Prognoza długoterminowa do końca kwietnia. Powolne ocieplenie i sporo opadów deszczu. Miejscami możliwe burze

W dalszym ciągu w naszym kraju jest dość chłodno i towarzyszą nam gdzieniegdzie opady deszczu. Temperatura niechętnie przekracza 10oC, a zachmurzenie okazuje się spore.

Taka sytuacja w pogodzie jednak nie potrwa zbyt długo, bo w najbliższych dniach aura zacznie znacząco się poprawiać. Co prawda opady dalej miejscami będą się pojawiać, ale czeka nas więcej słońca oraz wyższa temperatura.

Aktualna sytuacja baryczna z opadami w Europie (środa, 20 kwietnia)

W czwartek (21.04.2022) właściwie wszędzie będzie bardzo pochmurnie. Zachmurzenie okaże się całkowite w prawie całej Polsce.

Jedynie na Pomorzu lokalnie wystąpią znaczące przejaśnienia. Ponadto punktowo może popadać deszcz na zachodzie i w centrum. Z kolei na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu, Ziemi Kieleckiej oraz Ziemi Łódzkiej przejdzie dość krótkotrwała strefa opadów ciągłych.

Zachmurzenie i opady w czwartek, 21 kwietnia

W ten dzień temperatura maksymalna wyniesie od 6-10oC w pasie centralnym oraz północnym wschodzie do 9-14oC na południu i północy. Miejscami na Pomorzu może być nieznacznie cieplej.

W piątek (22.04.2022) wyraźnie zmniejszy się zachmurzenie. Z reguły będzie ono umiarkowane, ale na zachodzie, południu i na wschodzie duże.

Również pojawi się znacznie mniej opadów deszczu. Tym razem wystąpią przelotnie na południowym wschodzie, a bardzo lokalnie na południu, zachodzie i wschodzie.

Zachmurzenie i opady w piątek, 22 kwietnia

Mimo większej ilości słońca, temperatura wciąż będzie niska. Maksymalnie wzrośnie ona do 6-9oC w pasie centralnym, do 8-12oC na północy oraz do 10-15oC na południu.

Sobota (23.04.2022) również w niektórych rejonach będzie deszczowa. Tym razem przelotnie popada przeważnie na północy, choć także w centrum. Zachmurzenie powinno się zwiększyć i na ogół będzie całkowite, choć na zachodzie wystąpią spore rozpogodzenia.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 23 kwietnia

Będzie to ostatni dzień z niska temperaturą. Termometry wskażą wówczas maksymalnie 5-9oC na południu, centrum oraz częściowo na północy. Za to w pozostałych obszarach około 9-13oC.

Niedziela (24.04.2022) przyniesie przerwę od sporego zachmurzenie i częściowo od deszczu. W większości rejonów będzie bardzo pogodnie, jedynie gdzieniegdzie na wschodzie i północy może wystąpić sporo chmur. Tam może też spaść miejscowy i przelotny deszcz.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 24 kwietnia

Stacje meteorologiczne zarejestrują temperaturę dochodzącą do 8-12oC na północnym zachodzie oraz do 12-16oC na pozostałym terytorium naszego kraju. Jedynie na południowym wschodzie może być 15-18oC.

Poniedziałek (25.04.2022) również przyniesie dość ciepłą i słoneczną aurę. Najprawdopodobniej w ten dzień wystąpi konwekcja, więc zachmurzenie okaże się zmienne, a lokalnie powstaną komórki opadowe. Możliwe też, że gdzieniegdzie zagrzmi.

Szacowana temperatura maksymalna w poniedziałek, 25 kwietnia

W zależności od rozłożenia opadów temperatura będzie oscylować w granicach 13-18oC w centrum oraz 16-21oC na zachodzie i na wschodzie.

Wtorek (26.04.2022) okaże się również ciepłym dniem z punktowymi i przejściowymi opadami deszczu. Powinny one objąć na ogół zachodnią oraz południową część kraju. Nawet w rejonach objętych deszczem wystąpią przejaśnienia.

Szacowane zachmurzenie i opady we wtorek, 26 kwietnia

Temperatura maksymalna powinna być wyrównana, bowiem wyniesie od 13-16oC na zachodzie i południu do 15-18oC w pozostałych rejonach.

Następne dni w zasadzie nie przyniosą większych zmian w pogodzie. Dalej temperatura będzie dość wysoka, a okresowo będą pojawiać się opady deszczu o charakterze lokalnym i przelotnym, choć w mniejszej ilości i częstości. Miejscami możliwe będą nawet burze.

Spodziewana temperatura maksymalna w środę, 27 kwietnia

Pod koniec miesiąca na znacznym obszarze Polski temperatura może wyraźnie przekroczyć 20oC, choć powinny to być co najwyżej 2-3 dni.

Przykładowa temperatura maksymalna w czwartek, 28 kwietnia

Mimo to będzie ona dość zmienna, bo w tym samym czasie w innym rejonach gdzie wystąpi więcej chmur i opadów może być tylko 10-15oC.

Sumy opadowe do końca miesiąca

W ostatniej dekadzie kwietnia spadnie dość dużo deszczu, ale nie wszędzie. Szacujemy, że na wschodzie, na południu i częściowo w centrum spadnie 20-40 litrów na metr kwadratowy, a na zachodzie 10-30 litrów.

Dużo zależeć będzie od rozmieszczenia lokalnych komórek opadowych, których w najbliższych dniach będzie sporo.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

W piątek i w sobotę przejdą dwa fronty burzowe. Burze przyniosą silny wiatr i grad. Gdzie wystąpią?

Już od dłuższego czasu w okolicach 20 maja prognozowane było dość groźne załamanie w pogodzie ze względu na przejście frontu chłodnego po wcześniejszym solidnym ociepleniu. Do tej pory niewiadome było czy ów …

Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy ocieplenia. Miejscami wystąpią burze

Aktualnie w naszej części kontynenty panuje spokojna i wyżowa pogoda. Co prawda, w kolejnych dniach punktowo pojawiać się będą komórki burzowe, to jednak zachmurzenie z reguły okaże się znikome, a temperatura dość …

Spóźniona „Zimna Zośka”. Najbliższe noce przyniosą przymrozki. Gdzie wystąpią?

Tegoroczny maj póki co zapisuje się jako ciepły, chociaż nie wszędzie. Odchylenie od średniej wieloletniej wskazuje nawet na 2oC na południowym zachodzie. Z kolei na północnym wschodzie około -1oC, więc jest tam …

Prognoza długoterminowa. Chłodno i deszczowo z lokalnymi burzami. Na początku czerwca szansa na ocieplenie

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny maj okaże się umiarkowany pod względem temperatury. Jak na razie na północnym wschodzie jest ona niższa od normy wieloletniej i już się to nie zmieni. Ponadto …