Prognoza długoterminowa. Czeka nas przelotny deszcz i lokalne burze. Kiedy nastąpi kolejne ocieplenie?

Z załamaniem pogody, które miało miejsce w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę związany był niż atmosferyczny, który będzie wpływał na pogodę w Polsce jeszcze w niedzielę.

Jak się okazuje w najbliższych dniach w naszej części kontynentu pojawiać się będą kolejne niże, które sprawią, że będziemy mieli do czynienia z opadami oraz niezbyt wysoką temperaturą.

Aktualna sytuacja baryczna z opadami w Europie

W niedzielę (22.05.2022) na wschodzie i północnym wschodzie wystąpi wiele opadów deszczu o dość przelotnym charakterze.

Tam też pojawi się zachmurzenie duże oraz całkowite. Z kolei w pozostałych regionach przejaśnienia będą znaczące, ale też gdzieniegdzie może tam popadać. Punktowo opady tam mogą być intensywne.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 22 maja

Temperatura dochodzić będzie maksymalnie do zaledwie 9-12oC na północnym wschodzie i wschodzie, do 12-15oC na południowym wschodzie i częściowo w centrum oraz do 15-18oC w zachodniej połowie kraju.

Poniedziałek (23.05.2022) przyniesie poprawę pogody. Tym razem zachmurzenie okaże się mniejsze, choć będzie ono zmienne.

W pierwszej części dnia najwięcej chmur pojawi się na wschodzie i w centrum, ale następnie będzie tam najwięcej słońca.

Jednak wystąpią tam też punktowe i przelotne opady deszczu, lokalnie intensywne.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 23 maja

Temperatura maksymalna wyniesie od 15-17oC na wschodzie przez 16-19oC w centrum do 18-21oC na zachodzie naszego kraju.

We wtorek (24.05.2022) znów doświadczymy większej ilości chmur wraz z opadami. Przemieszczać się będą one z zachodu na wschód, ale najwięcej pojawi się w centrum i na południowym zachodzie.

W tym ostatnim rejonie może zagrzmieć. Zachmurzenie przeważnie będzie duże i całkowite, a jedynie na wschodzie umiarkowane.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 24 maja

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do 16-19oC na północy Polski oraz do 17-21oC w przeważającym obszarze. Na zachodzie i południu może być za to gdzieniegdzie 21-23oC.

Środa (25.05.2022) w zasadzie okaże się kontynuacją wtorkowej pogody. Znów na zachodzie i w centrum wystąpi duże zachmurzenie oraz przelotne opady deszczu.

Różnicą będzie to, że tym razem także na wschodzie popada i będzie pochmurnie. Z kolei na zachodzie wystąpią przejaśnienia wraz ze słabymi burzami.

Temperatura maksymalna w środę, 25 maja

Temperatura maksymalna będzie dość zróżnicowana i zależna od rozmieszczenia opadów.

Na wschodzie i częściowo w centrum spodziewamy się na ogół 14-18oC, choć na krańcach wschodnich może być 16-20oC. Za to w pozostałym terytorium temperatura będzie dochodzić do 18-22oC.

Czwartek (26.05.2022) także minie pod znakiem przelotnych opadów, choć tym razem głównie na północy północnym wschodzie i wschodzie. Tam wystąpią też miejscowe burze, ale nie wykażą się zbyt dużą siłą.

Zachmurzenie w dalszym ciągu z reguły będzie spore, ale na południu doświadczymy już znaczących przejaśnień.

Temperatura maksymalna, 26 maja

W ten dzień prognozujemy maksymalnie do 14-18oC na północy, do 16-19oC w pasie centralnym oraz do 19-21oC na południu naszego kraju.

Piątek (27.05.2022) najpewniej podzieli Polskę na dwa obszary. W północnej połowie kraju będzie chłodno, pochmurnie i lokalnie deszczowo. Z kolei w południowej ciepło oraz słonecznie.

Temperatura maksymalna w piątek, 27 maja

Stacje metrologiczne wskażą temperaturę dochodzącą do 11-15oC na północnym wschodzie i wschodzie, do 14-17oC na północy oraz północnym zachodzie oraz do 16-22oC na pozostałym terytorium.

W kolejnych dniach prawdopodobnie nie nastąpi zbyt wiele zmian. Spodziewane wcześniej oscylacje między dość gorącymi oraz rześkimi dniami okażą się raczej znacznie mniejsze.

W chłodniejsze dni temperatura powinna wynosić na ogół 15-20oC, za to w te ciepłe 19-24oC. Ostatecznie do końca miesiąca w zasadzie nie ma już co liczyć na bardzo gorące dni.

Szacowana temperatura maksymalna na początku czerwca

Na początku czerwca możemy spodziewać się ocieplenia z temperaturą nieznacznie przekraczającą 25oC, ale na dokładne prognozy musimy jeszcze poczekać.

Do tego czasu gdzieniegdzie jednak mogą pojawiać się lokalne burze o małej sile.

Sumy opadowe do końca miesiąca (mocno przybliżone)

Szacujemy, że do końca maja spadnie na zachodzie średnio 5-20 mm deszczu, w centrum i na wschodzie 15-45 mm.

Punktowo ze względu na lokalny charakter opadów sumy opadowe będą zróżnicowane.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 26.02-03.03.2024. Bardzo ciepło i mniej opadów deszczu

Przed nami prawdziwie wiosenny tydzień. Temperatury będą wysokie jak na przełom lutego i marca, a opadów będzie mniej niż do tej pory. W poniedziałek (26.02.2024) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońce …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …

Pogoda na tydzień 05-11.02.2024. Silny wiatr, ulewy i lokalne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Doświadczymy zarówno dużych wahań temperatury, ulew, śnieżyc, lokalnych burz, jak i silnego wiatru. Będą dni, kiedy poczujemy powiewy wiosny, ale też takie z zimową …

Poniedziałek z bardzo silnym wiatrem. Miejscami możliwe burze

Ostatnie dni mijają pod znakiem wietrznej aury. Dzieje się tak za sprawą wędrujących nad północną kontynentu ośrodków niżowych, jednak kulminacja wietrznej aury dopiero przed nami. W najbliższych godzinach wiatr będzie się nasilał …