Prognoza długoterminowa. Najpierw sporo opadów deszczu, a potem czeka nas intensywny upał

Najbliższy czas w pogodzie podzieli się na dwa różne okresy. Pierwszy z nich okaże się chłodny oraz deszczowy, a potrwa on najpewniej do 12 lipca. Wówczas spadnie dużo potrzebnego ze względu na panującą suszę deszczu.

Następnie zacznie szybko się ocieplać i do końca drugiej dekady miesiąca spodziewane są intensywne upały. Szacujemy, że podczas najcieplejszych dni temperatura po raz kolejny w tym roku może przekraczać 35oC.

Spodziewane sumy opadowe do 12 lipca włącznie

W sobotę (09.07.2022) nad naszym krajem panować będzie zmienne, ale na ogół duże zachmurzenie. Najwięcej słońca pojawi się na południowym wschodzie oraz na wybrzeżu.

Ponadto na skutek lekkiej konwekcji powstaną lokalne komórki opadowe, tak więc punktowo, a zwłaszcza na północy Polski spadnie deszcz. Miejscami również zagrzmi.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 9 lipca

Temperatura maksymalna będzie stosunkowo niska, ponieważ wyniesie wówczas od 19-21oC na północy do 20-23oC w pozostałych rejonach.

W niedzielę (10.07.2022) aura nie polepszy się, a w zasadzie jeszcze pogorszy. Również zachmurzenie okaże się spore i zmienne, a lokalnych i przelotnych opadów będzie znacznie więcej. Warto zaznaczyć, że wystąpią one niemal wszędzie. Znów możliwe są słabe burze.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 10 lipca

Z kolei temperatura powietrza nieznacznie się obniży względem soboty i na termometrach zobaczymy maksymalnie zazwyczaj 16-19oC, a tylko na północnym zachodzie i wschodzie 18-21oC.

W poniedziałek (11.07.2022) nastąpi ciąg dalszy mokrej i dość pochmurnej pogody. Tym razem najwięcej chmur i komórek opadowych znajdzie się w południowej połowie kraju.

Z kolei na północy spodziewamy się sporo rozpogodzeń. Poza tym nadal punktowo mogą pojawić się burze.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 11 lipca

W ten dzień temperatura sięgnie maksymalnie zaledwie 16-20oC na wschodzie i w centrum oraz 19-22oC na zachodzie kraju.

We wtorek (12.07.2022) czeka nas ostatni dzień z solidnymi i potrzebnymi z powodu suszy opadami deszczu.

Tym razem będą miały charakter ciągły, ponieważ nad wschodnie, centralne i północne rejony Polski przemieści się rozległa strefa dość intensywnego deszczu. Padać będzie najpewniej przez cały dzień.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 12 lipca

Taki stan rzeczy będzie miał duże odzwierciedlenie w temperaturze. Wyniesie ona maksymalnie od 15-19oC na wschodzie przez 18-22oC w centrum do 21-25oC na zachodzie.

W następnych dniach szybko zacznie się ocieplać. W środę (13.07.2022) w niemal całym kraju stacje meteorologiczne zarejestrują 22-27oC przy niewielkim zachmurzenie i zapewne braku opadów.

Za to najpewniej w czwartek (14.07.2022) wróci do nas upał znów przy prawie bezchmurnym niebie.

Temperatura maksymalna w czwartek, 14 lipca

Wówczas temperatura maksymalna wyniesie od 24-27oC na wschodzie przez 27-31oC w centrum do nawet 31-34oC na zachodzie.

Następnie czeka nas chwilowe oziębienie, ale mimo to i tak będzie ciepło, a gdzieniegdzie gorąco. Zapewne ten okres w pogodzie potrwa około 2 dni. Wówczas może pojawić się nieco większe zachmurzenie oraz lokalne i nieliczne przelotne opady.

Temperatura maksymalna w piątek, 15 lipca

Temperatura powinna sięgać wtedy maksymalnie około 19-24oC w chłodniejszych oraz 23-28oC w cieplejszych rejonach.

Po tym krótkim czasie doświadczymy znów upału, prawdopodobnie trwającego już kilka dni oraz intensywniejszego niż ten z 14 lipca.

Znów przeważnie miną pod znakiem znikomego zachmurzenia, choć gdzieniegdzie będą mogły pojawić się burze.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 18 lipca

Temperatura w najcieplejszych dniach może sięgać nawet 35-37oC, choć na dokładną wartość do oszacowania musimy poczekać jeszcze kilka dni.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …