Prognoza długoterminowa dla Polski. Przed nami walka zimy z odwilżą

Po bardzo ciepłym przełomie roku i początku stycznia temperatura zaczyna się ochładzać i nad nasz kraj powraca bardziej zimowa aura.

Jak się okazuje, zostanie z nami na dłużej, choć najbliższy okres w pogodzie minie pod znakiem zmagania się z ośrodkami barycznymi z północnego wschodu i niżami z zachodu. Taki stan rzeczy przyniesie nam nieco dynamiczną i dość zmienną pogodę.

Aktualna sytuacja baryczna

Już w czwartek (06.01.2022) czeka nas temperatura rzędu -1-1oC w przeważającej części Polski i 1-3oC na południowym wschodzie. Pojawi się wiele przelotnych i lokalnych opadów śniegu, głównie w centrum i na wschodzie.

W drugiej części dnia pojawią się duże rozpogodzenia na zachodzie, a potem w centrum, więc będziemy mieli tam potem piękną słoneczną aurę.

Zachmurzenie i opady w czwartek, 6 stycznia

W piątek (07.01.2022) sytuacja się zmieni i na południu, w centrum, na zachodzie oraz wschodzie będzie bardzo słonecznie, w wielu miejscach bezchmurnie przez większą część dnia.

Jedynie na północy zachmurzenie okaże się umiarkowane i duże wraz z punktowymi opadami śniegu. Ponadto wieczorem na zachodzie pojawi się deszcz ze śniegiem.

Temperatura maksymalna w piątek, 7 stycznia

Temperatura wyniesie maksymalnie od 0-1oC na wschodzie i w centrum do 1-3oC na zachodzie.

Aura się ustabilizuje i sobota (08.01.2022) okaże się podobna do piątku. Ponadto zachmurzenie będzie większe, bo niemal wszędzie umiarkowane i duże, a tylko na południowym wschodzie małe.

Miejscowy i słaby śnieg znów wystąpi na północy, ale również w rejonach podgórskich na południowym zachodzie. Temperatura wyniesie od -1-0oC na wschodzie do 0-2oC na zachodzie.

Temperatura maksymalna w sobotę, 8 stycznia

W niedzielę (09.01.2022) w zasadzie wszędzie będzie słonecznie, tylko na zachodzie i wschodzie pojawi się trochę chmur. Śnieg poprószy tylko w Sudetach. W tym dniu nieco się ociepli, bowiem prognozujemy od -1-1oC na północy i w centrum do 1-4oC na południu.

Z kolei w poniedziałek temperatura znów wróci do poprzedniego stanu i na termometrach ujrzymy od -1-0oC na północy do 0-2oC na południu. Gdzieniegdzie przelotnie popada śnieg.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 10 stycznia

Następnie czeka nas znaczące ochłodzenie, choć prawdopodobnie będzie ono stosunkowo krótkie. W środę (12.01.2022) maksymalnie stacje meteorologiczne zanotują około -3/-2oC na przeważającej części kraju.

Z kolei w czwartek (13.01.2022) powinno być jeszcze zimniej, bo nawet -4/-3oC w ciągu dnia. W kolejnych dniach przeważą się losy czy mroźna pogoda potrwa jeszcze dłużej czy powrócą dodatnie wartości temperatury.

Temperatura minimalna w nocy z 12 na 13 stycznia

W czasie tego mroźnego epizodu minimalnie temperatura spadać może niemal wszędzie w okolice -8/-9oC, a lokalnie nawet poniżej -10oC. Poza tym będzie bardzo pogodnie i początkowo tylko na południu może nieco poprószyć śnieg.

Sytuacja po połowie miesiąca jest jak na razie bardzo niepewna, choć najprawdopodobniej na zachodzie czeka nas temperatura rzędu 2-5oC, a na wschodzie w okolicach 0oC. Okresowo mogą też powracać na krótko opady śniegu i lekki mróz.

Suma opadowa do 15 stycznia

Do tego czasu najwięcej opadów wystąpi na południowym wschodzie i południowym zachodzie, bowiem około 10-30 mm, z kolei w pozostałej części kraju 5-15 mm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 05-11.02.2024. Silny wiatr, ulewy i lokalne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Doświadczymy zarówno dużych wahań temperatury, ulew, śnieżyc, lokalnych burz, jak i silnego wiatru. Będą dni, kiedy poczujemy powiewy wiosny, ale też takie z zimową …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …

Pogoda na tydzień 04-10.03.2024. Znaczne ochłodzenie i więcej opadów deszczu oraz śniegu

W nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Pogoda sprawi nam niemiłą niespodziankę. Wyraźnie się ochłodzi, wystąpi też więcej opadów, głównie deszczu, choć miejscami możliwy będzie także śnieg. Lokalnie wystąpić mogą też burze. …

Pogoda na tydzień 26.02-03.03.2024. Bardzo ciepło i mniej opadów deszczu

Przed nami prawdziwie wiosenny tydzień. Temperatury będą wysokie jak na przełom lutego i marca, a opadów będzie mniej niż do tej pory. W poniedziałek (26.02.2024) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońce …