Prognoza długoterminowa. Do końca lipca czeka nas wiele upalnych dni. Pojawią się też silne burze

W ostatnich dniach Europę nawiedza bardzo silna, wręcz historyczna fala upałów. Jak się okazuje, dotarła ona także do naszego kraju i obecnie doświadczamy bardzo wysokiej temperatury.

W środę (20.07.2022) stacje meteorologiczne zarejestrowały wartości przekraczające 35oC, a w Słubicach na zachodzie Polski odnotowano blisko 38oC.

Temperatura maksymalna w środę, 20 lipca

Intensywne upały pozostaną z nami jeszcze kilka dni, a po chwilowym i lekkim ochłodzeniu znów do nas wrócą na przełomie miesięcy.

W czwartek (21.07.2022) niebo będzie bezchmurne w niemal całej Polsce. Nieco chmur piętra wysokiego może pojawić się tylko w zachodniej połowie kraju.

Za to na krańcach zachodnich w drugiej części dnia mogą wystąpić lokalne opady deszczu i zachmurzenie duże.

Temperatura maksymalna w czwartek, 21 lipca

Termometry w ten dzień wskażą skrajnie wysokie wartości. Spodziewamy się maksymalnie od 29-33oC na wschodzie przez 32-36oC w centrum do aż 34-38oC na zachodzie.

W tym ostatnim obszarze nie jest wykluczone, że punktowo temperatura sięgnie 39oC!

W piątek (22.07.2022) chmury pojawią się już wszędzie. Nie będzie jednak ich sporo, ponieważ zazwyczaj zachmurzenie okaże się umiarkowane.

Ponadto miejscami, a zwłaszcza na wschodzie popołudniu mogą pojawić się pojedyncze burze. Mogą one nieść ze sobą porywy wiatru dochodzące do 80 km/h oraz opady drobnego gradu.

Temperatura maksymalna w piątek, 22 lipca

Temperatura wyraźnie się obniży, ale mimo to nadal będzie bardzo gorąco. Na zachodzie prognozujemy maksymalnie 26-30oC, a w centrum i na wschodzie 29-33oC.

Sobota (23.07.2022) okaże się kontynuacją upału. Poza tym przez Polskę przejdą silne burze.

Będą się one przemieszczać z zachodu na wschód i ze względu na korzystne warunki kinetyczne będą się łączyć w zorganizowane struktury. Mogą nieść ze sobą wiatr o prędkości 100 km/h, grad oraz nawalne opady deszczu.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 23 lipca

Temperatura maksymalna wyniesie wówczas od 26-30oC na krańcach zachodnich i na północnym wschodzie do 29-34oC w pozostałych rejonach. Lokalnie na południowym wschodzie może być nawet 35oC.

Niedziela (24.07.2022) przyniesie chwilową ulgę od silnych upałów. Przez cały dzień panować będzie dość zmienne zachmurzenie, ale z reguły ograniczy się do umiarkowanego.

Poza tym gdzieniegdzie może symbolicznie spaść deszcz.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 24 lipca

Temperatura będzie zróżnicowana, bowiem stacje meteorologiczne zarejestrują 18-22oC na północnym wschodzie, 21-25oC na przeważającym obszarze kraju oraz 24-27oC na zachodzie.

W poniedziałek (25.07.2022) znów wróci upalna aura.

Wraz ze wzrostem temperatury niebo bardziej się wyklaruje, choć miejscami może zalegać nieco chmur. Ponadto nie wystąpią żadne opady deszczu.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 25 lipca

W ten dzień maksymalnie spodziewamy się 23-28oC na wschodzie, 25-29oC w centrum oraz 29-31oC na zachodzie naszego kraju.

We wtorek (26.07.2022) upał się zintensyfikuje, ale powinno też wzrosnąć zachmurzenie na skutek konwekcji.

Zainicjuje ona też powstawanie komórek opadowych oraz burzowych, jednak ograniczą się one głównie na zachodzie Polski.

Temperatura maksymalna we wtorek, 26 lipca

Temperatura sięgnie maksymalnie 26-31oC na wschodzie kraju oraz nawet 30-34oC w centrum i na zachodzie. Warto zaznaczyć, że temperatura będzie uzależniona od wystąpienia komórek opadowych.

W środę (27.07.2022) przy bardzo gorącej pogodzie wystąpią kolejne opady wraz z burzami. Mogą one wystąpić niemal wszędzie, a miejscami okażą się gwałtowne, choć jeszcze jest to zbyt daleki termin na dokładne sprecyzowanie zagrożeń jakie mogą one nieść.

Niemniej czeka nas wówczas dość spore zachmurzenie na skutek konwekcji, ale okresowo będą występowały także duże rozpogodzenia.

Zachmurzenie i opady w środę, 27 lipca

Temperatura maksymalna wyniesie wówczas od 26-30oC na północy przez 29-33oC w pasie centralnym do 31-34oC na południu.

W następnych dniach czeka nas chwilowe oziębienie, jednak nie będzie ono zbyt znaczne.

Zazwyczaj doświadczymy temperatury oscylującej w granicach 24-28oC w cieplejszych rejonach oraz 20-25oC w chłodniejszych. Przez ten czas towarzyszyć nam będzie zmieniające się zachmurzenie oraz przelotne i lokalne opady deszczu.

Za to na przełomie lipca i sierpnia znów upały powinny o sobie dać znać.

Szacowana temperatura maksymalna w niedzielę, 31 lipca

Wtedy niewykluczone, że znów temperatura zbliży się do 35oC, choć o tym w następnych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …