Prognoza długoterminowa. Po silnych burzach przyjdzie ochłodzenie. Następnie znów zacznie się ocieplać

Maj to miesiąc, w który często pierwszy raz w roku robi się gorąco, a zdarza się że pojawiają się upały. Zgodnie z prognozami, w najbliższych dniach faktycznie doświadczymy bardzo wysokiej temperatury.

Będzie miało to związek z wyżem barycznym, który umiejscowi się wówczas na wschodzie od naszego kraju, a tym samym nastąpi napływ ciepłego powietrza przy słonecznym niebie. Niestety zbliża się także załamanie pogody, po którym nastąpi także znaczne oziębienie.

Aktualna sytuacja baryczna w Europie

Środa (11.05.2022) minie pod znakiem drobnej konwekcji w niemal całym kraju. Jednak komórki opadowe i lokalne dość słabe burze pojawią się głównie na północy Polski, gdzie też wystąpi zachmurzenie duże bądź całkowite.

W pozostałych obszarach również pojawią się chmury, choć tam będziemy mieli do czynienia z dużą ilością słońca.

Temperatura maksymalna w środę, 11 maja

Poza tym, termometry wskażą temperaturę dochodzącą do 19-23oC na północy, do 21-25oC na wschodzie i w centrum oraz do 23-26oC na południu i zachodzie. W tym ostatnim rejonie może być miejscami 25-27oC.

W czwartek (12.05.2022) przez Polskę przejdzie front atmosferyczny z zachodu na wschód, na którym powstaną silne burze. Poza intensywnymi opadami mogą przynieść watr dochodzący do nawet 80-90 km/h.

Zjawiska okażą się miejscowe, choć również liczne. W pierwszej części dnia burze pojawią się na zachodzie i w centrum, a w drugiej na wschodzie.

Zachmurzenie i opady w czwartek, 12 maja

Poza burzami będzie dosyć słonecznie, a przed przejściem frontu będzie gorąco. Spodziewamy się bowiem od 15-20oC na północy przez 20-24oC na zachodzie do 23-27oC na południu, w centrum i na wschodzie.

W piątek (13.05.2022) czeka nas spokojny i rześki dzień. Zachmurzenie okaże się na ogół małe i umiarkowane, a na północy także duże i całkowite wraz ze słabymi oraz punktowymi opadami deszczu.

Temperatura maksymalna w piątek, 13 maja

Temperatura maksymalna wyniesie od 16-19oC na północy przez 17-20oC na wschodzie i w centrum oraz do 19-22oC na zachodzie i południu naszego kraju.

W sobotę (14.05.2022) w dalszym ciągu będzie rześko wraz z dość znaczną ilością chmur na północy. Przelotne opady deszczu skupią się tym razem głównie na północnym wschodzie, a w pozostałych rejonach zachmurzenie okaże się małe bądź umiarkowane.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 14 maja

W ten dzień prognozujemy, że temperatura wzrośnie do maksymalnie 14-17oC na północy, do 16-19oC w pasie centralnym oraz do 18-21oC na południu i częściowo na zachodzie.

Niedziela (15.05.2022) najpewniej przyniesie słoneczną pogodę. Nieco więcej chmur i bardzo lokalnych opadów deszczu spodziewamy się jedynie na południu i częściowo w centrum. Ponadto znów nie będzie zbyt ciepło, ale też zbyt zimno.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 15 maja

Spodziewamy się bowiem, że stacje meteorologiczne wskażą temperaturę dochodzącą do 15-18oC w przeważającej części Polski, a na zachodzie znów będzie cieplej, bo 18-21oC.

W następnych dniach zachmurzenie pozostanie niewielkie, a opadów będzie bardzo mało. Temperatura znajdzie się także na podobnym poziomie.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 16 maja

W poniedziałek (16.05.2022) wyniesie ona najpewniej od 14-18oC na północy przez 16-20oC na wschodzie, południu i w centrum do 18-21oC na zachodzie.

Ocieplać się będzie w okolicach wtorku (17.05.2022) bądź środy (18.05.2022), kiedy to temperatura będzie stopniowo, lecz delikatnie rosnąć. Wówczas wyniesie ona na zachodzie już 20-23oC.

Temperatura maksymalna w czwartek, 19 maja

Pod koniec drugiej dekady maja na termometrach możemy ujrzeć wartości dochodzące gdzieniegdzie 22-25oC.

Na poważne ocieplenie, zapewne poczekamy do trzeciej dekady miesiąca. Niewykluczone, że wówczas temperatura dojdzie do około 30oC, ale na dokładne prognozy należy jeszcze poczekać.

Sumy opadowe w drugiej dekadzie maja

Ponadto szacujemy, że od 10 do 20 maja w pasie centralnym spadnie bardzo mało deszczu, ponieważ zazwyczaj tylko kilka litrów na metr kwadratowy.

Z kolei na południu i północy popada nieco więcej, ale też niezbyt sporo, bo na ogół 8-25 litrów.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Spóźniona „Zimna Zośka”. Najbliższe noce przyniosą przymrozki. Gdzie wystąpią?

Tegoroczny maj póki co zapisuje się jako ciepły, chociaż nie wszędzie. Odchylenie od średniej wieloletniej wskazuje nawet na 2oC na południowym zachodzie. Z kolei na północnym wschodzie około -1oC, więc jest tam …

Sezon tornad nabiera rozpędu. W Oklahomie przeszła bardzo silna trąba powietrzna

Sezon burzowy w naszym kraju powoli nabiera rozpędu, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych już od dawna występują niszczycielskie burze. Choć tegoroczny sezon tornad nie jest nadzwyczaj intensywny, to zdarzają się groźne incydenty …

W piątek i w sobotę przejdą dwa fronty burzowe. Burze przyniosą silny wiatr i grad. Gdzie wystąpią?

Już od dłuższego czasu w okolicach 20 maja prognozowane było dość groźne załamanie w pogodzie ze względu na przejście frontu chłodnego po wcześniejszym solidnym ociepleniu. Do tej pory niewiadome było czy ów …

Prognoza długoterminowa. Stopniowe ocieplenie i niedużo opadów deszczu. Jaka pogoda na majówkę?

Przez ponad połowę kwietnia mieliśmy do czynienia z chłodną pogodą, więc temperatura powietrza przez długi czas okazywała się znacznie niższa niż średnia wieloletnia. Dopiero w trzeciej dekadzie miesiąca jest wreszcie znacznie cieplej. …