Prognoza długoterminowa dla Polski. Co nas czeka w lipcu?

Czerwiec przyniósł wiele gorących dni. Pojawił się też upał i silne burze. Wielu z Państwa zastanawia się, czego możemy spodziewać się po drugim miesiącu lata. Poniżej odpowiemy na to pytanie.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 02.07.2021

Pierwsza dekada lipca (01-10.07.2021) minie z wyjątkowo dynamiczną aurą. Wystąpią częste i duże wahania temperatury. Będą dni, w które miejscami zanotujemy zaledwie około 17oC oraz gorące, w które będzie mogli zobaczyć na termometrach powyżej 25oC. Pod koniec dekady może nadejść fala upałów. Termometry pokażą wtedy nawet około 35oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 09.07.2021

A jak będzie z opadami? Padać może często i obficie, zwłaszcza na wschodzie i południu. Burze możliwe będą w pierwszych dniach oraz drugiej połowie dekady. Na jej początku i końcu mogą być gwałtowne.

Prognozowana przez model GFS suma opadów na okres 29.06.2021, 00 UTC- 11.07.2021, 00 UTC

Kolejny dziesięciodniowy okres (11-20.07.2021) rozpocznie się umiarkowanymi temperaturami z przedziału 20-25oC, lecz miejscami może być zimno, termometry wskażą zaledwie około 17oC.

W połowie dekady zrobi się gorąco. W znacznej części kraju zobaczymy powyżej 25oC, a niektórych regionach może być blisko 30oC. Po 15 lipca powrócą umiarkowane temperatury: 20-25oC, tylko w niektóre dni na wschodzie będzie lekko powyżej 25oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 11.07.2021
Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 14.07.2021

Padać będzie rzadziej i mniej obficie niż w pierwszej dekadzie miesiąca. Większe opady mogą wystąpić dopiero bliżej 20 lipca. Również burz będzie niewiele i z reguły będą słabe. Dopiero w końcówce dekady mogą mieć większe natężenie.

Prognozowane przez model CFS rozlokowanie ośrodków barycznych oraz natężenie opadów nad Europą na 12.07.2021, 12 UTC

Na ostatnią dekadę lipca (21-31.07.2021) niestety nie mamy dobrych wieści. Spodziewamy się niskich temperatur. Wiele dni minie ze wskazaniami termometrów w przedziale 15-20oC.

Dopiero pod koniec miesiąca na południowym wschodzie może się ocieplić do około 25-30oC. Miejmy nadzieję, że wyliczenia na ten okres miesiąca ulegną poprawie już wkrótce.

Prognozowana przez model CFS temperatura maksymalna na 23.07.2021

W okresie tym będzie nie tylko zimno, ale także deszczowo. Padać będzie często, choć niezbyt obficie. Najwięcej opadów może wystąpić w pierwszej połowie dekady. Często przechodzić będą też burze, choć przeważnie będą one słabe.

Podsumowując lipiec zapisze się ze zróżnicowaną temperaturą. Ostatecznie w całym kraju odchylenie od normy może być dodatnia i wahać się może w przedziale od około 1,5 stopnia do 2,5 stopnia. Na krańcach północnych może być jeszcze nieco większe.

Prognozowane przez model CFS odchylenie temperatury od normy na lipiec

Będzie to również wilgotny miesiąc. Większy niedostatek opadów nie powinien nam dokuczać, choć może się zdarzyć nieco suchszy okres.

Powyższa prognoza ma wyłącznie charakter orientacyjny i pokazuje najbardziej prawdopodobny trend. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w naszych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Ciepła niedziela, miejscami wystąpi przelotny deszcz i burze

W ciągu nadchodzącej doby obszar kraju zacznie się dostawać pod wpływ ośrodka wyżowego znad Morza Północnego. Jednak nad Polską zaznaczy się jeszcze chłodny front atmosferyczny związany z niżem ulokowanym nad Morzem Barentsa. …

Prognoza długoterminowa. Duże ocieplenie i burze w następnym tygodniu. Temperatura przekroczy 25 stopni

Początek maja przyniósł dość wysoką temperaturę i sporo słońca. Poza tym wystąpiły lokalne burze, które punktowo okazał się dość silne przynosząc intensywne opady deszczu, opady drobnego gradu oraz silny wiatr. Jak się …

Prognoza długoterminowa. Możliwy upał, a potem silne burze i znaczne ochłodzenie

Sezon burzowy w naszym kraju stopniowo nabiera rozpędu, choć i tak względem poprzednich lat, burz jest mało. Jak się okazuje, już za kilka dni prawdopodobnie czeka nas kolejny incydent z silnymi zjawiskami …

Pogoda. W czwartek i piątek kolejne opady deszczu i burze. Na termometrach do 22 stopni

Dzisiaj Polska znajdzie się pod wpływem kolejnego ośrodka niżowego przemieszczającego się nad Skandynawią, a w kraju zaznaczy się chłodny front z nim związany. W piątek dostaniemy się pod wpływ następnego niżu znad …