Prognoza długoterminowa na marzec 2022. Częste zmiany temperatur. W drugiej dekadzie możliwe spore ocieplenie

Luty minął z dominacją ciepłej, ale też wietrznej aury i z częstymi opadami, głównie deszczu. Przed nami marzec, miesiąc w którym coraz częściej widać nadchodzącą wiosnę. A jak będzie w tym roku? Czy wiosna rozpocznie się już na dobre?

W pierwszej dekadzie marca (01-10.03.2022) dominować będą niższe temperatury niż te, z jakimi mieliśmy do czynienia do tej pory. W większej części kraju na termometrach będziemy notować wartości z przedziału 0-5oC, tylko na zachodzie może być do około 7oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 01.03.2022

Znaczne spadki temperatury występować będą nocami, miejscami poniżej -5oC, a w górskich kotlinach nawet około -10oC.

Prognozowana temperatura minimalna na noc 01/02.03.2022

Cieplej zacznie się robić w drugiej połowie tego okresu, a w ostatnich dniach w najcieplejszych regionach możemy zobaczyć na termometrach do około 13oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 10.03.2022

W tym przedziale czasowym władzę nad pogodą w kraju będą sprawować silne układy wyżowe, które sprawię, że przeważać będzie słoneczna aura.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do 11.03.2022, 00:00 UTC

W związku z dominacją wyżów opadów będzie niewiele. W niektórych regionach nie spadnie nawet jedna kropla deszczu czy też płatek śniegu. Padać będzie głównie po 5 marca. Opady mogą mieć postać deszczu oraz śniegu i będą przelotne.

W drugiej dekadzie miesiąca (11-20.03.2022) wiosna zacznie się rozkręcać. Temperatura w najcieplejszych regionach może wzrastać nawet do blisko 20oC, w najchłodniejszych regionach nie będzie spadać poniżej 5oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 14.03.2022

Na początku tego przedziału czasowego wpływ układów wyżowych osłabnie, natomiast im bliżej jego końca tym ponownie wpływ wyżów będzie silniejszy.

Prognozowana przez model CFS suma opadów do 21.03.2022

W pierwszej połowie tego okresu opadów będzie więcej. Padać będzie częściej i obficiej. Druga połowa przyniesie powrót aury z niewielkimi opadami.

Ostatnia dekada miesiąca (21-31.03.2022) może sprawić nam niemiłą niespodziankę i przynieść duże ochłodzenie. Najwyższe wartości temperatury możliwe są na początku i końcu tego przedziału czasowego: w pobliżu 10oC. Do trzeciej dekady marca pozostało jednak jeszcze sporo czasu, więc miejmy nadzieję, że prognozy ulegną poprawie.

Prognozowana przez model CFS temperatura na 26.03.2022, 12:00

W połowie okresu może zrobić się wyraźnie chłodniej i na termometrach możemy wówczas notować w większości regionów zaledwie 1-2oC, a w najchłodniejszych regionach nawet -4oC.

W tym przedziale czasowym może dojść do znacznej przebudowy pola barycznego nad Europą. Obszar kraju znaleźć się może między silnym wyżem z rejonu północnego Atlantyku a ośrodkami niżowym znad południowej i wschodniej części kontynentu.

Prognozowane przez model CFS opady i rozlokowanie ośrodków barycznych na 25.03.2022, 00:00

Okres ten może się zapisać, jako najbardziej wilgotny w tym miesiącu. Padać będzie częściej i obficiej zarówno deszcz jak i śnieg.

Prognozowana przez model CFS suma opadów do 01.04.2022, 00:00

Podsumowując marzec może się zapisać ciepło, lecz mimo to możliwe są większe ochłodzenia, podczas których możemy poczuć powiewy zimy. Wystąpić mogą też dłuższe suche okresy.

Prognozowana przez model CFS anomalia temperatury powietrza na marzec

Powyższa prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdomówny trend w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w naszych prognozach. Zapraszamy do ich śledzenia.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Sezon tornad nabiera rozpędu. W Oklahomie przeszła bardzo silna trąba powietrzna

Sezon burzowy w naszym kraju powoli nabiera rozpędu, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych już od dawna występują niszczycielskie burze. Choć tegoroczny sezon tornad nie jest nadzwyczaj intensywny, to zdarzają się groźne incydenty …

Pogoda. Ciepła niedziela, miejscami wystąpi przelotny deszcz i burze

W ciągu nadchodzącej doby obszar kraju zacznie się dostawać pod wpływ ośrodka wyżowego znad Morza Północnego. Jednak nad Polską zaznaczy się jeszcze chłodny front atmosferyczny związany z niżem ulokowanym nad Morzem Barentsa. …

Pogoda. Po przejściu frontu z burzami ochłodzi się. W piątek zagrzmieć może jeszcze na południu kraju

W końcu temperatura w naszym kraju znacznie wzrosła. Po raz pierwszy w roku przekracza ona 25oC, więc mamy do czynienia z gorącą pogodą. Niestety taki stan rzeczy zakończy się już dzisiaj na …

Spóźniona „Zimna Zośka”. Najbliższe noce przyniosą przymrozki. Gdzie wystąpią?

Tegoroczny maj póki co zapisuje się jako ciepły, chociaż nie wszędzie. Odchylenie od średniej wieloletniej wskazuje nawet na 2oC na południowym zachodzie. Z kolei na północnym wschodzie około -1oC, więc jest tam …