Prognoza długoterminowa. Nadchodzi duże ocieplenie. W Sylwestra nawet 13 stopni

Święta przyniosły mroźną, prawdziwie zimową aurę. Jednak w kolejnych dniach czeka nas znaczna zmiana pogody. Więcej o tym co czego możemy się spodziewać pod koniec roku i na początku stycznia poniżej.

W okresie 28-31.12.2021 czeka nas stopniowe ocieplenie. Początkowo jeszcze w większej części kraju temperatury ujemne, jednak z każdym dniem będzie coraz cieplej i tak 31.12.2021 na południowym zachodzie zanotujemy nawet 13oC, a w najchłodniejszych regionach (wschód i północny wschód) 5-7oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 31.12.2021

A jak będzie z opadami w tym czasie? Wraz z postępującym ociepleniem opadów będzie coraz więcej i będzie to głównie deszcz, początkowo marznący.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do 01.01.2022, 00 UTC

W pierwszej dekadzie nowego roku (01-10.01.2022) czeka nas mało zimowa pogoda. Dopiero w drugiej połowie dekady zacznie się ochładzać, początkowo na północnym wschodzie, a potem także w innych regionach.

Przeważać w okresie tym będę temperatury oscylujące w pobliżu 5oC, a lokalnie może dochodzić do nawet około 10oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 02.01.2022

Druga połowa dekady na północnym wschodzie może przynieść mróz do około -5 oC. W innych regionach temperatura jeszcze bez większych zmian.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 07.01.2022

Końcówka dekady z ochłodzeniem już w większości regionów. Na termometrach zobaczymy tedy około 1-2 oC . Nieco cieplej jeszcze na południowym zachodzie: 4 oC .

Temperatura maksymalna prognozowana przez model GFS na 09.01.2022

W okresie tym początkowo opadów będzie niewiele, jednak w drugiej połowie dekady padać będzie częściej i obficiej. Im bliżej końca okresu tym częściej padał śnieg.

Prognozowana przez model GFS suma opadów do 11.01.2022, 00 UTC

Podsumowując, po incydencie z mrozem czeka nas długi, ciepły i dość wilgotny okres. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w prognozach.  

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na wtorek. Przed nami pochmurny dzień, miejscami opady śniegu

Jutro nad krajem znajdzie się silny układ wyżowy. Napływać będzie powietrze polarne o cechach kontynentalnych. Będzie to kolejny pochmurny dzień, a miejscami pojawią się również opady. We wtorek (11.01.2022) na niebie dominować …

Pogoda. Pochmurny i mglisty wtorek z opadami różnego rodzaju

Polska w dniu dzisiejszym znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia związanym z wyżem znad Atlantyku. Nad krajem znajdzie się chłodny wycinek pofalowanego frontu. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. Wtorek …

Przed nami słoneczna niedziela. W nocy chwyci dość silny mróz, nawet 11 stopni poniżej zera

W ostatnich dniach sytuacja baryczna nad naszą częścią Europy nieco się zmieniła. Na pogodę w Polsce wpływają teraz wyże atmosferyczne, które dają stabilniejszą aurę. Ponadto na zachód i południowy wschód od naszego …

Czwartek i piątek z opadami różnego rodzaju i silnym wiatrem. Porywy wiatru nawet do 80 km/h

Obszar kraju znajdzie się w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w zasięgu ośrodka niżowego wędrującego nad południową częścią Skandynawii. Dodatkowo dojdzie do zaostrzenia się gradientu barycznego pomiędzy wspomnianym niżem a ośrodkiem wyżowym znad zachodniej …