Prognoza długoterminowa. Już za kilka dni zrobi się gorąco. Pojawią się też kolejne burze

Aktualnie doświadczamy deszczowej, dość wietrznej oraz bardzo chłodnej jak na końcówkę maja pogody.

Z takim stanem rzeczy musimy jeszcze poczekać kilka dni, ponieważ ocieplenie nastąpi dopiero na początku czerwca.

Jak się jednak okazuje, szacowany już wcześniej wzrost temperatury okaże się znaczniejszy i możemy spodziewać się, że zbliżymy się blisko do granicy upału.

Anomalia temperatury w sobotę, 28 maja

W poniedziałek (30.05.2022) nie nastąpi zbyt wiele zmian względem poprzednich dni. Znów wystąpi bardzo dużo komórek opadowych i burzowych, głównie na północy oraz w centrum.

Tym razem zachmurzenie powinno być nieco mniejsze, ale w dalszym ciągu zmienne.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 30 maja

Termometry wskażą nieznacznie wyższą temperaturę. Wyniesie ona od 12-15oC na zachodzie i Suwalszczyźnie do 15-18oC w pozostałych rejonach naszego kraju.

Wtorek (31.05.2022) przyniesie lekką poprawę pogody. Przede wszystkim wystąpi mniej przelotnych i miejscowych opadów deszczu.

Skupią się one głównie na północy oraz na wschodzie, ale z biegiem czasu będą dość wyraźnie zanikać. Zachmurzenie, choć zmienne nie będzie zbytnio duże.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 31 maja

Temperatura będzie już dość przyjemna, ponieważ wzrośnie w ten dzień do 15-18oC na północy, na wschodzie i w centrum oraz do 17-21oC na południu i na zachodzie.

Środa (01.06.2022) okażę się znowu dość deszczowa i rześka. Opady wciąż będą miały charakter konwekcyjny, więc lokalnie pojawią się burze.

Spodziewamy się ich głównie w północnej połowie Polski, jak też większość samych komórek opadowych.

Temperatura maksymalna w środę, 1 czerwca

Stacje meteorologiczne zarejestrują temperaturę dochodzącą do 13-17oC na północy i zachodzie, do 16-19oC w centrum oraz do 18-22oC na południu i na wschodzie.

W czwartek (02.06.2022) możemy spodziewać się słonecznej pogody.

Więcej chmur wraz z przelotnymi i miejscowymi opadami deszczu znajdzie się na wschodzie, ale późnym popołudniem również tam znacznie się rozpogodzi.

Temperatura maksymalna w czwartek, 2 czerwca

Termometry wówczas wskażą temperaturę dochodzącą maksymalnie do 16-19oC w przeważającej części Polski oraz 18-21oC na południu.

Piątek (03.06.2022) powinien przynieść w końcu dość znaczne ocieplenie. Na ogół będzie bardzo słonecznie, jednak na południowym zachodzie, zachodzie oraz częściowo w centrum będą mogły rozwinąć się burze.

Temperatura maksymalna w piątek, 3 czerwca

Temperatura maksymalna wyniesie od 19-22oC na północy przez 21-24oC na wschodzie i w centrum do nawet 23-27oC na południu oraz na zachodzie.

Sobota (04.06.2022) minie pod znakiem dynamicznej aury.

W wielu miejscach pojawi się konwekcja wraz z burzami i samymi przelotnymi opadami. Zaskutkuje to także zmiennym zachmurzeniem oraz zróżnicowaną temperaturą.

Temperatura maksymalna w sobotę, 4 czerwca

Również będzie ona wysoka, ponieważ spodziewamy się maksymalnie 22-26oC na północy i w pasie centralnym oraz 24-28oC na południu. Lokalnie na południowym wschodzie może być nawet 28-30oC.

Następnie nieco się ochłodzi, ale przez kilka dni pozostaniemy z temperaturą dochodzącą do około 20-23oC na znacznym obszarze kraju.

Co też istotne, opadów będzie znacznie mniej, a zachmurzenie okaże się dość małe.

Szacowana temperatura maksymalna we wtorek, 7 czerwca

Prawdopodobnie na większe zmiany poczekamy do końca pierwszej dekady czerwca. Wówczas temperatura znów może wzrosnąć powyżej 25oC.

Szacowana temperatura maksymalna w piątek, 10 czerwca

Na dokładniejsze prognozy musimy jednak poczekać kilka dni, choć już teraz można powiedzieć, że do końca pierwszej dekady na wschodzie i północnym wschodzie powinno spaść najwięcej deszczu.

Sumy opadowe do 10 czerwca (mocno przybliżone)

Na ogół zanotujemy 10-30 mm opadów, a właśnie w tych rejonach sumy opadowe mogą przekraczać 50-60 mm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Nadchodzi gwałtowny napływ zwrotnikowej masy powietrza. W niedzielę na zachodzie może być aż 36 stopni

W weekend obszar kraju znajdował będzie się pomiędzy ośrodkiem niżowym znad Morza Norweskiego a wyżem znad południowo wschodniej części kontynentu. Dodatkowo nad Polską zaznaczą się dwa mało aktywne fronty: ciepły i chłodny. …

Prognoza długoterminowa. W najbliższych dniach zrobi się gorąco. Pojawią się też kolejne burze

Od już dość dawna prognozy wskazywały na dość znaczne ocieplenie w pierwszy weekend czerwca i rzeczywiście będzie ono miało miejsce. Jak się okazuje potrwa ono kilka dni, a temperatura podczas tego okresu …

W czwartek i piątek czeka nas bardzo gorąca pogoda. Gdzie będzie najcieplej?

Po krótkim i raptownym oziębieniu spowodowanego przejściem frontu burzowego znów doświadczmy wyraźnego wzrostu temperatury. Ma to ścisły związek z wyżem barycznym, który ponadto jest gwarantem bardzo słonecznej aury. Jak się okazuje, w …

Uwaga! W czwartek na wschodzie i w centrum przejdą dość silne burze. Mogą nieść wiatr do 90 km/h i grad

Tegoroczny sezon burzowy, choć rozpoczęty dość późno coraz bardziej nabiera rozpędu. Kolejny dzień burzowy będzie miał miejsce już w czwartek, kiedy to na znacznym obszarze Polski spodziewamy się wielu gwałtownych komórek burzowych, …