Prognoza długoterminowa na maj. Czy pojawi się większe ocieplenie oraz gwałtowne burze?

Kwiecień mija z dominacją niskich temperatur. Podobnie będzie też w jego ostatnich dniach. Wielu z Was zadaje sobie zapewne pytanie czy taka będzie cała wiosna? Postanowiliśmy, więc sprawdzić czego możemy spodziewać się w maju – do końca wiosny meteorologicznej.

Prognozowana przez model CFS anomalia temperatury na 02.05.2021

Pierwsza dekada maja (01-10.05.2021) większych zmianach w pogodzie nie przyniesie. Dominować będą napływy chłodnych mas powietrza. Będziemy mieli do czynienia z częstymi wahaniami temperatury. W chłodniejsze dni będą miejsca, gdzie na termometrach będziemy mogli zanotować nawet w pobliżu 6/7oC. Natomiast w cieplejsze temperatura może wzrastać do około 15-17oC. Większe ocieplenie spodziewane jest w ostatnich dniach dekady: do 20oC i lekko powyżej.

Prognozowana przez model CFS suma opadów za okres 01-05.05.2021

A jak będzie z opadami? Padać może często i obficie. Najwięcej opadów może pojawić się na południu oraz na wschodzie, a zwłaszcza na południowym wschodzie. Najmniej padać będzie natomiast w regionach północnych. Możliwe są też w niektóre dni słabe lokalne burze. Choć nie da się wykluczyć jednego większego incydentu burzowego, który może przypaść na około 10 maja.

Prognozowana przez model CFS suma opadów na okres 06-10.05.2021

W kolejnym 10 dniowym okresie miesiąca (11-20.05.2021) zrobi się nieco cieplej. Temperatura będzie się wahać przeważnie w pobliżu 15C. W chłodniejsze dni nie powinna już spadać poniżej 10oC, a pod koniec dekady może wzrosnąć do około 22/23oC.

Jednak są też wersje prognoz wskazujące, że ten okres będzie znacznie cieplejszy od poprzedniego, z wieloma dniami, w które będziemy mogli zanotować powyżej 20oC, a lokalnie nawet w pobliżu 27oC. Najcieplej miałoby być na południowym wschodzie za sprawą częstego napływu gorącego powietrza z rejonu Morza Czarnego.

Prognozowana przez model CFS anomalia temperatury na 25.05.2021

Padać może często, lecz nie tak obficie jak w pierwszej dekadzie. Najwięcej opadów może się pojawić na południu i południowym wschodzie. Natomiast według drugiego wariantu z napływem powietrza z rejonu Morza Czarnego opadów byłoby znacznie więcej. Mielibyśmy również do czynienia z częstymi i gwałtownymi burzami. W pierwszym wariancie też może być sporo dni burzowych, lecz burze miałby mniejsze natężenie.

W ostatniej dekadzie maja (21-31.05.2021) mamy zdecydowanie większe szanse na wysokie temperatury. Temperatura rzadko może spadać poniżej 20oC, a w najcieplejsze dni może dochodzić nawet do blisko 30oC. W chłodniejsze dni może wynosić około 15oC.

Pierwsza połowa ostatniej dekady miesiąca przyniesie wyraźniej mniej opadów. Natomiast po 25 maja padać będzie znacznie częściej i obficiej. Najwięcej opadów na południu i wschodzie. W tej dekadzie może też często grzmieć. Niektóre burze mogą okazać się gwałtowne.

Prognozowane przez model CFS anomalia temperatury na maj

Mimo ciepłej, a miejscami gorącej drugiej połowy za sprawą wyraźnie chłodniejszej pierwszej, maj może ostatecznie zapisać się z ujemną anomalią temperatury dochodzącą do 1,5 stopnia poniżej normy. Tylko na południu i południowym wschodzie może zapisać się w pobliżu normy. Jednak w przypadku sprawdzenia się w drugiej dekadzie cieplejszego wariantu może okazać się w większej części kraju z temperaturą bliżej normy, a na południu lekko powyżej. Miesiąc ten może okazać też dość wilgotny. Susza nie powinna nam zagrozić.

Powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdopodobne trendy w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w naszych prognozach dwudniowych, tygodniowych oraz długoterminowych.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 18-24.09.2023. Duże wahania temperatury i możliwe burze

W nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpią spore wahania temperatury, a także ulewy i miejscami burze. W najcieplejsze dni lokalnie może być w pobliżu 30oC. W poniedziałek (18.09.2023) rano dużo chmur …

Pogoda na tydzień 11-17.09.2023. Nadchodzą zmiany. Pojawią się opady i burze

W nadchodzącym tygodniu czekają nas zmiany w pogodzie. Pojawi się nieco więcej chmur i opadów, wystąpią też wahania temperatury. Tylko na początku tygodnia utrzyma się jeszcze pogodna aura i gorąco. W poniedziałek …

Bardzo ciepła środa i czwartek. Na termometrach nawet 28 stopni

W środę oraz czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Dziś (27.09.2023) rano dużo chmur piętra niskiego na północy, w centrum i …

Prognoza na tydzień 04-10.09.2023. Powrót letniej pogody. Wystąpi upał?

Po ochłodzeniu na przełomie sierpnia i września w kolejnych dniach czeka nas powrót prawdziwie letniej aury. Temperatury będą wysokie, a na niebie dominować będzie słońce. Opadów będzie niewiele. Mimo, że wraz z …