Prognoza długoterminowa. Nadchodzi chłodniejszy okres w pogodzie. Kiedy wrócą upały?

Wraz z początkiem lipca zakończyła się uciążliwa fala upałów. Mimo to w kolejnych dniach pojawią się kolejne gorące dni z miejscowym upałem. Czeka nas także okres z rześką temperaturą, jednak opadów w najbliższym czasie nie będzie za wiele, zwłaszcza na zachodzie naszego kraju.

To może spowodować pogłębienie się obecnej suszy. Ponadto póki co na horyzoncie są widoczne kolejne upały, choć najpewniej nie będą tak silne jak na przełomie czerwca i lipca.

Sumy opadowe w końca pierwszej dekady lipca w Europie

W poniedziałek (04.07.2022) znów będzie bardzo gorąco, choć pojawią się też burze. Przeważnie zachmurzenie będzie małe, ale w drugiej części dnia lokalnie powstaną komórki burzowe przemieszczające się na wschód.

Powinny one powstać w pasie od Małopolski po Pomorze, a oznaczać się będą dość umiarkowana siłą. Ponadto nie będzie ich zbyt dużo.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 4 lipca

Termometry wówczas wskażą maksymalnie 24-28oC na północy oraz 27-32oC w pozostałych rejonach. Jedynie punktowo na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Małopolsce może być trochę cieplej.

We wtorek (05.07.2022) doświadczymy kolejnego przejścia frontu, który przyniesie zjawiska burzowe. Co istotne przejdzie już on wcześniej w nocy, więc w dzień znajdzie się tylko na wschodzie.

Dlatego też tylko tam wystąpią burze. Na południowym wschodzie mogą okazać się silne, jednak wykażą się dość dużą lokalnością.

Podczas ich przechodzenia znów pojawią się podmuchy dochodzące do 90 km/h, grad o średnicy 1-3 cm oraz solidny deszcz. Za to w centrum i na zachodzie wystąpi małe zachmurzenie i nie pojawią się żadne opady.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 5 lipca

Temperatura okaże się zróżnicowana, bowiem prognozujemy maksymalnie 20-24oC w pasie od Małopolski przez Mazowsze po Podlasie, 23-27oC na zachód od tego rejonu oraz 25-31oC na wschód.

Środa (06.07.2022) okaże się słoneczna w wielu rejonach. Jednak w centrum oraz na wschodzie wystąpią lokalne i komórki konwekcyjne, które przyniosą krótkotrwałe i dość intensywne opady deszczu. Miejscami może też zagrzmieć.

Zachmurzenie i opady w środę, 6 lipca

Temperatura maksymalnie będzie sięgać od 19-23oC na północnym zachodzie przez 22-25oC w przeważających rejonach do 24-28oC na południowym wschodzie.

W czwartek (07.07.2022) będziemy mieli do czynienia z bardzo podobną pogodą co w środę. Znów na ogół będzie słonecznie, choć pojawią się gdzieniegdzie opady deszczu. Tym razem najwięcej opadów wystąpi na północnym zachodzie.

Temperatura maksymalna w czwartek, 7 lipca

Temperatura także będzie miała podobne wartości wraz z rozkładem. Niemal wszędzie spodziewamy się 19-24oC, a na południowym wschodzie 23-27oC.

Następne dni miną pod znakiem przyjemnej, niezbyt wysokiej temperatury. Do końca tygodnia oscylować będzie w granicach 20-25oC.

Poza tym wystąpią gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Najpewniej najwięcej opadów wystąpi w sobotę (09.07.2022), zwłaszcza na północy.

Szacowane opady deszczu w sobotę, 9 lipca

Na ogół jednak będzie dość słonecznie, ponieważ deszcz będzie miał charakter konwekcyjny. Na większe zmiany poczekamy dopiero do drugiej dekady miesiąca.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 10 lipca

Wyliczenia modeli numerycznych są ze względu na daleki termin jeszcze niepewne, ale mimo to na horyzoncie jest widoczne wyraźne ocieplenie.

Temperatura maksymalna w czwartek, 14 lipca

Temperatura znów przekroczy wtedy 30oC, czemu towarzyszyć zapewne będą kolejne dość gwałtowne zjawiska burzowe.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 04-10.03.2024. Znaczne ochłodzenie i więcej opadów deszczu oraz śniegu

W nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Pogoda sprawi nam niemiłą niespodziankę. Wyraźnie się ochłodzi, wystąpi też więcej opadów, głównie deszczu, choć miejscami możliwy będzie także śnieg. Lokalnie wystąpić mogą też burze. …

Pogoda na tydzień 05-11.02.2024. Silny wiatr, ulewy i lokalne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Doświadczymy zarówno dużych wahań temperatury, ulew, śnieżyc, lokalnych burz, jak i silnego wiatru. Będą dni, kiedy poczujemy powiewy wiosny, ale też takie z zimową …

Pogoda na tydzień 26.02-03.03.2024. Bardzo ciepło i mniej opadów deszczu

Przed nami prawdziwie wiosenny tydzień. Temperatury będą wysokie jak na przełom lutego i marca, a opadów będzie mniej niż do tej pory. W poniedziałek (26.02.2024) na niebie zobaczymy trochę chmur, ale słońce …

Pogoda na tydzień 12-18.02.2024. Wysokie temperatury i przelotny deszcz

Przed nami ciepły tydzień z częstymi opadami deszczu. Pogoda bardziej będzie przypominać wczesną wiosnę niż zimę. W poniedziałek (12.02.2024) dużo chmur i opadów deszczu. W Tatrach opady śniegu. Najwięcej opadów wystąpi na …