Prognoza długoterminowa. Czy do końca listopada spadnie śnieg?

Aktualnie nad naszym krajem panuje dość stabilna pogoda choć ze zmiennym zachmurzeniem. W dzień jest dość ciepło, jak na ten okres w roku, a chmury niemal nie generują opadów deszczu.

Taki stan potrwa jeszcze kilka dni, ale już niedługo nadejdą większe zmiany. W trzeciej dekadzie listopada możliwe będzie też poważniejsze ochłodzenie.

Aktualna mapa synoptyczna

W niedzielę (14.11.2021) w zasadzie wszędzie będzie bardzo pochmurnie, a na północnym wschodzie może symbolicznie pokropić.

Temperatura maksymalna okaże się wyrównana w całej Polsce, bowiem spodziewamy się na ogół 7-9oC. Jedynie na północnym wschodzie może być nieco chłodniej.

W poniedziałek (15.11.2021) aura będzie bardzo podobna do tej z niedzieli. Przy zachmurzonym niebie wystąpi trochę więcej opadów, przeważnie w centrum i na północy, ale będą słabe, punktowe i przelotne.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 15 listopada

Termometry wskażą maksymalnie 5-7oC na północy, 7-9oC w centrum oraz 8-10oC na południu.

Ciąg dalszy takiej pogody czeka nas we wtorek (16.11.2021). Różnica będzie taka, że symbolicznie popada tylko na północy, a temperatura dochodzić będzie do 6-9oC na północy i 9-12oC w centrum oraz na południu.

W kolejnych dniach aura będzie się psuć. Nad Polską pojawi się więcej deszczu, zwłaszcza w czwartek (18.11.2021). Temperatura utrzyma się w środę oraz w czwartek na poziomie 5-7oC na północy i 7-10oC w centrum i na południu.

Spodziewane opady w czwartek, 18 listopada

Przy wietrze wiejącym w porywach nawet 40-50 km/h popada znów przeważnie w centrum i na północy. Tym razem opady będą intensywniejsze, choć również o charakterze przelotnym.

Prawdopodobnie dzień później, w piątek (19.11.2021) padać będzie na południu, a w kolejnych dniach przelotnie w całym kraju. Warto zaznaczyć, że na chwilę ociepli się dość mocno na północy i zachodzie.

Temperatura maksymalna w sobotę, 20 listopada

Termometry w sobotę (20.11.2021) wskazywać mogą nawet 10-12oC w tych rejonach, a w pozostałej części Polski przeważnie 7-10oC. Sytuacja zacznie się zmieniać diametralnie w kolejnych dobach.

Czeka nas solidne oziębienie i prawdopodobnie przyniesie ono temperaturę w dzień bliską 0oC. To da szanse na pierwsze incydenty zimowe na nizinach.

Szacowana temperatura maksymalna we wtorek, 23 listopada

Na ten moment modele numeryczne szacują już taką temperaturę w kolejny wtorek (23.11.2021). Następnie nieznacznie będzie się oziębiać, tak że gdzieniegdzie może wystąpić całodobowy mróz.

Szacowana temperatura maksymalna w środę, 24 listopada

Jest to dość odległy termin, ale prognozy wskazują że będzie to oziębienie kilkudniowe i na samą końcówkę listopada powinny powrócić temperatury rzędu 2-5oC. W tym zimnym okresie całkiem możliwe są miejscami opady śniegu.

Spodziewane opady śniegu we wtorek, 23 listopada

Przy takiej temperaturze mielibyśmy pokrywę śnieżną i zabielone krajobrazy.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 15-21.05.2023. Pogorszenie pogody. Wystąpią opady deszczu i burze

Po okresie stabilnej wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Dominować zaczną układy niżowe, które przyniosą dużo opadów deszczu, miejscami burze, a także duże wahania temperatury. W …

Pogoda na tydzień 08-14.05.2023. Przed nami dość ciepłe dni i niewiele opadów

Po chłodnym i w wielu miejscach deszczowym weekendzie czeka nas pogodny i umiarkowanie ciepły tydzień. Opadów będzie mniej niż w ostatnim czasie. W poniedziałek (08.05.2023) w większej części kraju dużo pogodnego nieba, …

Pogoda na tydzień 22-28.05.2023. Zmienna temperatura. Lokalnie przelotny deszcz i burze

Po ciepłym weekendzie z lokalnymi opadami deszczu i burzami w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury oraz przelotnym deszczem, a lokalnie może zagrzmieć. W poniedziałek (22.05.2023) na niebie zobaczymy …

Umiarkowanie ciepły weekend. Lokalnie deszcz i burze

Ośrodek wyżowy znad Łotwy i Estonii, który kształtował pogodę w kraju przez ostatnie kilka dni zacznie ustępować. Od południa zaczniemy dostawać się w zasięg układu niżowego, który z rejonu Morza Adriatyckiego będzie …