Prognoza długoterminowa. Na termometrach pojawią się wysokie temperatury, ale doskwierać będzie susza

Jak wspominaliśmy w ostatnich prognozach, Europę obecnie zdominowały wyże. Najmocniejszy z nich znajduje się bardzo blisko naszego kraju, a ciśnienie sięga do około 1049 hPa. Choć zapewnia to słoneczną pogodę, to tak wysokie wartości na barometrach mogą powodować gorsze samopoczucie.

W następnych dniach ciśnienie się obniży, ale nadal będzie wysokie, a to oznacza ładną i ciepła aurę przez długi czas. Niestety susza wciąż będzie jeszcze trochę trwała, choć pod koniec miesiąca widać wilgotniejszą i zimniejszą pogodę.

Sytuacja baryczna w niedzielę, 20 marca

W poniedziałek (21.03.2022) wszędzie będzie bezchmurnie. Przymrozki co prawda wciąż będą występować, ale powinny ograniczyć się głównie do południowych obszarów kraju.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 21 marca

W ten dzień czeka nas też drobne ocieplenie. Spodziewamy się bowiem od 9-11oC na południowym wschodzie przez 10-12oC w przeważającej części Polski do 11-13oC na zachodzie.

Wtorek (22.03.2022) zapisze się pod znakiem wyraźnego ocieplenia. Wzrost temperatury będzie już bardzo dobrze odczuwalny, a niebo tak jak w poniedziałek okaże się bezchmurne. Ponadto przymrozki powinny już odpuścić.

Temperatura maksymalna we wtorek, 22 marca

Wówczas temperatura w dzień będzie dochodziła do około 12-15oC na wschodzie, do 13-16oC w centrum oraz do 14-18oC na zachodzie.

Środa (23.03.2022) przyniesie jak na razie najwyższą temperaturę w tym roku. Po raz pierwszy możemy na termometrach ujrzeć 20oC, choć tylko na zachodzie. Co istotne, w dalszym ciągu nie wystąpią ani opady, ani chmury.

Temperatura maksymalna w środę, 23 marca

Temperatura maksymalna wyniesie od 14-17oC we wschodnich rejonach kraju, przez 16-18oC w centrum do 17-20oC na zachodnich obszarach. Tam miejscami może być jeszcze nieco cieplej.

Czwartek (24.03.2022) choć okaże się również ciepły, to jednak temperatura nie będzie tak wysoka, jak dzień wcześniej. W dalszym ciągu niebo będzie bezchmurne, choć możliwe, że na wschodzie wystąpi bardzo małe zachmurzenie.

Temperatura maksymalna w czwartek, 24 marca

Termometry wskażą już dość zróżnicowaną temperaturę. Wyniesie ona maksymalnie od 10-13oC na północnym wschodzie przez 13-16oC na przeważającej części Polski do 15-18oC na zachodzie.

W kolejnych dniach pogoda minimalnie się zepsuje. W piątek (25.03.2022) wzrośnie zachmurzenie, a miejscami niewykluczone będą słabe opady deszczu. Mimo to, wciąż w wielu rejonach będzie słonecznie. Temperatura również pozostanie na dość przyjemnym poziomie.

Opady spodziewane w piątek, 25 marca

Termometry w ten dzień zarejestrują na wschodzie około 11-13oC, a na zachodzie i w centrum około 12-14oC. Ponadto na wybrzeżu może nieco wzmóc się wiatr i w porywach dochodzić może do 30-50 km/h.

W sobotę (26.03.2022) prawdopodobnie znów bez opadów. W ten dzień zachmurzenie może jeszcze wzrosnąć, choć przejaśnienia też będą miały miejsce.

Temperatura okaże się właściwie identyczna jak ta w piątek, więc cały czas będzie ona dość wysoka.

Następne dwa dni miną najpewniej pod znakiem znów bezchmurnej lub chociaż słonecznej aury. Temperatura znowu wzrośnie do około 14-17oC na wschodzie oraz do 15-19oC w pozostałej części Polski.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 28 marca

Znów możliwe będzie osiągnięcie wartości 20oC na zachodzie naszego kraju. Mniej więcej we wtorek, 30 marca pogoda zacznie się psuć i trochę ochłodzi się. Temperatura tylko gdzieniegdzie będzie przekraczała 10oC oraz przyjdą opady deszczu.

Przykładowa szacowana temperatura maksymalna w środę, 30 marca

Niewykluczone, że przez kilka dni w niektórych obszarach nie będzie nawet przekraczała 5oC w ciągu dnia. Co więcej, może wtedy powrócić dość silny wiatr, choć nie będzie on tak mocny by generował zniszczenia jak to miało miejsce w styczniu i w lutym.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Możliwy upał, a potem silne burze i znaczne ochłodzenie

Sezon burzowy w naszym kraju stopniowo nabiera rozpędu, choć i tak względem poprzednich lat, burz jest mało. Jak się okazuje, już za kilka dni prawdopodobnie czeka nas kolejny incydent z silnymi zjawiskami …

Sezon tornad nabiera rozpędu. W Oklahomie przeszła bardzo silna trąba powietrzna

Sezon burzowy w naszym kraju powoli nabiera rozpędu, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych już od dawna występują niszczycielskie burze. Choć tegoroczny sezon tornad nie jest nadzwyczaj intensywny, to zdarzają się groźne incydenty …

Prognoza długoterminowa. Chłodno i deszczowo z lokalnymi burzami. Na początku czerwca szansa na ocieplenie

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny maj okaże się umiarkowany pod względem temperatury. Jak na razie na północnym wschodzie jest ona niższa od normy wieloletniej i już się to nie zmieni. Ponadto …

Prognoza pogody na tydzień 16-22.05.2022. Szybko zmieniająca się temperatura. Możliwe silne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zróżnicowana pogoda. Rozpocznie się on umiarkowanie ciepło, a szczególnie zimne będą noce, kiedy to przy gruncie w części regionów możliwe będą przymrozki. Kulminacja ochłodzenia nastąpi w środę. …