Prognoza długoterminowa dla Polski. Co nas czeka w lipcu?

Czerwiec przyniósł wiele gorących dni. Pojawił się też upał i silne burze. Wielu z Państwa zastanawia się, czego możemy spodziewać się po drugim miesiącu lata. Poniżej odpowiemy na to pytanie.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 02.07.2021

Pierwsza dekada lipca (01-10.07.2021) minie z wyjątkowo dynamiczną aurą. Wystąpią częste i duże wahania temperatury. Będą dni, w które miejscami zanotujemy zaledwie około 17oC oraz gorące, w które będzie mogli zobaczyć na termometrach powyżej 25oC. Pod koniec dekady może nadejść fala upałów. Termometry pokażą wtedy nawet około 35oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 09.07.2021

A jak będzie z opadami? Padać może często i obficie, zwłaszcza na wschodzie i południu. Burze możliwe będą w pierwszych dniach oraz drugiej połowie dekady. Na jej początku i końcu mogą być gwałtowne.

Prognozowana przez model GFS suma opadów na okres 29.06.2021, 00 UTC- 11.07.2021, 00 UTC

Kolejny dziesięciodniowy okres (11-20.07.2021) rozpocznie się umiarkowanymi temperaturami z przedziału 20-25oC, lecz miejscami może być zimno, termometry wskażą zaledwie około 17oC.

W połowie dekady zrobi się gorąco. W znacznej części kraju zobaczymy powyżej 25oC, a niektórych regionach może być blisko 30oC. Po 15 lipca powrócą umiarkowane temperatury: 20-25oC, tylko w niektóre dni na wschodzie będzie lekko powyżej 25oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 11.07.2021
Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 14.07.2021

Padać będzie rzadziej i mniej obficie niż w pierwszej dekadzie miesiąca. Większe opady mogą wystąpić dopiero bliżej 20 lipca. Również burz będzie niewiele i z reguły będą słabe. Dopiero w końcówce dekady mogą mieć większe natężenie.

Prognozowane przez model CFS rozlokowanie ośrodków barycznych oraz natężenie opadów nad Europą na 12.07.2021, 12 UTC

Na ostatnią dekadę lipca (21-31.07.2021) niestety nie mamy dobrych wieści. Spodziewamy się niskich temperatur. Wiele dni minie ze wskazaniami termometrów w przedziale 15-20oC.

Dopiero pod koniec miesiąca na południowym wschodzie może się ocieplić do około 25-30oC. Miejmy nadzieję, że wyliczenia na ten okres miesiąca ulegną poprawie już wkrótce.

Prognozowana przez model CFS temperatura maksymalna na 23.07.2021

W okresie tym będzie nie tylko zimno, ale także deszczowo. Padać będzie często, choć niezbyt obficie. Najwięcej opadów może wystąpić w pierwszej połowie dekady. Często przechodzić będą też burze, choć przeważnie będą one słabe.

Podsumowując lipiec zapisze się ze zróżnicowaną temperaturą. Ostatecznie w całym kraju odchylenie od normy może być dodatnia i wahać się może w przedziale od około 1,5 stopnia do 2,5 stopnia. Na krańcach północnych może być jeszcze nieco większe.

Prognozowane przez model CFS odchylenie temperatury od normy na lipiec

Będzie to również wilgotny miesiąc. Większy niedostatek opadów nie powinien nam dokuczać, choć może się zdarzyć nieco suchszy okres.

Powyższa prognoza ma wyłącznie charakter orientacyjny i pokazuje najbardziej prawdopodobny trend. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w naszych prognozach.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Szczecin kolejnym zalanym miastem. Spadło ponad 100 mm. Zalana została nawet autostrada!

Najpierw Poznań, potem Zielona Góra, a teraz Szczecin. Na liście podtopionych przez intensywne opady miast w ostatnich kilkunastu dni dołącza kolejna duża aglomeracja. Sumę opadową podczas ulewy szacuje się nawet na około …

Prognoza długoterminowa. Bardzo zmienna pogoda do połowy sierpnia. Czego możemy się spodziewać?

Po bardzo długim upalnym i burzowym okresie trwającym od połowy czerwca do połowy lipca przyszło ochłodzenie wraz ze spokojniejszą pogodą. Jak się okazuje to tylko chwilowy stan, ponieważ już teraz czekają nas …

Prognoza burz na poniedziałek 12.07.2021 i noc 12/13.07.2021

W poniedziałek Polska znajdować będzie się w obszarze z płytką zatoką niskiego ciśnienia przesuwającą się na północ. Napływać będzie gorąca i chwiejna masa powietrza z południowego wschodu. Burze możliwe będą w całym kraju, …

Prognoza burz na niedzielę 11.07.2021 i noc 11/12.07.2021

Dzisiaj nad Polską znajdować będzie się pofalowany front atmosferyczny. Do kraju napływać będzie bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza. Burze prawdopodobne będą na południu oraz częściowo na zachodzie, wschodzie i w centrum …