Prognoza długoterminowa. Częste wahania temperatury. Możliwe kolejne silne burze w Polsce

Przez długi czas mieliśmy do czynienia z gorącą i słoneczną aurę. W czasie przerw od upałów i tak pogorszenie pogody trwało tylko chwilowo i nie było zbyt odczuwalne.

Niestety teraz czeka nas sporo chmur, przelotnego deszczu i burz, ale następnie nadejdą też piękne i słoneczne dni.

Przez pierwsze dni sierpnia temperatura będzie oscylowała w granicach 20-25oC i wystąpi wiele przelotnych opadów deszczu. Również będzie pochmurnie, choć pojawi się sporo przejaśnień.

Ponadto możliwe będą miejscami burze, zwłaszcza w poniedziałek na wschodzie (02.08.2021) i we wtorek na południu (03.08.2021). Za to w czwartek (04.08.2021) możliwe są na wschodzie nawet o gwałtowniejszym przebiegu.

Temperatura maksymalna w środę, 4 sierpnia

Ocieplać i wypogadzać zacznie się w weekend, gdzie na termometrach ujrzymy wartości dochodzące do 30oC. Wówczas pojawi się mniej chmur i opadów deszczu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-6.png
Temperatura maksymalna w niedzielę, 8 sierpnia

Do końca pierwszego tygodnia sierpnia spadnie naprawdę sporo deszczu, zwłaszcza na zachodzie oraz wschodzie. Tam spodziewamy się z reguły kolejno 30-40 i 40-50 litrów na metr kwadratowy. Za to na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie spadnie nawet 60-70 litrów.

Suma opadowa do końca pierwszego tygodnia sierpnia

Po szybkim ochłodzeniu na początku drugiego tygodnia miesiąca znów wyraźnie się ociepli. Najpierw jednak czeka nas sporo deszczu w poniedziałek (09.08.2021), choć wystąpi głównie na wschodzie Polski.

Ponadto właśnie tam i na północy pojawią się burze, ale nie będą one silne. Poza tym temperatura wzrośnie do niespełna 17-21oC na przeważającym obszarze.

Spodziewana temperatura w poniedziałek, 9 sierpnia

Po tym dniu temperatura znacząco wzrośnie. Już we wtorek (10.08.2021) wzrośnie ona do 23-26oC, choć będzie jeszcze dość pochmurnie z przelotnymi opadami. Na wschodzie za to będą mogły pojawić się kolejne burze.

Podobnie będzie również w środę (11.08.2021), czyli bardzo ciepło, bo 23-27oC i także burzowo na wschodzie. Tym razem chmur już będzie mniej. Systematyczne ocieplenie będzie miało kulminację prawdopodobnie w piątek (13.08.2021).

Spodziewana temperatura maksymalna w piątek,13 sierpnia

Wówczas na termometrach ujrzymy nawet 26-30oC, choć miejscami wystąpią znowu zjawiska burzowe. Niemniej jednak zachmurzenie powinno być wtedy znacznie mniejsze. Kolejne kilka dni okażą się bardzo podobne do siebie.

Południe będzie nieco chłodniejsze i bardziej pochmurne, a reszta kraju gorąca i bardziej słoneczna. Ponadto cały czas będą mogły mieć miejsce lokalne burze. W tym pierwszym rejonie zanotujemy na ogół 20-24oC, a w drugim nawet 26-30oC.

Spodziewana temperatura maksymalna w niedzielę, 15 sierpnia

Taki stan w pogodzie potrwa zapewne trochę później niż do połowy miesiąca. Do tego czasu spadnie bardzo dużo wody.

Tylko w centrum nie będzie ich tak dużo, bo prognozujemy około 20-40 litrów. Na południu możliwe są nawet sumy opadowe wynoszące aż 100-120 litrów co jest znacznie większą wartością niż średnio przez cały miesiąc.

Spodziewana suma opadowa do połowy miesiąca

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Przed nami kolejny gorący dzień. Miejscami na południu kraju pojawią się gwałtowne burze

Zgodnie z naszymi prognozami nad Polską zaznaczył się w dniu wczorajszym pofalowany front związany z rozległym ośrodkiem niżowym z rejonu Wysp Brytyjskich. W jego obrębie, jaki i na przedfrontowej zbieżności wiatru doszło …

Alert pogodowy. W nadchodzących godzinach przejdą silne burze. Możliwe ulewy, gradobicia i silny wiatr

Zgodnie z prognozami ośrodek niżowy znad Skandynawii wraz z wyżem z południowo wschodniej Europy ściągnął do kraju upalne powietrze. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin pofalowany front związany ze wspomnianym niżem rozpocznie wędrówkę …

W najbliższych dniach wystąpią burze. Gdzieniegdzie okażą się gwałtowne

Typowo letnie wartości temperatury już zapanowały na dobre w naszym kraju, bowiem doświadczamy obecnie gorących dni, a w najbliższym okresie wystąpi też dość dużo solidnych upałów. Najsilniejsze ocieplenie przewidujemy na sam początek …

Pogoda. Burzowa środa na wschodzie i południu kraju. Możliwe podtopienia i opady gradu

Pogodę w kraju kształtuje obecnie rozległy ośrodek niżowy znad północnego Atlantyku wraz z wtórnymi niżami i systemem frontów z nimi związanym. Jutro obszar kraju będzie w zasięgu wtórnego ośrodka niżowego znad południowej …