Prognoza długoterminowa. Czy do końca listopada spadnie śnieg?

Aktualnie nad naszym krajem panuje dość stabilna pogoda choć ze zmiennym zachmurzeniem. W dzień jest dość ciepło, jak na ten okres w roku, a chmury niemal nie generują opadów deszczu.

Taki stan potrwa jeszcze kilka dni, ale już niedługo nadejdą większe zmiany. W trzeciej dekadzie listopada możliwe będzie też poważniejsze ochłodzenie.

Aktualna mapa synoptyczna

W niedzielę (14.11.2021) w zasadzie wszędzie będzie bardzo pochmurnie, a na północnym wschodzie może symbolicznie pokropić.

Temperatura maksymalna okaże się wyrównana w całej Polsce, bowiem spodziewamy się na ogół 7-9oC. Jedynie na północnym wschodzie może być nieco chłodniej.

W poniedziałek (15.11.2021) aura będzie bardzo podobna do tej z niedzieli. Przy zachmurzonym niebie wystąpi trochę więcej opadów, przeważnie w centrum i na północy, ale będą słabe, punktowe i przelotne.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 15 listopada

Termometry wskażą maksymalnie 5-7oC na północy, 7-9oC w centrum oraz 8-10oC na południu.

Ciąg dalszy takiej pogody czeka nas we wtorek (16.11.2021). Różnica będzie taka, że symbolicznie popada tylko na północy, a temperatura dochodzić będzie do 6-9oC na północy i 9-12oC w centrum oraz na południu.

W kolejnych dniach aura będzie się psuć. Nad Polską pojawi się więcej deszczu, zwłaszcza w czwartek (18.11.2021). Temperatura utrzyma się w środę oraz w czwartek na poziomie 5-7oC na północy i 7-10oC w centrum i na południu.

Spodziewane opady w czwartek, 18 listopada

Przy wietrze wiejącym w porywach nawet 40-50 km/h popada znów przeważnie w centrum i na północy. Tym razem opady będą intensywniejsze, choć również o charakterze przelotnym.

Prawdopodobnie dzień później, w piątek (19.11.2021) padać będzie na południu, a w kolejnych dniach przelotnie w całym kraju. Warto zaznaczyć, że na chwilę ociepli się dość mocno na północy i zachodzie.

Temperatura maksymalna w sobotę, 20 listopada

Termometry w sobotę (20.11.2021) wskazywać mogą nawet 10-12oC w tych rejonach, a w pozostałej części Polski przeważnie 7-10oC. Sytuacja zacznie się zmieniać diametralnie w kolejnych dobach.

Czeka nas solidne oziębienie i prawdopodobnie przyniesie ono temperaturę w dzień bliską 0oC. To da szanse na pierwsze incydenty zimowe na nizinach.

Szacowana temperatura maksymalna we wtorek, 23 listopada

Na ten moment modele numeryczne szacują już taką temperaturę w kolejny wtorek (23.11.2021). Następnie nieznacznie będzie się oziębiać, tak że gdzieniegdzie może wystąpić całodobowy mróz.

Szacowana temperatura maksymalna w środę, 24 listopada

Jest to dość odległy termin, ale prognozy wskazują że będzie to oziębienie kilkudniowe i na samą końcówkę listopada powinny powrócić temperatury rzędu 2-5oC. W tym zimnym okresie całkiem możliwe są miejscami opady śniegu.

Spodziewane opady śniegu we wtorek, 23 listopada

Przy takiej temperaturze mielibyśmy pokrywę śnieżną i zabielone krajobrazy.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Każdego dnia coraz cieplej. Pojawi się upał i sporo lokalnych burz

Póki co w naszym kraju utrzymuje się ciepła i dość słoneczna pogoda. Zgodnie z prognozami temperatura będzie systematycznie rosła, a w połowie sierpnia sięgnie najwyższych wartości aktualnego ocieplenia. Wówczas możliwe będzie kolejne …

Pogoda na wtorek i środę. Czekają nas burze i przelotne opady. Gdzie mogą wystąpić?

Przez dość długi czas mieliśmy do czynienia z bardzo upalną pogodą. Miejscami wystąpiły też burze, które odznaczały się gdzieniegdzie sporą intensywnością, jak choćby w Krakowie. Jak się okazuje, w najbliższych dniach również …

Prognoza długoterminowa. Przed nami pogłębiająca się susza i kolejne silne upały

W tym roku już od dość dawna susza daje się we znaki. Miała ona miejsce wczesną wiosną, a także latem. Co prawda ulewy w ostatnich dniach lipca poprawiły nieco sytuację, ale nie …

Prognoza długoterminowa. Do końca lipca czeka nas wiele upalnych dni. Pojawią się też silne burze

W ostatnich dniach Europę nawiedza bardzo silna, wręcz historyczna fala upałów. Jak się okazuje, dotarła ona także do naszego kraju i obecnie doświadczamy bardzo wysokiej temperatury. W środę (20.07.2022) stacje meteorologiczne zarejestrowały …