Prognoza długoterminowa. Już za kilka dni zrobi się gorąco. Pojawią się też kolejne burze

Aktualnie doświadczamy deszczowej, dość wietrznej oraz bardzo chłodnej jak na końcówkę maja pogody.

Z takim stanem rzeczy musimy jeszcze poczekać kilka dni, ponieważ ocieplenie nastąpi dopiero na początku czerwca.

Jak się jednak okazuje, szacowany już wcześniej wzrost temperatury okaże się znaczniejszy i możemy spodziewać się, że zbliżymy się blisko do granicy upału.

Anomalia temperatury w sobotę, 28 maja

W poniedziałek (30.05.2022) nie nastąpi zbyt wiele zmian względem poprzednich dni. Znów wystąpi bardzo dużo komórek opadowych i burzowych, głównie na północy oraz w centrum.

Tym razem zachmurzenie powinno być nieco mniejsze, ale w dalszym ciągu zmienne.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 30 maja

Termometry wskażą nieznacznie wyższą temperaturę. Wyniesie ona od 12-15oC na zachodzie i Suwalszczyźnie do 15-18oC w pozostałych rejonach naszego kraju.

Wtorek (31.05.2022) przyniesie lekką poprawę pogody. Przede wszystkim wystąpi mniej przelotnych i miejscowych opadów deszczu.

Skupią się one głównie na północy oraz na wschodzie, ale z biegiem czasu będą dość wyraźnie zanikać. Zachmurzenie, choć zmienne nie będzie zbytnio duże.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 31 maja

Temperatura będzie już dość przyjemna, ponieważ wzrośnie w ten dzień do 15-18oC na północy, na wschodzie i w centrum oraz do 17-21oC na południu i na zachodzie.

Środa (01.06.2022) okażę się znowu dość deszczowa i rześka. Opady wciąż będą miały charakter konwekcyjny, więc lokalnie pojawią się burze.

Spodziewamy się ich głównie w północnej połowie Polski, jak też większość samych komórek opadowych.

Temperatura maksymalna w środę, 1 czerwca

Stacje meteorologiczne zarejestrują temperaturę dochodzącą do 13-17oC na północy i zachodzie, do 16-19oC w centrum oraz do 18-22oC na południu i na wschodzie.

W czwartek (02.06.2022) możemy spodziewać się słonecznej pogody.

Więcej chmur wraz z przelotnymi i miejscowymi opadami deszczu znajdzie się na wschodzie, ale późnym popołudniem również tam znacznie się rozpogodzi.

Temperatura maksymalna w czwartek, 2 czerwca

Termometry wówczas wskażą temperaturę dochodzącą maksymalnie do 16-19oC w przeważającej części Polski oraz 18-21oC na południu.

Piątek (03.06.2022) powinien przynieść w końcu dość znaczne ocieplenie. Na ogół będzie bardzo słonecznie, jednak na południowym zachodzie, zachodzie oraz częściowo w centrum będą mogły rozwinąć się burze.

Temperatura maksymalna w piątek, 3 czerwca

Temperatura maksymalna wyniesie od 19-22oC na północy przez 21-24oC na wschodzie i w centrum do nawet 23-27oC na południu oraz na zachodzie.

Sobota (04.06.2022) minie pod znakiem dynamicznej aury.

W wielu miejscach pojawi się konwekcja wraz z burzami i samymi przelotnymi opadami. Zaskutkuje to także zmiennym zachmurzeniem oraz zróżnicowaną temperaturą.

Temperatura maksymalna w sobotę, 4 czerwca

Również będzie ona wysoka, ponieważ spodziewamy się maksymalnie 22-26oC na północy i w pasie centralnym oraz 24-28oC na południu. Lokalnie na południowym wschodzie może być nawet 28-30oC.

Następnie nieco się ochłodzi, ale przez kilka dni pozostaniemy z temperaturą dochodzącą do około 20-23oC na znacznym obszarze kraju.

Co też istotne, opadów będzie znacznie mniej, a zachmurzenie okaże się dość małe.

Szacowana temperatura maksymalna we wtorek, 7 czerwca

Prawdopodobnie na większe zmiany poczekamy do końca pierwszej dekady czerwca. Wówczas temperatura znów może wzrosnąć powyżej 25oC.

Szacowana temperatura maksymalna w piątek, 10 czerwca

Na dokładniejsze prognozy musimy jednak poczekać kilka dni, choć już teraz można powiedzieć, że do końca pierwszej dekady na wschodzie i północnym wschodzie powinno spaść najwięcej deszczu.

Sumy opadowe do 10 czerwca (mocno przybliżone)

Na ogół zanotujemy 10-30 mm opadów, a właśnie w tych rejonach sumy opadowe mogą przekraczać 50-60 mm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 05-11.02.2024. Silny wiatr, ulewy i lokalne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Doświadczymy zarówno dużych wahań temperatury, ulew, śnieżyc, lokalnych burz, jak i silnego wiatru. Będą dni, kiedy poczujemy powiewy wiosny, ale też takie z zimową …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …

Poniedziałek z bardzo silnym wiatrem. Miejscami możliwe burze

Ostatnie dni mijają pod znakiem wietrznej aury. Dzieje się tak za sprawą wędrujących nad północną kontynentu ośrodków niżowych, jednak kulminacja wietrznej aury dopiero przed nami. W najbliższych godzinach wiatr będzie się nasilał …

Pogoda na tydzień 12-18.02.2024. Wysokie temperatury i przelotny deszcz

Przed nami ciepły tydzień z częstymi opadami deszczu. Pogoda bardziej będzie przypominać wczesną wiosnę niż zimę. W poniedziałek (12.02.2024) dużo chmur i opadów deszczu. W Tatrach opady śniegu. Najwięcej opadów wystąpi na …