Prognoza długoterminowa. Czeka nas zmienna pogoda. Na horyzoncie widać kolejne mocne ocieplenie

Tegoroczne Święta Wielkanocy mijają pod znakiem chłodnej aury. Co prawda na ogół jest pogodnie, to jednak temperatura tylko na zachodzie przekracza nieznacznie 10oC.

Co ciekawe, w najbliższych godzinach punktowo na wschodzie popada także śnieg. Na wyraźne ocieplenie musimy jeszcze poczekać, ale może to nastąpić już za kilka dni.

Odchylenie od normy temperatury powietrza w sobotę, 16 kwietnia

W niedzielę (17.04.2022) zachmurzenie okaże się zmienne, ale na ogół będzie małe i umiarkowane w centrum oraz umiarkowane i duże na zachodzie i wschodzie.

W tym ostatnim rejonie w drugiej części dnia może bardzo lokalnie popadać śnieg i deszcz ze śniegiem. Miejscami może okazać się dość intensywny, ale krótkotrwały.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 17 kwietnia

Temperatura będzie jednak na tyle wysoka, że nie powstanie trwała pokrywa śnieżna. Spodziewamy się bowiem maksymalnie od 6-9oC na wschodzie przez 8-11oC w centrum do 10-13oC na zachodzie Polski.

W poniedziałek (18.04.2022) sytuacja w pogodzie okaże się podobna do tej z niedzieli. Wciąż będzie chłodno, a zachmurzenie nawet się zwiększy.

Będzie ono duże i całkowite na wschodzie i częściowo w centrum oraz małe i umiarkowane na zachodzie. W dalszym ciągu na wschodzie i południowym wschodzie może padać przelotny i miejscowy deszcz ze śniegiem oraz śnieg.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 18 kwietnia

Termometry w ten dzień wskażą temperaturę maksymalna dochodzącą do 5-9oC w obszarach wschodnich, do 8-11oC w centrum oraz do 10-13oC na zachodzie.

We wtorek (19.04.2022) znaczne zachmurzenie sięgnie południe, południowym wschód, wschód i częściowo centrum wraz z północnym wschodem.

Tam mogą lokalnie spaść opady mieszane. Z kolei w pozostałych obszarach pojawi się sporo słońca. Taki stan rzeczy będzie miał duże odzwierciedlenie w temperaturze powietrza.

Temperatura maksymalna we wtorek, 19 kwietnia

Wyniesie ona od 3-6oC na wschodzie i południowym wschodzie przez 5-9oC na południu i w centrum do 9-13oC w pozostałych rejonach. Na zachodzie punktowo może być nieco cieplej.

W środę (20.04.2022) powinna nastąpić kontynuacja brzydkiej pogody na znacznym obszarze kraju. Zapowiadana więc kilkudniowa gorsza pogoda potrwa nieznacznie dłużej, choć następnie będzie się już poprawiać.

Zachmurzenie i opady w środę, 20 kwietnia

Niemniej ten dzień przyniesie najpewniej sporo opadów deszczu na wschodzie, w centrum, a w drugiej części dnia także na zachodzie. Mniejsze zachmurzenie wystąpi tylko na północy i na zachodzie.

Warto zaznaczyć, że podczas przechodzenia strefy opadów, może padać gdzieniegdzie intensywnie. Temperatura będzie bardzo niska, ponieważ wyniesie maksymalnie od 4-7oC na wschodzie przez 6-9oC w centrum do 9-13oC na zachodzie.

Czwartek (21.04.2022) przyniesie już widoczną poprawę pogody. Na wschodzie i w centrum jeszcze będzie zalegać spore zachmurzenie, ale opady będą znikome i z biegiem godzin będą zanikać. Również wzrośnie temperatura powietrza.

Temperatura maksymalna w czwartek, 21 kwietnia

Stacje meteorologiczne wskażą przeważnie 6-9oC na wschodzie, 7-12oC w centrum oraz 11-15oC na zachodzie naszego kraju.

W piątek (22.04.2022) wystąpi wiele przejaśnień, a zachmurzenie systematycznie powinno maleć. Opady w dalszym ciągu będą punktowe i słabe. Ponadto wzrost temperatury będzie już odczuwalny w całej Polsce.

Temperatura maksymalna w piątek, 22 kwietnia

Temperatura maksymalna będzie oscylować w granicach 12-15oC właściwie w całym kraju. Jedynie na północy będzie trochę chłodniej, ponieważ około 9-12oC.

W sobotę (23.04.2022) niebo wszędzie będzie rozchmurzone. Nie pojawi się nigdzie zbyt wiele chmur co też będzie miało bardzo duże przełożenie na temperaturę. Drobne i lokalne opady mogą mieć miejsce jedynie na krańcach południowych.

Temperatura maksymalna w sobotę, 23 kwietnia

Wówczas na przeważającym terytorium Polski prognozujemy od 15oC do 19oC. Jedynie na południowym wschodzie może być nieco chłodniej, bowiem około 12-15oC.

Niedziela (24.04.2022) także okaże się bardzo pogodna, choć od tego dnia powinny wyraźniej pojawiać się przelotne opady, także o charakterze konwekcyjnym. Mimo to utrzyma się bardzo przyjemne ciepło.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 24 kwietnia

Znów w większości rejonów temperatura maksymalna najpewniej wyniesie około 16-19oC. Jedynie na wschodzie może być nieznacznie chłodniej, bo w okolicach 13-16oC.

Kolejne dni dadzą zapewne przeplatankę przelotnych opadów i dość suchych dni. Jednak nawet przypadku występowania opadów, zachmurzenie nie będzie bardzo duże, więc chwil ze słońcem będzie dość sporo.

Szacowana temperatura maksymalna w środę, 27 kwietnia

Co istotne, temperatura nie będzie już spadała w dzień poniżej 10oC, a zazwyczaj będzie wynosić ponad 15oC.

Gdzieniegdzie termometry będą mogły pod koniec kwietnia pokazywać ponad 20oC, więc ostatnia dekada tego miesiąca zapisze się znacznie cieplej niż pozostałe dwie. Jeszcze niewiadomą jest trwałość i stabilność tego ocieplenia, ale o tym w najbliższych prognozach.

Suma opadowa do 28 kwietnia włącznie

Do około 28 kwietnia spadnie w centrum 10-35 mm deszczu, a na wschodzie około 30-45 mm. Znacznie mniej opadów pojawi się na zachodzie, toteż sumy opadowe wyniosą tam zazwyczaj 1-20 mm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po...

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają...