Prognoza długoterminowa na kwiecień. Zimny i wilgotny początek miesiąca. Kiedy nadejdzie ocieplenie?

Marzec rozpoczął się chłodno, dopiero w ostatniej jego dekadzie zrobiło się wyraźnie cieplej. Przez cały ten okres mieliśmy dużo słońca i niewiele opadów, co sprawiło, że zaczął dokuczać niedostatek opadów.

Kwiecień może zapisać się częstymi i obfitymi opadami deszczu, a początkowo także śniegu. Wiele wskazuje na to, że jego początek zapisze się jako zimny. Później powinno się ocieplić, zwłaszcza w jego połowie. Więcej szczegółów przedstawiamy poniżej.

Pierwsza dekada nadchodzącego miesiąca (01-10.04.2022) minie z dominacją niskich temperatur. W najchłodniejszych regionach, zwłaszcza w pierwszej jej połowie możemy notować wartości nieznacznie powyżej 0oC. W najcieplejszych regionach natomiast temperatura nie powinna przekraczać 10oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 01.04.2022

W tym przedziale czasowym władzę nad pogodą będą sprawować układy niżowe, które będą przechodzić jeden za drugim.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 03.04.2022, 21:00 UTC

Występować będą częste i obfite opady, najczęściej będą to opady wielkoskalowe deszczu, a lokalnie również śniegu. Mogą występować także opady pochodzenia konwekcyjnego, lokalnie połączone ze słabymi burzami, zwłaszcza w chłodnych sektorach ośrodków niżowych.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie na 01.04.2022, 5:00, źródło: mapy.meteo.pl

Kolejna dekada kwietnia (11-20.04.2022) powinna zapisać się cieplej. Na termometrach początkowo powinniśmy notować przeważnie około 10-14oC, a w chłodniejsze dni nie mniej niż 7oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 12.04.2022

W połowie miesiąca jest spora szansa na nadejście ocieplenia. W najcieplejszych regionach temperatura może nawet lekko przekroczyć 20oC. Koniec dekady ma znów być trochę chłodniejszy, ale mimo to termometry wskażą około 15oC.

Prognozowana przez model CFS temperatura na 14.04.2022, 12:00

W tym okresie nadal dominujący wpływ na pogodę w kraju, zwłaszcza na jego początku będą miały niże, natomiast w miarę jego upływu władzę przejmą układy wysokiego ciśnienia.

Opady występować będą głównie na jego początku, lecz będzie ich mniej niż dotychczas. Dalsze dni przynieść mogą jeszcze mniej opadów.

Prognozowane przez model CFS rozlokowanie ośrodków barycznych i opady, 12.04.2022, 00:00
Prognozowane przez model CFS rozlokowanie ośrodków barycznych i opady na 16.04.2022, 12:00

Ostatnia dekada kwietnia (21-30.04.2022) może rozpocząć się dużym ochłodzeniem, z temperaturami niepasującymi zupełnie do tego czasu. W wielu miejscach kraju możemy zanotować zaledwie 5-10oC. Na szczęście do tego okresu pozostało jeszcze sporo czasu, więc miejmy nadzieję, że prognozy ulegną zmianie na lepsze.

Prognozowana przez model CFS temperatura na 23.04.2022, 12:00

Dopiero pod koniec miesiąca miałoby znów się ocieplać. Jego końcówka prawdopodobnie zapisze się w części kraju jako bardzo ciepła z temperaturami osiągającymi i przekraczającymi 25 stopni.

Prognozowana przez model CFS temperatura na 29.04.2022, 12:00

W dekadzie tej powróci dominacja układów niżowych. Opady występować mają często, a ich natężenie będzie duże. Występować mogą zarówno opady wielkoskalowe jak i pochodzenia burzowego.

Prognozowane przez model CFS rozlokowanie ośrodków barycznych oraz opady na 22.04.2022, 12:00
Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych oraz opady na 27.04.2022, 12:00

Podsumowując kwiecień minie z dużymi wahaniami temperatury. Nie powinniśmy narzekać na niedostatek opadów tak jak miało to miejsce w marcu. Opady mogą być częste i obfite, zwłaszcza w pierwszej i drugiej dekadzie miesiąca.

Prognozowana przez model CFS suma opadów do 30.04.2022, 00:00

Powyższa prognoza ma wyłącznie charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. W kolejnych dniach ciąg dalszy przelotnych opadów. Tylko miejscami będzie słonecznie

Niestabilna sytuacja baryczna w dalszym ciągu jest dość mocno odczuwana w Polsce. Cały czas czekamy na trwałe ocieplenie, ale temperatura choć już wyraźnie wyższa niż w poprzednich dniach to wciąż charakteryzuje się …

Już za kilka dni czeka nas kolejne ocieplenie. Jak bardzo może wzrosnąć temperatura?

Ocieplenie, które właśnie minęło przyniosło najwyższe do tej pory wartości temperatury. W środę (11.05.2022) w Słubicach zmierzono aż 28,9oC, więc do upału nie brakowało zbyt wiele. Gorąca pogoda zakończyła się punktowymi i …

Pogoda. Po przejściu frontu z burzami ochłodzi się. W piątek zagrzmieć może jeszcze na południu kraju

W końcu temperatura w naszym kraju znacznie wzrosła. Po raz pierwszy w roku przekracza ona 25oC, więc mamy do czynienia z gorącą pogodą. Niestety taki stan rzeczy zakończy się już dzisiaj na …

Prognoza długoterminowa. Możliwy upał, a potem silne burze i znaczne ochłodzenie

Sezon burzowy w naszym kraju stopniowo nabiera rozpędu, choć i tak względem poprzednich lat, burz jest mało. Jak się okazuje, już za kilka dni prawdopodobnie czeka nas kolejny incydent z silnymi zjawiskami …