Prognoza długoterminowa dla Polski. Przed nami walka zimy z odwilżą

pascal debrunner 52mmA0XRf5s unsplash pascal debrunner 52mmA0XRf5s unsplash

Po bardzo ciepłym przełomie roku i początku stycznia temperatura zaczyna się ochładzać i nad nasz kraj powraca bardziej zimowa aura.

Jak się okazuje, zostanie z nami na dłużej, choć najbliższy okres w pogodzie minie pod znakiem zmagania się z ośrodkami barycznymi z północnego wschodu i niżami z zachodu. Taki stan rzeczy przyniesie nam nieco dynamiczną i dość zmienną pogodę.

synmap
Aktualna sytuacja baryczna

Już w czwartek (06.01.2022) czeka nas temperatura rzędu -1-1oC w przeważającej części Polski i 1-3oC na południowym wschodzie. Pojawi się wiele przelotnych i lokalnych opadów śniegu, głównie w centrum i na wschodzie.

W drugiej części dnia pojawią się duże rozpogodzenia na zachodzie, a potem w centrum, więc będziemy mieli tam potem piękną słoneczną aurę.

image 11
Zachmurzenie i opady w czwartek, 6 stycznia

W piątek (07.01.2022) sytuacja się zmieni i na południu, w centrum, na zachodzie oraz wschodzie będzie bardzo słonecznie, w wielu miejscach bezchmurnie przez większą część dnia.

Jedynie na północy zachmurzenie okaże się umiarkowane i duże wraz z punktowymi opadami śniegu. Ponadto wieczorem na zachodzie pojawi się deszcz ze śniegiem.

image 12
Temperatura maksymalna w piątek, 7 stycznia

Temperatura wyniesie maksymalnie od 0-1oC na wschodzie i w centrum do 1-3oC na zachodzie.

Aura się ustabilizuje i sobota (08.01.2022) okaże się podobna do piątku. Ponadto zachmurzenie będzie większe, bo niemal wszędzie umiarkowane i duże, a tylko na południowym wschodzie małe.

Miejscowy i słaby śnieg znów wystąpi na północy, ale również w rejonach podgórskich na południowym zachodzie. Temperatura wyniesie od -1-0oC na wschodzie do 0-2oC na zachodzie.

image 13
Temperatura maksymalna w sobotę, 8 stycznia

W niedzielę (09.01.2022) w zasadzie wszędzie będzie słonecznie, tylko na zachodzie i wschodzie pojawi się trochę chmur. Śnieg poprószy tylko w Sudetach. W tym dniu nieco się ociepli, bowiem prognozujemy od -1-1oC na północy i w centrum do 1-4oC na południu.

Z kolei w poniedziałek temperatura znów wróci do poprzedniego stanu i na termometrach ujrzymy od -1-0oC na północy do 0-2oC na południu. Gdzieniegdzie przelotnie popada śnieg.

image 14
Temperatura maksymalna w poniedziałek, 10 stycznia

Następnie czeka nas znaczące ochłodzenie, choć prawdopodobnie będzie ono stosunkowo krótkie. W środę (12.01.2022) maksymalnie stacje meteorologiczne zanotują około -3/-2oC na przeważającej części kraju.

Z kolei w czwartek (13.01.2022) powinno być jeszcze zimniej, bo nawet -4/-3oC w ciągu dnia. W kolejnych dniach przeważą się losy czy mroźna pogoda potrwa jeszcze dłużej czy powrócą dodatnie wartości temperatury.

image 15
Temperatura minimalna w nocy z 12 na 13 stycznia

W czasie tego mroźnego epizodu minimalnie temperatura spadać może niemal wszędzie w okolice -8/-9oC, a lokalnie nawet poniżej -10oC. Poza tym będzie bardzo pogodnie i początkowo tylko na południu może nieco poprószyć śnieg.

Sytuacja po połowie miesiąca jest jak na razie bardzo niepewna, choć najprawdopodobniej na zachodzie czeka nas temperatura rzędu 2-5oC, a na wschodzie w okolicach 0oC. Okresowo mogą też powracać na krótko opady śniegu i lekki mróz.

image 16
Suma opadowa do 15 stycznia

Do tego czasu najwięcej opadów wystąpi na południowym wschodzie i południowym zachodzie, bowiem około 10-30 mm, z kolei w pozostałej części kraju 5-15 mm.