Prognoza długoterminowa dla Polski. Kiedy znów będzie ciepło?

jason blackeye GPPAjJicemU unsplash jason blackeye GPPAjJicemU unsplash

Tegoroczny maj jak na razie jest zimny. Do połowy tego miesiąca temperatura średnia jest niższa o około 2 stopnie od normy wieloletniej. Sytuacja jest podobna do tej sprzed roku, chociaż tym razem mieliśmy do czynienia nawet ze śniegiem. Mimo to pojawiły się także naprawdę ciepłe dni.

Na kolejne wartości temperatury wyższe niż 20 stopni będziemy musieli poczekać do następnego tygodnia, czyli od 18 maja. Jednak póki co nie będzie to trwałe ocieplenie. W nowym tygodniu powinny pojawić się też dni chłodniejsze. Wyraźniej ocieplić się może dopiero w weekend 23-24 maja, ale i tak będzie to wciąż poniżej 25 stopni.

Najpewniej oba ocieplenia będą chwilowe, jednak na krótko po tym drugim pogoda powinna wrócić już do typowo późnowiosennych standardów. Końcówka maja najprawdopodobniej przyniesie temperaturę przekraczającą 25 stopni na znacznym obszarze, a na zachodzie dochodzącą do blisko 30 stopni. Jednak upałów jak na razie w prognozach nie widać. Aktualna temperatura w Polsce i na świecie jest dostępna tutaj.

Za chłodną pogodę odpowiada bliska obecność niżu znad Skandynawii, który powoli słabnie i oddala się od Polski. Istotny wpływ na pogodę przestanie mieć w połowie przyszłego tygodnia, czyli około 20 maja. Przez to po tym terminie do głosu mogą dojść układy wysokiego ciśnienia z południowej Europy. Wówczas nastąpiłaby adwekcja ciepłego powietrza i coraz częstsze i dłuższe ocieplenia.

Opadów nie powinno być sporo. Przewidujemy przelotne opady w nadchodzącym tygodniu (o czym więcej w niedzielnej prognozie tygodniowej), ale najwięcej powinno ich być na północny Polski. Gdzieniegdzie te opady mogą być mocniejsze.

W ostatnim tygodniu maja również może popadać, choć w głównej mierze powinny być to opady konwekcyjne. Sumy opadowe w drugiej połowie miesiąca powinny się zawrzeć w przedziale 10-20 mm. Radar opadów można śledzić tutaj.

Warto zaznaczyć, że jest to prognoza orientacyjna obarczona znaczniejszą niepewnością i ma wskazać najbardziej prawdopodobny trend w nadchodzących dwóch tygodnia. Zachęcamy do włączenia powiadomień z naszej strony, dzięki nim będą Państwo na bieżąco ze wszelkimi prognozami i ostrzeżeniami.