Prognoza długoterminowa. Duże ocieplenie i burze w następnym tygodniu. Temperatura przekroczy 25 stopni

Początek maja przyniósł dość wysoką temperaturę i sporo słońca. Poza tym wystąpiły lokalne burze, które punktowo okazał się dość silne przynosząc intensywne opady deszczu, opady drobnego gradu oraz silny wiatr.

Jak się okazuje ciepło pozostanie z nami na dłużej i niedługo jeszcze bardziej się ociepli, choć czekają nas też pojedyncze chłodne dni.

Anomalia temperatury w piątek popołudniu

W sobotę (07.05.2022) na północnym zachodzie i północy rozwinie się dość lekka konwekcja. Zainicjuje ona powstawanie miejscowych komórek burzowych i opadowych.

Podczas ich przechodzenia opady okażą się dość krótkotrwałe, ale intensywne. Zanikną już wczesnym wieczorem. Poza tym przeważnie będzie słonecznie.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 7 maja

Z kolei temperatura wzrośnie w dzień na ogół do 17-21oC. Nieznacznie cieplej może być miejscami na zachodzie, a na południowym wschodzie będzie trochę zimniej, bo 13-17oC.

W niedzielę (08.05.2022) czeka nas podobna aura co w sobotę. Zachmurzenie poza pasem centralnym oraz krańcami północnymi będzie małe.

Za to w tych rejonach spodziewamy się sporych ilości chmur z przejaśnieniami oraz znów lokalnych opadów konwekcyjny wraz ze słabymi burzami.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 8 maja

Termometry wskażą przeważnie podobną temperaturę, bowiem maksymalnie wyniesie 16-20oC w zależności od rozmieszczenia opadów. Na południu spodziewamy się, że będzie nieco wyższa, bo 18-22oC. Jedynie na północy może być dość chłodno, ponieważ tam prognozujemy 12-16oC.

Poniedziałek (09.05.2022) przyniesie przerwę od opadów, a także bardzo słoneczną aurę. Sporo chmur może pojawić się jedynie na południu Polski w pierwszej części dnia. Potem zachmurzenie okaże się znikome niemal wszędzie.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 9 maja

Mimo to temperatura zazwyczaj będzie dość niska. Na wschodzie sięgnie 11-14oC, w centrum 12-16oC, a na zachodzie 14-18oC, a punktowo 19oC.

We wtorek (10.05.2022) rozpocznie się wspominane we wcześniejszych prognozach ocieplenie. Właściwie niemal wszędzie powinno być bezchmurnie, choć na północnym zachodzie na skutek drobnej konwekcji rozwinie się trochę chmur kłębiastych, a nawet bardzo nieliczne komórki opadowe.

Temperatura maksymalna we wtorek, 10 kwietnia

Co prawda na wschodzie będzie jeszcze dość chłodno, bo maksymalnie 14-17oC, ale w centrum już 16-19oC, a na zachodzie nawet 19-24oC.

Środa (11.05.2022) okaże się w wielu rejonach gorącym dniem. Poza tym na północy i w pasie centralnym mogą rozwinąć się lokalne komórki opadowe, w tym słabe burze. Na ogół jednak będzie bardzo pogodnie.

Temperatura maksymalna w środę, 11 maja

W ten dzień stacje meteorologiczne zarejestrują wartości dochodzące do 17-22oC na północy, do 21-26oC na wschodzie, centrum i na południu oraz do aż 24-28oC na zachodzie.

Czwartek (12.05.2022) przyniesie dość zróżnicowaną, ale ciepłą pogodę. Na południu i w pasie centralnym pojawią się lokalne burze przy wysokiej temperaturze, a na północy będzie chłodniej przy dość sporym zachmurzeniu.

Temperatura maksymalna w czwartek, 12 maja

Temperatura maksymalna wyniesie od 15-18oC na północnym wschodzie przez 18-21oC na północy do 20-26oC na zachodzie, południu oraz częściowo w centrum.

W piątek (13.05.2022) w dalszym ciągu będzie bardzo ciepło. Poza tym na dużym obszarze będą mogły pojawić się dość silne burze. Ich dokładne rozmieszczenie nie jest jeszcze zbyt pewne, ale powinny pojawić się zwłaszcza na wschodzie i w centrum kraju.

Spodziewane opady w piątek, 13 maja

Temperatura powinna wzrosnąć do 17-22oC w przeważającej części Polski oraz do 22-27oC na południowym wschodzie naszego kraju.

Następnie na kilka dni najprawdopodobniej się ochłodzi i to dość wyraźnie. Temperatura najpewniej będzie oscylować w granicach 14-20oC, a poza tym będą występować przelotne opady deszczu.

Przykładowa temperatura maksymalna na poniedziałek, 16 maja

Silnych burz w tym okresie raczej nie będzie, ale gdzieniegdzie na skutek słabej konwekcji może zagrzmieć.

Oziębienie nie powinno być jednak zbyt trwałe, bowiem po 3/4 dniach temperatura znów może wrócić do wartości znacznie przekraczających 20oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Najbliższe dni umiarkowanie ciepłe. Pojawią się przelotne opady deszczu

Obszar kraju znajduje się obecnie w zasięgu rozległego ośrodka wyżowego z centrum ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin w polu barycznym nad Europą nie spodziewamy się większych zmian. …

Prognoza pogody na tydzień 23-29.05.2022. Dość niskie temperatury i sporo opadów deszczu

W nowym tygodniu czeka nas zupełnie odmienna pogoda niż w ostatnim czasie. Władze w pogodzie przejmą ośrodki niżowe, które sprowadzać będą częste opady deszczu. Miejscami wystąpić mogą burze. Temperatury natomiast będą co …

Burzowy front przejdzie nad Polską. Najgroźniej nocą z piątku na sobotę. Możliwy grad i bardzo silny wiatr

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju zaczęło napływać coraz cieplejsze powietrze polarne o cechach morskich, a układ wyżowy znad Bałkanów zapewniał dominacje słońca na niebie. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin coraz silniej …

Prognoza długoterminowa. Stopniowe ocieplenie i niedużo opadów deszczu. Jaka pogoda na majówkę?

Przez ponad połowę kwietnia mieliśmy do czynienia z chłodną pogodą, więc temperatura powietrza przez długi czas okazywała się znacznie niższa niż średnia wieloletnia. Dopiero w trzeciej dekadzie miesiąca jest wreszcie znacznie cieplej. …