Prognoza długoterminowa. Czeka nas przelotny deszcz i lokalne burze. Kiedy nastąpi kolejne ocieplenie?

Z załamaniem pogody, które miało miejsce w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę związany był niż atmosferyczny, który będzie wpływał na pogodę w Polsce jeszcze w niedzielę.

Jak się okazuje w najbliższych dniach w naszej części kontynentu pojawiać się będą kolejne niże, które sprawią, że będziemy mieli do czynienia z opadami oraz niezbyt wysoką temperaturą.

Aktualna sytuacja baryczna z opadami w Europie

W niedzielę (22.05.2022) na wschodzie i północnym wschodzie wystąpi wiele opadów deszczu o dość przelotnym charakterze.

Tam też pojawi się zachmurzenie duże oraz całkowite. Z kolei w pozostałych regionach przejaśnienia będą znaczące, ale też gdzieniegdzie może tam popadać. Punktowo opady tam mogą być intensywne.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 22 maja

Temperatura dochodzić będzie maksymalnie do zaledwie 9-12oC na północnym wschodzie i wschodzie, do 12-15oC na południowym wschodzie i częściowo w centrum oraz do 15-18oC w zachodniej połowie kraju.

Poniedziałek (23.05.2022) przyniesie poprawę pogody. Tym razem zachmurzenie okaże się mniejsze, choć będzie ono zmienne.

W pierwszej części dnia najwięcej chmur pojawi się na wschodzie i w centrum, ale następnie będzie tam najwięcej słońca.

Jednak wystąpią tam też punktowe i przelotne opady deszczu, lokalnie intensywne.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 23 maja

Temperatura maksymalna wyniesie od 15-17oC na wschodzie przez 16-19oC w centrum do 18-21oC na zachodzie naszego kraju.

We wtorek (24.05.2022) znów doświadczymy większej ilości chmur wraz z opadami. Przemieszczać się będą one z zachodu na wschód, ale najwięcej pojawi się w centrum i na południowym zachodzie.

W tym ostatnim rejonie może zagrzmieć. Zachmurzenie przeważnie będzie duże i całkowite, a jedynie na wschodzie umiarkowane.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 24 maja

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do 16-19oC na północy Polski oraz do 17-21oC w przeważającym obszarze. Na zachodzie i południu może być za to gdzieniegdzie 21-23oC.

Środa (25.05.2022) w zasadzie okaże się kontynuacją wtorkowej pogody. Znów na zachodzie i w centrum wystąpi duże zachmurzenie oraz przelotne opady deszczu.

Różnicą będzie to, że tym razem także na wschodzie popada i będzie pochmurnie. Z kolei na zachodzie wystąpią przejaśnienia wraz ze słabymi burzami.

Temperatura maksymalna w środę, 25 maja

Temperatura maksymalna będzie dość zróżnicowana i zależna od rozmieszczenia opadów.

Na wschodzie i częściowo w centrum spodziewamy się na ogół 14-18oC, choć na krańcach wschodnich może być 16-20oC. Za to w pozostałym terytorium temperatura będzie dochodzić do 18-22oC.

Czwartek (26.05.2022) także minie pod znakiem przelotnych opadów, choć tym razem głównie na północy północnym wschodzie i wschodzie. Tam wystąpią też miejscowe burze, ale nie wykażą się zbyt dużą siłą.

Zachmurzenie w dalszym ciągu z reguły będzie spore, ale na południu doświadczymy już znaczących przejaśnień.

Temperatura maksymalna, 26 maja

W ten dzień prognozujemy maksymalnie do 14-18oC na północy, do 16-19oC w pasie centralnym oraz do 19-21oC na południu naszego kraju.

Piątek (27.05.2022) najpewniej podzieli Polskę na dwa obszary. W północnej połowie kraju będzie chłodno, pochmurnie i lokalnie deszczowo. Z kolei w południowej ciepło oraz słonecznie.

Temperatura maksymalna w piątek, 27 maja

Stacje metrologiczne wskażą temperaturę dochodzącą do 11-15oC na północnym wschodzie i wschodzie, do 14-17oC na północy oraz północnym zachodzie oraz do 16-22oC na pozostałym terytorium.

W kolejnych dniach prawdopodobnie nie nastąpi zbyt wiele zmian. Spodziewane wcześniej oscylacje między dość gorącymi oraz rześkimi dniami okażą się raczej znacznie mniejsze.

W chłodniejsze dni temperatura powinna wynosić na ogół 15-20oC, za to w te ciepłe 19-24oC. Ostatecznie do końca miesiąca w zasadzie nie ma już co liczyć na bardzo gorące dni.

Szacowana temperatura maksymalna na początku czerwca

Na początku czerwca możemy spodziewać się ocieplenia z temperaturą nieznacznie przekraczającą 25oC, ale na dokładne prognozy musimy jeszcze poczekać.

Do tego czasu gdzieniegdzie jednak mogą pojawiać się lokalne burze o małej sile.

Sumy opadowe do końca miesiąca (mocno przybliżone)

Szacujemy, że do końca maja spadnie na zachodzie średnio 5-20 mm deszczu, w centrum i na wschodzie 15-45 mm.

Punktowo ze względu na lokalny charakter opadów sumy opadowe będą zróżnicowane.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzi gwałtowny napływ zwrotnikowej masy powietrza. W niedzielę na zachodzie może być aż 36 stopni

W weekend obszar kraju znajdował będzie się pomiędzy ośrodkiem niżowym znad Morza Norweskiego a wyżem znad południowo wschodniej części kontynentu. Dodatkowo nad Polską zaznaczą się dwa mało aktywne fronty: ciepły i chłodny. …

Prognoza na niedzielę i poniedziałek. Czeka nas gorąca pogoda, ale nad nasz kraj wkroczy front atmosferyczny

Póki co nad naszym krajem panuje ciepła oraz dość zmienna pod kątem zachmurzenia i opadów pogoda. Taka sytuacja będzie miała miejsce także w najbliższych dniach na skutek oddziaływania niżu barycznego, którego centrum …

Pogoda na weekend. Czeka nas gorąca aura. Gdzieniegdzie pojawią się kolejne burze

Obecnie podczas gorącej aury doświadczamy dość sporej ilości burz, które spowodowały gdzieniegdzie szkody. Na przykład w czwartek (09.06.2022) w wielu rejonach podczas przechodzenia zjawisk burzowych zalanych zostało wiele ulic, co przyczyniło się …

Pogoda. Nadchodzą kolejne burze. Lokalnie będą gwałtowne

Obecnie obszar kraju jest pod wpływem ośrodka wyżowego z centrum ulokowanym nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Jednak już dziś czekają nas zmiany w pogodzie, wprawdzie cały czas dominujący wpływ miał będzie wspomniany …