Prognoza długoterminowa. Do końca miesiąca czeka nas kilka gorących i burzowych dni. Nie zabraknie też ochłodzenia

W najbliższym czasie nad Polską znajdzie się wyż atmosferyczny, który na chwilę zapewni słoneczną i bardzo ciepłą aurę.

Jednak już niedługo zbliży się do nas niż, dzięki któremu powstaną korzystne warunki na powstawanie burz ze względu na przejście chłodnego frontu. Skutkiem tego będzie spadek temperatury, ale następnie znów napływać nad nasz kraj będą ciepłe masy powietrza.

Aktualna sytuacja baryczna wraz z opadami w Europie

W środę (18.05.2022) niemal wszędzie będzie w zasadzie bezchmurnie. Zachmurzenie umiarkowane i duże może się pojawić jedynie na krańcach wschodnich, a w drugiej części dnia na krańce zachodnie nasunie się nieco chmur piętra wysokiego.

Nie wystąpią żadne opady deszczu, a poza tym będzie dość rześko.

Temperatura maksymalna w środę, 18 maja

Temperatura okaże się dość zróżnicowana, ponieważ jej maksymalne wartości wyniosą od 14-16oC na wschodzie przez 15-18oC w centrum do 17-22oC na zachodzie naszego kraju.

Czwartek (19.05.2022) doświadczymy bardzo wyraźnego ocieplenia. Niebo również okaże się prawie niezachmurzone, bowiem wszędzie spodziewamy się jedynie nieco chmur piętra wysokiego oraz średniego na północnym wschodzie.

Temperatura maksymalna w czwartek, 19 maja

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do 19-23oC na wschodzie przez 21-24oC w centrum do nawet 23-27oC na zachodzie.

W piątek (20.05.2022) przy gorącej i parnej pogodzie przez nasz kraj od zachodu na wschód przejdzie front atmosferyczny, dzięki któremu powstaną gwałtowne burze.

Dokładne ich rozmieszczenie i siła jeszcze są niejasne, ale bardzo możliwe że obejmą znaczny obszar Polski południowej, zachodniej i centralnej.

Na ten moment głównym ich zagrożeniem zdają się być intensywne opady deszczu oraz wiatr dochodzący do 90 km/h. Burze mogą też łączyć się w większe klastry i układy, więc ich lokalność będzie mniejsza niż zwykle.

Spodziewane opady w piątek, 20 maja

W ten dzień temperatura sięgnie do 18-23oC na północy przez 22-26oC w pasie centralnym do nawet 24-29oC na południu. Na południowym zachodzie miejscami może być nieco cieplej.

Sobota (21.05.2022) ostatecznie najpewniej będzie pierwszym dniem ochłodzenia ze względu na szybkie przejście frontu.

Zachmurzenie przeważnie okaże się od umiarkowanego po duże oraz całkowite, choć wszędzie mogą pojawić się dość duże przejaśnienia. Na znacznym rejonie Polski powstaną przelotne opady, a miejscami również przejdą burze.

Spodziewane opady w sobotę, 21 maja

Stacje meteorologiczne zarejestrują znowu zróżnicowaną temperaturę w zależności do rozmieszczenia opadów i zachmurzenia. Najchłodniej powinno być na północnym wschodzie, gdzie spodziewamy się maksymalnie 13-16oC, z kolei na przeważającym obszarze 15-19oC. Jedynie na południu może być trochę cieplej, bowiem 17-21oC.

Prognozy na ten dzień są jednak jeszcze niestabilne i według wyliczeń niektórych modeli numerycznych gorące masy powietrza będą obecne również tego dnia.

Niedziela (22.05.2022) przyniesie poprawę aury. Przede wszystkim w dużej mierze zanikną opady wraz ze sporym zachmurzeniem.

Przelotnie popada jeszcze przelotnie na północy, północnym wschodzie, wschodzie i częściowo w centrum. W pierwszej części dnia chmury zalegać będą jeszcze w północnej połowie Polski, jednak z biegiem czasu znacznie się tam rozchmurzy.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 22 maja

Temperatura wzrośnie do około 14-17oC na północy przez 15-18oC na wschodzie i w centrum do 16-20oC na zachodzie oraz na południu.

Poniedziałek (23.05.2022) zapewne przyniesie już od rana do wieczora słoneczną aurę w niemal całej Polsce.

Jedynie na północnym wschodzie może być jeszcze nieco pochmurnie wraz z lokalnymi oraz słabymi opadami deszczu.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 23 maja

Poza tym od tego czasu zacznie się ocieplać. Na wschodzie, północy i w centrum jeszcze będzie dość rześko, ponieważ tam termometry wskażą 16-19oC. Z kolei na zachodzie i południu spodziewamy się 18-22oC.

Po tym kilkudniowym, dość krótkim ochłodzeniu prawdopodobnie nadejdzie również niedługie, ale znaczne ocieplenie.

Przykładowa temperatura maksymalna w środę, 25 maja

Temperatura w połowie trzeciej dekadzie maja może wzrosnąć do 24-29oC na znacznym obszarze kraju. Do końca miesiąca nastąpi najpewniej przeplatanka takich gorących dni z rześkimi, więc na długą stabilizacje na razie musimy poczekać.

Takim dość dynamicznym zmianom towarzyszyć mogą burze, które okresowo mogą okazać się dość silne.

Szacowana suma opadowa do 31 maja (wartości nieco zawyżone i z dużym przybliżeniem)

Do tego czasu spadnie około 10-20 mm wody na północy i częściowo na południu oraz około 20-40 mm na obszarach, gdzie znajdą się burze. Lokalnie sumy opadowe będą jeszcze wyższe, dochodzące do 50-60 mm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Pogoda na tydzień 04-10.03.2024. Znaczne ochłodzenie i więcej opadów deszczu oraz śniegu

W nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Pogoda sprawi nam niemiłą niespodziankę. Wyraźnie się ochłodzi, wystąpi też więcej opadów, głównie deszczu, choć miejscami możliwy będzie także śnieg. Lokalnie wystąpić mogą też burze. …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …

Pogoda na tydzień 11-17.03.2024. Dość ciepło, ale sporo opadów

Nadchodzący tydzień rozpocznie się deszczowo i umiarkowanymi temperaturami. Pod jego koniec nadejdzie większe ocieplenie, będzie też więcej słońca oraz mniej opadów. Poniedziałek  (11.03.2024) z dominacją chmur i opadów deszczu, w Tatrach opady …