Prognoza długoterminowa. Fatalna pogoda do końca maja, będzie chłodno i mokro

Najcieplejszy okres tegorocznej wiosny dobiegł końca i wszystko wskazuje na to, że do końca maja już tak ciepło nie będzie. Czeka nas sporo chłodnych dni, może też często padać. Występować będą także burze, ale nawet one bardziej będą przypominać te, które występują jesienią a nie w maju.

Do końca obecnego tygodnia (do 23.05.2021) temperatura będzie się wahać przeważnie w pobliżu 15-17oC. Cieplej zrobi się w sobotę, choć nie wszędzie. W regionach wschodnich i południowych na termometrach zobaczymy 20-21oC. Natomiast na zachodzie i północy 12-15oC. W niedzielę ponownie 15-16oC.

Nadal może często padać, zwłaszcza na zachodzie i północy. W dalszym ciągu możliwe będą także burze w różnych regionach kraju.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do 24.05.2021

W okresie 24-31.05.2021 bez większych zmian w pogodzie. Nadal przeważać będą temperatury w pobliżu 15oC. Jednak będą też miejsca gdzie zanotujemy w niektóre dni zaledwie 8-10oC. Cieplejszych dni będzie niewiele. Na tą chwilę najcieplej zapowiada się wtorek (25.05.2021), kiedy to w większej części temperatura wzrośnie do 20-21oC, a na południu do 23-24oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 25.05.2021

W tym okresie opadów będzie nieco mniej. Burz będzie niewiele, a jak się pojawią, to nie powinny być gwałtowne.

Prognozowana przez model gfs suma opadów do 01.06.2021

Pierwsza dekada czerwca nieco cieplejsza, zwłaszcza na wschodzie. Tam będziemy mogli najczęściej zobaczyć temperatury wahające się w przedziale 20-25oC, a niekiedy lekko powyżej 25oC. Chłodniejsze będą pierwsze dni miesiąca: wtedy na termometrach możemy zanotować 16-17oC. W najchłodniejsze dni temperatura nie powinna już spadać poniżej 15oC.

Opadów i burz ponownie będzie więcej. Nie da się określić gdzie padać będzie najwięcej, gdyż w całym kraju sumy opadów powinny być podobne. W kolejnych dniach czerwca może być więcej gorących dnia, zwłaszcza na wschodzie. Możliwe, że pojawią się pierwsze większe fale upałów.

Na brak opadów nie będziemy jednak narzekać, susza nie powinna nam zagrozić. Podsumowując na większą poprawę pogody będziemy musieli poczekać prawdopodobnie do czerwca, a maj może się zapisać jako kolejny miesiąc z temperaturą poniżej normy.

Powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i wskazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w naszych prognozach dwudniowych, tygodniowych oraz dotyczących burz.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …