Prognoza długoterminowa. Możliwy upał, a potem silne burze i znaczne ochłodzenie

Sezon burzowy w naszym kraju stopniowo nabiera rozpędu, choć i tak względem poprzednich lat, burz jest mało.

Jak się okazuje, już za kilka dni prawdopodobnie czeka nas kolejny incydent z silnymi zjawiskami burzowymi.

Zanim to jednak nastąpi doświadczymy solidnego ocieplenia.

Bardzo możliwe, że na termometrach zobaczymy pierwszy raz w tym roku wartości przekraczające 30oC. Niestety następnie czeka nas najpewniej zimny okres w pogodzie.

Spodziewana anomalia temperatury w czasie nadchodzącego upału

Póki co w niedzielę (15.05.2022) aura okaże się słoneczna w niemal całej Polsce.

Jedynie w pasie od Lubelszczyzny przez Mazowsze i Kujawy po Pomorze może znaleźć się więcej chmur. Poza tym nie wystąpią żadne opady deszczu.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 15 maja

Z kolei temperatura okaże się dość przyjemna, choć nie za wysoka. Maksymalnie dochodzić będzie do 16-18oC na północy, 17-20oC na wschodzie i w centrum oraz do 18-21oC na zachodzie i południu.

Poniedziałek (16.05.2022) również w przeważającej części Polski będzie bardzo pogodny.

Tym razem większe zachmurzenie pojawi się na wschodzie. Co więcej na północnym wschodzie wystąpią też przelotne i dość lokalne opady deszczu.

Temperatura maksymalna we wtorek, 16 maja

W ten dzień wyraźnie się ociepli, chociaż przede wszystkim na zachodzie.

Temperatura maksymalna wyniesie od 17-20oC na wschodzie przez 19-23oC w centrum i na północy 21-25oC na południu do 23-27oC na zachodzie.

We wtorek (17.05.2022) nastąpi chwilowe oziębienie wraz z deszczem. Słonecznie i sucho będzie jedynie na północy i częściowo w pasie centralnym.

Za to na południu, zachodzie i wschodzie zachmurzenie okaże się na ogół duże i całkowite. Deszcz będzie tam przelotny, ale może objąć dość duże obszary, co jest dobrą wiadomością na obecną suszę.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 17 maja

Temperatura będzie dość zróżnicowana i zależna od rozmieszczenia opadów. Niemniej spodziewamy się, że sięgać będzie do 14-17oC na południu oraz do 15-20oC w pozostałych rejonach.

Środa (18.05.2022) przyniesie poprawę aury. Opady praktycznie zanikną, a spore zachmurzenie wystąpi jedynie na wschodzie i częściowo na północy.

Warto zaznaczyć, że od tego momentu zacznie się wyraźne ocieplenie, najpewniej zakończone lekkim upałem.

Zachmurzenie i opady w środę, 18 maja

Póki co w ten dzień spodziewamy się maksymalne 13-16oC na wschodzie, 15-18oC w centrum oraz 17-21oC na zachodzie naszego kraju.

Czwartek (19.05.2022) w zasadzie okaże się bezchmurnym dniem. Będzie miało też to odzwierciedlenie w temperaturze, która wyraźnie wzrośnie względem środy.

Temperatura maksymalna w czwartek, 19 maja

Stacje meteorologiczne wskażą wówczas wartości dochodzące do 17-20oC na wschodzie przez 19-22oC w centrum do 21-24oC na zachodzie Polski.

W piątek (20.05.2022) czeka nas jak dotąd najcieplejszy dzień w tym roku.

Poza tym w drugiej części dnia na południowym zachodzie, zachodzie i częściowo w centrum mogą pojawić się miejscowe i dość silne burze.

Temperatura maksymalna w piątek, 20 maja

Temperatura maksymalna wyniesie około 22-26oC na wschodzie, 24-28oC w centrum oraz nawet 26-30oC na zachodzie. Jedynie na wybrzeżu może być nieco chłodniej.

W sobotę (21.05.2022) zapewne przejdzie przez Polskę front atmosferyczny, na którym rozwiną się burze.

Na ten moment siła zjawisk burzowych jest jeszcze niepewna, tak samo jak moment, w którym ten front powinien przejść.

Warto jednak zaznaczyć, że od dłuższego czasu tym dniem miałaby być sobota, a burze prawdopodobnie wykażą się dużą siłą, o czym może świadczyć raptowne oziębienie.

Spodziewane opady w sobotę, 21 maja

Przed przejściem frontu, temperatura znów będzie bardzo wysoka, bowiem może sięgać nawet do 24-29oC w przeważającej części kraju.

W kolejnych dniach znacznie spadnie. W pierwszych dwóch lub trzech dniach powinna wynieść około 13-18oC, choć niewykluczone, że w jeden dzień wyniesie gdzieniegdzie zaledwie 9-12oC.

Przykładowa temperatura maksymalna w poniedziałek, 23 maja

W tym okresie pojawi się dość sporo przejściowych i przelotnych opadów deszczu, co też powinno mieć miejsce podczas trzeciej dekady maja.

Szacowane sumy opadowe do 25 maja

Spodziewamy się, że do około 25 maja powinno spaść zazwyczaj około 10-30 mm wody na wschodzie, 20-40 mm w centrum oraz 30-50 mm na zachodzie.

Te wartości są mocno zależne od opadów pochodzących z burz, więc należy je przyjąć z bardzo dużym przybliżeniem.