Prognoza długoterminowa. Ocieplenie nie potrwa długo. We wtorek nad Polską przejdzie front z opadami

W dalszym ciągu nad naszym krajem panuje słoneczna, ale dość chłodna aura zwłaszcza nocami. Jest to typowo wyżowa pogoda i taka pozostanie jeszcze z nami w najbliższych godzinach.

Jednak wkrótce pojawi się sporo zmian, bowiem czekają nas silne opady mieszane oraz dość silny wiatr. Nastąpi to na skutek nadejścia płytkiego niżu atmosferycznego. Niestety wkrótce nastąpi też nieznaczne oziębienie.

Aktualna sytuacja baryczna

W niedzielę (13.03.2022) póki co jednak będzie całkiem ciepło oraz słonecznie. W zasadzie poza wschodem Polski wszędzie niebo okaże się bezchmurne. Tam bowiem spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego, a lokalnie dużego.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 13 marca

Termometry wskażą maksymalnie od 4-6oC na wschodzie przez 6-9oC w centrum do 8-11oC. Tak więc nastąpi drobne ocieplenie względem poprzednich dni.

W poniedziałek (14.03.2022) bezchmurna aura będzie panować już w prawie całym kraju. Tym razem to na krańcach zachodnich pojawi się nieco chmur, choć będzie to zachmurzenie co najwyżej umiarkowane. Pod wieczór na Pomorzu Zachodnim możliwe będą drobne i lokalne opady deszczu.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 14 marca

Temperatura w ten dzień okaże się jeszcze wyższa niż w niedzielę. Wzrośnie ona bowiem do 6-9oC na wschodzie, do 8-11oC w centrum oraz do 10-12oC, choć miejscami może być tam nieznacznie cieplej.

Wtorek (15.03.2022) minie pod znakiem przyjemnie ciepłej aury. Jednak tym razem będziemy mieli do czynienia z większą ilością chmur.

W zasadzie wszędzie zachmurzenie będzie całkowite bądź duże, a na północy możliwe są przejaśnienia, ale także punktowe opady deszczu.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 15 marca

Temperatura maksymalna wyniesie od 8-10oC na wschodzie przez 9-12oC w centrum oraz do 10-13oC na zachodzie naszego kraju.

Niestety dalej już nie będzie się ocieplać, bowiem czeka nas załamanie pogody. Strefa opadów mieszanych powinna wkroczyć od zachodu jeszcze pod koniec wtorkowej doby i do rana przejdzie przez przeważający obszar Polski.

W środę (16.03.2022) opady z nocy będą zanikać i deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg popada jeszcze na południu. Punktowo może popadać także na wschodzie i w centrum. Za to na zachodzie możliwe będą całkiem spore przejaśnienia.

Zachmurzenie i opady w środę, 16 marca

Poza tym wystąpią dość mocne podmuchy wiatru. Rozpoczną się one w nocy i potrwają do środy wieczora. Nie będą one niebezpieczne bowiem wiatromierze wskażą co najwyżej do 30-50 km/h.

Za to temperatura osiągnie wartość dochodzącą do 2-5oC na południu, do 3-7oC w centrum oraz do 6-10oC na północy.

Czwartek (17.03.2022) przyniesie najpewniej powrót słonecznej aury w niemal całej Polsce. Jedynie w centrum, na południu i częściowo na zachodzie i północy zachmurzenie okaże się umiarkowane bądź miejscowo duże. Poza tym na południowym wschodzie może punktowo poprószyć śnieg.

Zachmurzenie i opady w czwartek, 17 marca

Po południu i pod wieczór znów wzmoże się wiatr, bowiem spodziewamy się podmuchów dochodzących do maksymalnie 30-50 km/h. Ponadto temperatura będzie oscylować od 3-6oC na wschodzie przez 5-8oC w centrum do 7-10oC na zachodzie.

W piątek (18.03.2022) niebo okaże się niemal bezchmurne na przeważającej części naszego kraju. Nie powinny więc wystąpić żadne opady, choć pojawi się dość silny wiatr. Może się on rozpędzić do 40-60 km/h na zachodzie i częściowo w centrum. Za to na wschodzie nie okaże się mocny.

Temperatura maksymalna w piątek, 18 marca

Termometry wskażą raczej niską temperaturę. Wyniesie od od 2-4oC na wschodzie przez 3-5oC w centrum do 4-7oC na zachodzie.

Sobota (19.03.2022) znów przyniesie bardzo słoneczną pogodę w całym kraju. Usłonecznienie więc w tym miesiącu powinno być naprawdę duże w odróżnieniu do poprzednich miesięcy. Jednak wciąż utrzymywać się będzie wiatr, którego prędkość sięgnie znów 30-60 km/h na zachodzie i w centrum.

Maksymalne podmuchy wiatru w sobotę, 19 marca

Temperatura okaże się wszędzie wyrównana, bowiem prognozujemy w ten dzień od 3-5oC na wschodzie do 4-7oC w centrum oraz na zachodzie.

Przykładowe wyliczenie maksymalnych porywów wiatru na 24 marca

Następne dni najpewniej przyniosą temperaturę oscylującą między 5-10oC oraz okresowo dość silny wiatr dochodzący do 40-60 km/h. Jednak najpewniej już po tym okresie w trzeciej dekadzie marca będziemy mieli do czynienia z wyraźnym ociepleniem.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 21-27.11.2022. Niskie temperatury i przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogoda typowa dla przedzimia. Temperatura będzie się przeważnie wahać między 0 a 5oC i wystąpią opady różnego rodzaju. Nieco cieplej zrobi się pod koniec tygodnia. Poniedziałek (21.11.2022) …