Prognoza długoterminowa. Częste wahania temperatury. Możliwe kolejne silne burze w Polsce

retyhgjyhkl retyhgjyhkl

Przez długi czas mieliśmy do czynienia z gorącą i słoneczną aurę. W czasie przerw od upałów i tak pogorszenie pogody trwało tylko chwilowo i nie było zbyt odczuwalne.

Niestety teraz czeka nas sporo chmur, przelotnego deszczu i burz, ale następnie nadejdą też piękne i słoneczne dni.

Przez pierwsze dni sierpnia temperatura będzie oscylowała w granicach 20-25oC i wystąpi wiele przelotnych opadów deszczu. Również będzie pochmurnie, choć pojawi się sporo przejaśnień.

Ponadto możliwe będą miejscami burze, zwłaszcza w poniedziałek na wschodzie (02.08.2021) i we wtorek na południu (03.08.2021). Za to w czwartek (04.08.2021) możliwe są na wschodzie nawet o gwałtowniejszym przebiegu.

image 7
Temperatura maksymalna w środę, 4 sierpnia

Ocieplać i wypogadzać zacznie się w weekend, gdzie na termometrach ujrzymy wartości dochodzące do 30oC. Wówczas pojawi się mniej chmur i opadów deszczu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-6.png
Temperatura maksymalna w niedzielę, 8 sierpnia

Do końca pierwszego tygodnia sierpnia spadnie naprawdę sporo deszczu, zwłaszcza na zachodzie oraz wschodzie. Tam spodziewamy się z reguły kolejno 30-40 i 40-50 litrów na metr kwadratowy. Za to na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie spadnie nawet 60-70 litrów.

image 8
Suma opadowa do końca pierwszego tygodnia sierpnia

Po szybkim ochłodzeniu na początku drugiego tygodnia miesiąca znów wyraźnie się ociepli. Najpierw jednak czeka nas sporo deszczu w poniedziałek (09.08.2021), choć wystąpi głównie na wschodzie Polski.

Ponadto właśnie tam i na północy pojawią się burze, ale nie będą one silne. Poza tym temperatura wzrośnie do niespełna 17-21oC na przeważającym obszarze.

image 9
Spodziewana temperatura w poniedziałek, 9 sierpnia

Po tym dniu temperatura znacząco wzrośnie. Już we wtorek (10.08.2021) wzrośnie ona do 23-26oC, choć będzie jeszcze dość pochmurnie z przelotnymi opadami. Na wschodzie za to będą mogły pojawić się kolejne burze.

Podobnie będzie również w środę (11.08.2021), czyli bardzo ciepło, bo 23-27oC i także burzowo na wschodzie. Tym razem chmur już będzie mniej. Systematyczne ocieplenie będzie miało kulminację prawdopodobnie w piątek (13.08.2021).

image 10
Spodziewana temperatura maksymalna w piątek,13 sierpnia

Wówczas na termometrach ujrzymy nawet 26-30oC, choć miejscami wystąpią znowu zjawiska burzowe. Niemniej jednak zachmurzenie powinno być wtedy znacznie mniejsze. Kolejne kilka dni okażą się bardzo podobne do siebie.

Południe będzie nieco chłodniejsze i bardziej pochmurne, a reszta kraju gorąca i bardziej słoneczna. Ponadto cały czas będą mogły mieć miejsce lokalne burze. W tym pierwszym rejonie zanotujemy na ogół 20-24oC, a w drugim nawet 26-30oC.

image 11
Spodziewana temperatura maksymalna w niedzielę, 15 sierpnia

Taki stan w pogodzie potrwa zapewne trochę później niż do połowy miesiąca. Do tego czasu spadnie bardzo dużo wody.

Tylko w centrum nie będzie ich tak dużo, bo prognozujemy około 20-40 litrów. Na południu możliwe są nawet sumy opadowe wynoszące aż 100-120 litrów co jest znacznie większą wartością niż średnio przez cały miesiąc.

image 12
Spodziewana suma opadowa do połowy miesiąca