Prognoza długoterminowa. Nie widać końca wietrznej i dynamicznej pogody

Nieustannie mamy do czynienia z dynamiczną, zmienną, ale często mokrą i wietrzną aurą. Taki stan w pogodzie trwa już długo, bo około miesiąc. Jak wynika z prognoz wcale nie widać żeby sytuacja miała się mocno zmienić.

Obecna sytuacja baryczna

Wciąż bowiem naszą pogodą kreują nadchodzące kolejno po sobie głębokie niże, co zdecydowanie nie sprzyja stabilności w pogodzie.

Opady i zachmurzenie w czwartek, 3 lutego

W czwartek (03.02.2022) czeka nas względnie spokojny dzień. Nie będzie silnie wiać, a popada w zasadzie tylko na zachodzie i częściowo w centrum. Na wschodzie lokalnie tylko poprószy śnieg i wystąpią tam duże przejaśnienia.

Na zachodzie dominować będzie deszcz, miejscami w drugiej części dnia dość intensywny. Temperatura maksymalna wyniesie od -1oC do 1oC na wschodzie, od 0oC do 2oC w centrum oraz od 2oC do 6oC na zachodzie.

Opady i zachmurzenie w piątek, 4 lutego

W piątek (04.02.2022) opady przyjmą formę przelotną i lokalną. Będą mogły wystąpić niemal wszędzie i z reguły będzie to deszcz. Tylko na wschodzie spadnie śnieg. Zachmurzenie w zasadzie w całym kraju okaże się całkowite.

Wzmoże się też wiatr, ponieważ spodziewamy się wszędzie podmuchów oscylujących wokół 40-60 km/h, a na zachodzie nawet dochodzących do 70 km/h. Temperatura wzrośnie do 0-2oC na wschodzie, do 1-3oC w centrum oraz do 3-6oC na zachodzie.

Temperatura maksymalna w sobotę, 5 lutego

W sobotę (05.02.2022) siła wiatru się podtrzyma. Tym razem niemal wszędzie powieje tak samo mocno, choć prędkość podmuchów zawrze się wciąż w granicach 40-70 km/h. Opady pojawią się głównie w pierwszej części dnia na wschodzie, północy oraz w centrum i będzie to śnieg.

Temperatura okaże się tym razem nieco bardziej wyrównana. Na wschodzie spodziewamy się 1-3oC, w centrum 2-4oC, a na zachodzie 3-5oC.

Porywy wiatru w niedzielę, 6 lutego

W ostatni dzień tygodnia (06.02.2022) nadejdzie wichura wraz z intensywnymi opadami. Padać przelotnie będzie niemal wszędzie i będą to opady mieszane, choć na wschodzie może popadać też sam śnieg. Wiatr rozwinie prędkość w zasadzie wszędzie dochodzącą do 60-70 km/h, a na zachodzie do 80 km/h. Z kolei na północy i później na południu nawet 70-90 km/h.

Termometry zarejestrują temperaturę maksymalną wynoszącą od 0-3oC na wschodzie, przez 2-4oC w centrum do 4-6oC na zachodzie.

Zachmurzenie i opady w poniedziałek, 7 lutego

W poniedziałek (07.02.2022) wiatr nieco osłabnie, ale i tak będzie silny. Jego prędkość ograniczy się do 50-70 km/h w całej Polsce. Wciąż jednak zalegać będzie sporo opadów, choć głównie na zachodzie i na południu. Na zachodzie będzie to deszcz, a im dalej na wschód tym opady bardziej będą przechodzić w śnieg.

Temperatura maksymalna wyniesie od 1-4oC na wschodzie przez 2-5oC w centrum do 4-7oC na zachodzie kraju.

Szacowane porywy wiatru we wtorek, 8 lutego

W następny dzień (08.08.2022) najpewniej uderzy kolejna wichura, choć przejdzie dość szybko. Znów w całej Polsce prędkość wiatru może wzrosnąć do 60-80 km/h, a niewykluczone, że na wybrzeżu nawet do 90 km/h.

Opadów będzie już znacznie mniej, a temperatura okaże się wysoka, bowiem wyniesie od 3-7oC na wschodzie przez 5-9oC w centrum do aż 8-11oC na zachodzie.

Temperatura maksymalna w czwartek, 10 lutego

Następnie czeka nas prawdopodobnie krótka przerwa od opadów i wiatru. Temperatura ustabilizuje się na poziomie około 2-5oC na wschodzie, 3-6oC w centrum oraz 5-8oC na zachodzie.

Kolejne mocne porywy wiatru mogą przyjść już w następny weekend w okolicy 12-13 lutego, choć jest to jeszcze odległy termin.

Suma opadowa od 3 do 11 lutego

Do tego czasu spadnie dość dużo wody. Przeważnie będzie do 20-30 litrów na metr kwadratowy, ale na południu sumy mogą okazać się o wiele większe, bowiem nawet 30-70 litrów. W rejonach górskich i podgórskich mogą dochodzić do 100 litrów, co zapewne wpłynie na większy poziom wód w rzekach.

Jeśli w okolicy 12-13 lutego przyjdą niże zasobne w opady, wówczas sumy opadowe będą znacznie większe.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …