Prognoza długoterminowa. Po słonecznym weekendzie nadejdzie załamanie pogody. Możliwe kolejne wichury

Ostatnie dni mijają dni pod znakiem wreszcie dość spokojnej pogody. Wiatr w końcu ucichł, a aura choć mokra powoli się poprawia. Zawdzięczamy to rozbudowanemu wyżowi, który stacjonuje w naszym obszarach.

Niestety to nie potrwa długo i nad Polskę już nacierają głębokie niże, co da bardzo duży gradient ciśnienia. To z kolei wygeneruje bardzo silne porywy wiatru.

Aktualna mapa baryczna

Sobota (12.02.2022) póki co przyniesie bardzo słoneczną i spokojną pogodę. W ciągu dnia już nigdzie nie pojawią się opady, a zachmurzenie okaże się co najwyżej małe.

Temperatura maksymalna w sobotę, 12 lutego

Termometry natomiast wskażą do 1-3oC na wschodzie i w centrum oraz do 2-4oC na zachodzie naszego kraju.

W niedzielę (13.02.2022) wzmoże się wiatr. Wiatromierze wskażą porywy dochodzące do 40-60 km/h w niemal całej Polsce. Chmur jednak wciąż prawie w ogóle nie będzie, więc czeka nas kolejny przyjemny dzień.

Maksymalne podmuchy wiatru w niedzielę, 13 lutego

Temperatura maksymalna wyniesie od 2-5oC na wschodzie przez 4-6oC w centrum do około 5-8oC na zachodzie.

Poniedziałek (14.02.2022) będzie kontynuacją niemal bezchmurnej pogody. Tym razem jednak na Podkarpaciu może lokalnie popadać śnieg i deszcz ze śniegiem.

Wiatr okaże się jeszcze silniejszy niż w dzień wcześniej. Spodziewamy się bowiem około 50-70 km/h w podmuchach w głębi kraju oraz 60-80 km/h na wybrzeżu.

Spodziewane porywy wiatru w poniedziałek, 14 lutego

Z kolei temperatura wzrośnie maksymalnie do 4-7oC na wschodzie i w centrum oraz do 7-9oC na zachodzie.

We wtorek (15.02.2022) wiatr chwilowo ucichnie. Wewnątrz Polski prognozujemy maksymalnie 30-40 km/h, za to na wybrzeżu 40-60 km/h.

Ponadto powrócą większe ilości chmur oraz opady deszczu które wystąpią przeważnie na zachodzie oraz północy. Mimo to wszędzie wystąpią małe bądź duże przejaśnienia.

Temperatura maksymalna we wtorek, 15 lutego

Cały czas będzie ciepło, ponieważ termometry wskażą 5-8oC na przeważającej części kraju. Jedynie lokalnie na północnym wschodzie może być nieco chłodniej.

Środa (16.02.2022) przyniesie kolejne mocne podmuchy. Prawdopodobnie rozpędzą się one przeważnie do 50-70 km/h, a na wybrzeżu nawet 60-90 km/h. Znowu wystąpi przelotny deszcz wraz z przejaśnieniami. Taka pogoda spodziewana jest właściwie w całym kraju.

Maksymalne podmuchy wiatru w środę, 16 lutego

Również temperatura pozostanie na tym samym poziomie. Na północy termometry wskażą 4-6oC, z kolei w pozostałych obszarach 5-8oC.

W czwartek (17.02.2022) przejdzie od dłuższego czasu zapowiadana bardzo silna wichura. Na ten moment szacujemy prędkość wiatru w porywach dochodzącą do 50-70 km/h na południu, do 70-95 km/h w pasie centralnym, 80-105 km/h na północy oraz 100-120 km/h na samym wybrzeżu.

Maksymalne porywy wiatru w czwartek, 17 lutego

Tego dnia przez Polskę przejdą przelotne i intensywne opady deszczu, a lokalnie śniegu, komórek opadowych nie będzie zbyt sporo. Temperatura będzie oscylować w granicach 5-8oC na północy oraz 7-11oC w pozostałych rejonach.

Piątek (18.02.2022) nie da wytchnienia od silnego wiatru. W głębi kraju porywy utrzymają się na poziomie 60-80 km/h, a na wybrzeżu 70-90 km/h. Również wtedy gdzieniegdzie przejdą intensywne i przelotne opady deszczu.

Maksymalne podmuchy w piątek, 18 lutego

Niezmiennie wysoka pozostanie także temperatura. Termometry wówczas wskażą od około 3-6oC na wschodzie do 5-8oC w centrum i na zachodzie.

Następnie czeka nas najpewniej kontynuacja silnego wiatru i wysokiej temperatury. Póki co nie widać końca mocnych wichur.

Prawdopodobnie po incydencie z piątku wiatr na chwilę ucichnie i w niedzielę (20.02.2022) znów rozpędzi się do wartości dochodzących do 70-90 km/h.

Maksymalny wiatr w niedzielę, 20 lutego

Niewykluczone, że bardzo szybko nadejdzie kolejna wichura o podobnej sile.

Szacowane podmuchy na 22 lutego

Jak na razie modele numeryczne wskazują na taki incydent 22 lutego, gdzie wiatr miałby dochodzić do również 90 km/h, a nawet miejscami więcej.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Już za kilka dni czeka nas kolejne ocieplenie. Jak bardzo może wzrosnąć temperatura?

Ocieplenie, które właśnie minęło przyniosło najwyższe do tej pory wartości temperatury. W środę (11.05.2022) w Słubicach zmierzono aż 28,9oC, więc do upału nie brakowało zbyt wiele. Gorąca pogoda zakończyła się punktowymi i …

Prognoza na piątek i sobotę. Po gorącej i burzowej pogodzie wyraźnie się ochłodzi

Jak na razie możemy cieszyć się naprawdę ciepłą, wręcz gorącą aurą z niemal bezchmurnym niebem. Wszystko jednak zmieni się już w piątek po przejściu frontu atmosferycznego, który przyniesie także miejscami groźne burze. …

Prognoza długoterminowa. Po silnych burzach przyjdzie ochłodzenie. Następnie znów zacznie się ocieplać

Maj to miesiąc, w który często pierwszy raz w roku robi się gorąco, a zdarza się że pojawiają się upały. Zgodnie z prognozami, w najbliższych dniach faktycznie doświadczymy bardzo wysokiej temperatury. Będzie …

Prognoza długoterminowa. Do końca miesiąca czeka nas kilka gorących i burzowych dni. Nie zabraknie też ochłodzenia

W najbliższym czasie nad Polską znajdzie się wyż atmosferyczny, który na chwilę zapewni słoneczną i bardzo ciepłą aurę. Jednak już niedługo zbliży się do nas niż, dzięki któremu powstaną korzystne warunki na …