Prognoza długoterminowa na maj. Czy pojawi się większe ocieplenie oraz gwałtowne burze?

Kwiecień mija z dominacją niskich temperatur. Podobnie będzie też w jego ostatnich dniach. Wielu z Was zadaje sobie zapewne pytanie czy taka będzie cała wiosna? Postanowiliśmy, więc sprawdzić czego możemy spodziewać się w maju – do końca wiosny meteorologicznej.

1m
Prognozowana przez model CFS anomalia temperatury na 02.05.2021

Pierwsza dekada maja (01-10.05.2021) większych zmianach w pogodzie nie przyniesie. Dominować będą napływy chłodnych mas powietrza. Będziemy mieli do czynienia z częstymi wahaniami temperatury. W chłodniejsze dni będą miejsca, gdzie na termometrach będziemy mogli zanotować nawet w pobliżu 6/7oC. Natomiast w cieplejsze temperatura może wzrastać do około 15-17oC. Większe ocieplenie spodziewane jest w ostatnich dniach dekady: do 20oC i lekko powyżej.

1o
Prognozowana przez model CFS suma opadów za okres 01-05.05.2021

A jak będzie z opadami? Padać może często i obficie. Najwięcej opadów może pojawić się na południu oraz na wschodzie, a zwłaszcza na południowym wschodzie. Najmniej padać będzie natomiast w regionach północnych. Możliwe są też w niektóre dni słabe lokalne burze. Choć nie da się wykluczyć jednego większego incydentu burzowego, który może przypaść na około 10 maja.

2o
Prognozowana przez model CFS suma opadów na okres 06-10.05.2021

W kolejnym 10 dniowym okresie miesiąca (11-20.05.2021) zrobi się nieco cieplej. Temperatura będzie się wahać przeważnie w pobliżu 15C. W chłodniejsze dni nie powinna już spadać poniżej 10oC, a pod koniec dekady może wzrosnąć do około 22/23oC.

Jednak są też wersje prognoz wskazujące, że ten okres będzie znacznie cieplejszy od poprzedniego, z wieloma dniami, w które będziemy mogli zanotować powyżej 20oC, a lokalnie nawet w pobliżu 27oC. Najcieplej miałoby być na południowym wschodzie za sprawą częstego napływu gorącego powietrza z rejonu Morza Czarnego.

2m
Prognozowana przez model CFS anomalia temperatury na 25.05.2021

Padać może często, lecz nie tak obficie jak w pierwszej dekadzie. Najwięcej opadów może się pojawić na południu i południowym wschodzie. Natomiast według drugiego wariantu z napływem powietrza z rejonu Morza Czarnego opadów byłoby znacznie więcej. Mielibyśmy również do czynienia z częstymi i gwałtownymi burzami. W pierwszym wariancie też może być sporo dni burzowych, lecz burze miałby mniejsze natężenie.

W ostatniej dekadzie maja (21-31.05.2021) mamy zdecydowanie większe szanse na wysokie temperatury. Temperatura rzadko może spadać poniżej 20oC, a w najcieplejsze dni może dochodzić nawet do blisko 30oC. W chłodniejsze dni może wynosić około 15oC.

Pierwsza połowa ostatniej dekady miesiąca przyniesie wyraźniej mniej opadów. Natomiast po 25 maja padać będzie znacznie częściej i obficiej. Najwięcej opadów na południu i wschodzie. W tej dekadzie może też często grzmieć. Niektóre burze mogą okazać się gwałtowne.

cfs00
Prognozowane przez model CFS anomalia temperatury na maj

Mimo ciepłej, a miejscami gorącej drugiej połowy za sprawą wyraźnie chłodniejszej pierwszej, maj może ostatecznie zapisać się z ujemną anomalią temperatury dochodzącą do 1,5 stopnia poniżej normy. Tylko na południu i południowym wschodzie może zapisać się w pobliżu normy. Jednak w przypadku sprawdzenia się w drugiej dekadzie cieplejszego wariantu może okazać się w większej części kraju z temperaturą bliżej normy, a na południu lekko powyżej. Miesiąc ten może okazać też dość wilgotny. Susza nie powinna nam zagrozić.

Powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdopodobne trendy w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w naszych prognozach dwudniowych, tygodniowych oraz długoterminowych.