Prognoza długoterminowa. Każdego dnia coraz cieplej. Pojawi się upał i sporo lokalnych burz

Póki co w naszym kraju utrzymuje się ciepła i dość słoneczna pogoda. Zgodnie z prognozami temperatura będzie systematycznie rosła, a w połowie sierpnia sięgnie najwyższych wartości aktualnego ocieplenia.

Wówczas możliwe będzie kolejne przekroczenie granicy 35oC, a poza tym powrócą po długiej przerwie burze, co powinno poprawić trochę sytuację hydrologiczną.

Przykładowe spodziewane anomalie termiczne w czwartek, 16 sierpnia

W czwartek (11.08.2022) w przeważającej części Polski niebo będzie pokryte małą ilością chmur. Jedynie na południowym wschodzie wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże, choć będą tam też spore rozpogodzenia. Ponadto w tym rejonie pojawią się także przelotne i miejscowe opady deszczu, a lokalnie także zagrzmi.

Zachmurzenie i opady w czwartek, 11 sierpnia

Temperatura maksymalna wyniesie od 22-25oC na wschodzie przez 24-27oC w centrum do 26-30oC na zachodzie.

Piątek (12.08.2022) co prawda przyniesie więcej chmur, to jednak w większości regionów będzie cieplej niż dzień wcześniej.

Przeważnie zachmurzenie okaże się umiarkowane i duże, a na północy małe. Poza tym znów może lokalnie spaść deszcz, ale tym razem w pasie centralnym. Na wschodzie możliwe burze.

Temperatura maksymalna w piątek, 12 sierpnia

Termometry wskażą wówczas maksymalnie od 25-27oC na południu i północnym wschodzie do 27-31oC w pozostałych terytorium.

W sobotę (13.08.2022) choć wciąż w naszym kraju będzie zalegać stosunkowo dużo chmur, to wszędzie poza południem możliwe będą okresowe spore przejaśnienia.

W ten dzień będą mogły pojawić się również punktowe i niezbyt silne burze, które głównie skupią się właśnie na południu.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 13 sierpnia

Temperatura maksymalna będzie sięgać 24-27oC na północnym wschodzie oraz 27-31oC niemal w całej Polsce. Ponadto na północnym zachodzie punktowo może być 32oC.

Niedziela (14.08.2022) okaże się kontynuacją sobotniej aury. Znów przy bardzo gorącej pogodzie wystąpi dość dużo chmur oraz burze. Komórki burzowe okażą się również lokalne i przeważnie obejmą południowe i wschodnie obszary.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 14 sierpnia

Stacje meteorologiczne wskażą temperaturę maksymalną wynoszącą 23-28oC na północy i częściowo w centrum oraz 28-31oC w pozostałych obszarach.

W poniedziałek (15.08.2022) najprawdopodobniej wystąpią silniejsze i bardziej rozległe burze.

Ze względu na korzystniejsze warunki, komórki konwekcyjne będą mogły łączyć się w większe struktury i nieść mogą bardzo intensywne opady deszczu oraz wiatr dochodzący do 80 km/h. Póki co nie jest jeszcze jasne gdzie wystąpią burze, choć powinny objąć znaczną część kraju.

Szacunkowe rozmieszczenie zachmurzenia i opadów w poniedziałek, 15 sierpnia

Za to temperatura wyniesie maksymalnie od 24-28oC na południowym wschodzie przez 28-31oC w przeważającej części Polski do 30-33oC na zachodzie.

Według najbardziej prawdopodobnych scenariuszy upalna oraz burzowa aura utrzyma się przynajmniej do końca drugiej dekady miesiąca, a może potrwać jeszcze kilka dni dłużej.

Szacowana temperatura maksymalna w piątek, 19 sierpnia

Właściwie do tego czasu nie wystąpi zbyt dużo zmian w pogodzie. Schemat będzie ten sam, czyli miejscowe burze na znacznym obszarze Polski oraz temperatura rzędu 28-33oC.

Apogeum ocieplenia powinno sięgnąć w okolicach 18-19 sierpnia i wówczas temperatura maksymalna może sięgnąć 33-36oC. Ponadto zakończenie fali upałów nie będzie oznaczało chłodu, a zapewne utrzymywać się będą wartości temperatury na poziomie 24-28oC przy małym zachmurzeniu.

Szacowane sumy opadowe do 20 sierpnia

Ze względu na wiele burzowych dni na wschodzie i w centrum poprawi się nieco sytuacja związana ze suszą.

Co prawda opady będą miały charakter lokalny, to w wielu obszarach spadnie tam do 20 sierpnia 20-40 mm. Wciąż jest to mało deszczu, jednak aktualnie każde opady są dobrą wiadomością. Niestety na zachodzie nadal będzie bardzo sucho, bo tam sumy opadowe sięgną tylko 5-20 mm.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 29.05-04.06.2023. Umiarkowane temperatury i niewiele opadów

Nadchodzący tydzień zapowiada się pogodnie, deszcz i burze wystąpią miejscami, a temperatury będą osiągać co najwyżej umiarkowane wartości. Najchłodniej na ten moment zapowiada się weekend. W poniedziałek (29.05.2023) na niebie zobaczymy trochę …

Pogoda na tydzień 08-14.05.2023. Przed nami dość ciepłe dni i niewiele opadów

Po chłodnym i w wielu miejscach deszczowym weekendzie czeka nas pogodny i umiarkowanie ciepły tydzień. Opadów będzie mniej niż w ostatnim czasie. W poniedziałek (08.05.2023) w większej części kraju dużo pogodnego nieba, …

Pogoda na piątek i sobotę. Będzie ciepło. Przelotny deszcz i burze tylko lokalnie

Dziś i jutro pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, znad Łotwy i Estonii. Napływać będzie powietrze polarne o cechach kontynentalnych. W piątek (12.05.2023) dużo słońca i tylko miejscami, zwłaszcza na południu …

Pogoda na tydzień 22-28.05.2023. Zmienna temperatura. Lokalnie przelotny deszcz i burze

Po ciepłym weekendzie z lokalnymi opadami deszczu i burzami w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury oraz przelotnym deszczem, a lokalnie może zagrzmieć. W poniedziałek (22.05.2023) na niebie zobaczymy …