwe są większe spadki temperatury, w rejonach górskich do około -10oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 03.12.2021

Większe ocieplenie możliwe w drugiej połowie tego okresu. Lokalnie na termometrach możemy wtedy zanotować nawet 9-10oC. Końcówka dekady ponownie chłodniejsza.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 06.12.2021

Opadów w pierwszej dekadzie grudnia nie będzie brakować. Padać będzie często i obficie zarówno deszcz jak i śnieg.

Prognozowane przez model GFS opady na 05.12.2021

Podsumowując koniec listopada i początek grudnia może przynieść zmienną aurę, z wahaniami temperatury i dużą ilością opadów różnego rodzaju.

Prognozowana przez model CFS suma opadów do 11.12.2021, 00:00

Powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i pokazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie na dany okres.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na weekend. Zimno i sporo przelotnych opadów deszczu. Będzie też wiało, nawet do 70 km/h

W weekend pogodę w kraju nadal kształtować będą przechodzące nad Skandynawią ośrodki niżowe i związane z nimi fronty atmosferyczne. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (20.11.2021) przywita nas przewagą zachmurzenia …

Nadciąga silne załamanie pogody. Piątek ze śnieżycami i ulewami

Tak jak pisaliśmy we wcześniejszych prognozach dziś obszar kraju dostanie się pod wpływ ośrodka niżowego, który z rejonu Włoch będzie się przemieszczał przez regiony południowo wschodnie naszego kraju nad Ukrainę. Niż ten …

Prognoza pogody na tydzień 22-28.11.2021

Po ostatnich dość ciepłych, ale również pochmurnych dniach w nowym tygodniu wyraźnie się ochłodzi, będzie też więcej chwil ze słońcem. Miejscami wystąpią pierwsze opady śniegu na nizinach w tym sezonie. Lokalnie krajobrazy …

Dynamiczna pogoda w środę i czwartek. Nadchodzą śnieżyce, ulewy i silny wiatr

W środę i czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek niżowy, który z nad Atlantyku będzie wędrował nad Morzem Północnym i Bałtykiem. W miarę zbliżania się do Polski będzie się on pogłębiał. …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły