Prognoza długoterminowa. Częste wahania temperatury. Możliwe kolejne silne burze w Polsce

Przez długi czas mieliśmy do czynienia z gorącą i słoneczną aurę. W czasie przerw od upałów i tak pogorszenie pogody trwało tylko chwilowo i nie było zbyt odczuwalne.

Niestety teraz czeka nas sporo chmur, przelotnego deszczu i burz, ale następnie nadejdą też piękne i słoneczne dni.

Przez pierwsze dni sierpnia temperatura będzie oscylowała w granicach 20-25oC i wystąpi wiele przelotnych opadów deszczu. Również będzie pochmurnie, choć pojawi się sporo przejaśnień.

Ponadto możliwe będą miejscami burze, zwłaszcza w poniedziałek na wschodzie (02.08.2021) i we wtorek na południu (03.08.2021). Za to w czwartek (04.08.2021) możliwe są na wschodzie nawet o gwałtowniejszym przebiegu.

Temperatura maksymalna w środę, 4 sierpnia

Ocieplać i wypogadzać zacznie się w weekend, gdzie na termometrach ujrzymy wartości dochodzące do 30oC. Wówczas pojawi się mniej chmur i opadów deszczu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-6.png
Temperatura maksymalna w niedzielę, 8 sierpnia

Do końca pierwszego tygodnia sierpnia spadnie naprawdę sporo deszczu, zwłaszcza na zachodzie oraz wschodzie. Tam spodziewamy się z reguły kolejno 30-40 i 40-50 litrów na metr kwadratowy. Za to na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie spadnie nawet 60-70 litrów.

Suma opadowa do końca pierwszego tygodnia sierpnia

Po szybkim ochłodzeniu na początku drugiego tygodnia miesiąca znów wyraźnie się ociepli. Najpierw jednak czeka nas sporo deszczu w poniedziałek (09.08.2021), choć wystąpi głównie na wschodzie Polski.

Ponadto właśnie tam i na północy pojawią się burze, ale nie będą one silne. Poza tym temperatura wzrośnie do niespełna 17-21oC na przeważającym obszarze.

Spodziewana temperatura w poniedziałek, 9 sierpnia

Po tym dniu temperatura znacząco wzrośnie. Już we wtorek (10.08.2021) wzrośnie ona do 23-26oC, choć będzie jeszcze dość pochmurnie z przelotnymi opadami. Na wschodzie za to będą mogły pojawić się kolejne burze.

Podobnie będzie również w środę (11.08.2021), czyli bardzo ciepło, bo 23-27oC i także burzowo na wschodzie. Tym razem chmur już będzie mniej. Systematyczne ocieplenie będzie miało kulminację prawdopodobnie w piątek (13.08.2021).

Spodziewana temperatura maksymalna w piątek,13 sierpnia

Wówczas na termometrach ujrzymy nawet 26-30oC, choć miejscami wystąpią znowu zjawiska burzowe. Niemniej jednak zachmurzenie powinno być wtedy znacznie mniejsze. Kolejne kilka dni okażą się bardzo podobne do siebie.

Południe będzie nieco chłodniejsze i bardziej pochmurne, a reszta kraju gorąca i bardziej słoneczna. Ponadto cały czas będą mogły mieć miejsce lokalne burze. W tym pierwszym rejonie zanotujemy na ogół 20-24oC, a w drugim nawet 26-30oC.

Spodziewana temperatura maksymalna w niedzielę, 15 sierpnia

Taki stan w pogodzie potrwa zapewne trochę później niż do połowy miesiąca. Do tego czasu spadnie bardzo dużo wody.

Tylko w centrum nie będzie ich tak dużo, bo prognozujemy około 20-40 litrów. Na południu możliwe są nawet sumy opadowe wynoszące aż 100-120 litrów co jest znacznie większą wartością niż średnio przez cały miesiąc.

Spodziewana suma opadowa do połowy miesiąca

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 08-14.05.2023. Przed nami dość ciepłe dni i niewiele opadów

Po chłodnym i w wielu miejscach deszczowym weekendzie czeka nas pogodny i umiarkowanie ciepły tydzień. Opadów będzie mniej niż w ostatnim czasie. W poniedziałek (08.05.2023) w większej części kraju dużo pogodnego nieba, …

Pogoda na tydzień 22-28.05.2023. Zmienna temperatura. Lokalnie przelotny deszcz i burze

Po ciepłym weekendzie z lokalnymi opadami deszczu i burzami w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury oraz przelotnym deszczem, a lokalnie może zagrzmieć. W poniedziałek (22.05.2023) na niebie zobaczymy …

Pogoda na tydzień 29.05-04.06.2023. Umiarkowane temperatury i niewiele opadów

Nadchodzący tydzień zapowiada się pogodnie, deszcz i burze wystąpią miejscami, a temperatury będą osiągać co najwyżej umiarkowane wartości. Najchłodniej na ten moment zapowiada się weekend. W poniedziałek (29.05.2023) na niebie zobaczymy trochę …

Pogoda na weekend. Będzie ciepło, ale miejscami pojawią się burze

Po ostatnich chłodnych i w wielu miejscach deszczowych dniach w weekend czeka nas poprawa pogody. Wyraźnie się ociepli, będzie też coraz więcej słońca, a deszcz i burze wystąpią tylko miejscami, zwłaszcza w …