Prognoza długoterminowa. Przed nami ciąg dalszy upałów. Możliwe też kolejne gwałtowne burze

Dotychczas czerwiec plasuje się jako ciepły w porównaniu do średniej termicznej z lat 1991-2020. Anomalia jednak nie jest zbyt wysoka, ponieważ wynosi ona około 1oC.

Jednak 3 dekada miesiąca okaże się bardzo ciepła, a gdzieniegdzie upalna, dlatego ostatecznie odchyłka okaże się większa. W tym okresie również spodziewamy się burz, zwłaszcza na przełomie czerwca i lipca.

Średnia termiczna do 19 czerwca. Źródło: meteomodel.pl/IMGW

Wtorek (21.06.2022) przyniesie dość słoneczną aurę na zachodzie oraz pochmurną na wschodzie i częściowo w centrum.

Nad naszym krajem wystąpi sporo przelotnych i miejscowych opadów deszczu, jednak w drugiej części dnia ograniczą się już głównie do północnego wschodu. Lokalnie może też zagrzmieć.

Zachmurzenie i opady we wtorek, 21 czerwca

Temperatura maksymalna wyniesie wtedy od 11-16oC na północnym wschodzie przez 15-19oC w przeważającej części Polski do 18-22oC na zachodzie i południu.

W środę (22.06.2022) czeka nas znaczna poprawa pogody. Przede wszystkim prawie nigdzie nie wystąpią żadne opady.

Ewentualnie bardzo punktowo może popadać na Podlasiu na skutek drobnej konwekcji. Poza tym zachmurzenie okaże się przeważnie znikome.

Temperatura maksymalna w środę, 22 czerwca

Temperatura wzrośnie maksymalnie do 19-23oC na wschodzie i w rejonach centralnych oraz do 22-26oC na zachodzie kraju.

W czwartek (23.05.2022) właściwie nastąpi kontynuacja środowej aury. Jedynie nieco więcej chmur może znaleźć się na północy, choć i tak tam pojawi się sporo chwil ze słońcem.

Zachmurzenie w czwartek, 23 czerwca

Temperatura jeszcze się podwyższy i na termometrach zobaczymy 22-25oC na wschodzie i w centrum oraz nawet 24-28oC na zachodzie Polski.

W piątek (24.06.2022) doświadczymy dalszego ocieplenia oraz niewielkiego zachmurzenia. Z reguły będzie bezchmurnie, a jedynie na krańcach wschodnich i zachodnich wystąpi nieco chmur.

W tym ostatnim rejonie możliwe będą też punktowe burze.

Temperatura maksymalna w piątek, 24 czerwca

Stacje meteorologiczne wskażą maksymalnie 24-27oC na wschodzie i w centrum oraz 26-29oC na zachodzie, choć tam gdzieniegdzie temperatura może sięgnąć 30oC.

W sobotę (25.06.2022) czekają nas zmiany. Wciąż będzie bardzo gorąco, ale od zachodu zacznie wkraczać front atmosferyczny ze sporym zachmurzeniem, opadami konwekcyjnymi oraz miejscowymi burzami. W ten dzień te zjawiska ograniczą się tylko do zachodniej Polski.

Temperatura maksymalna w sobotę, 25 czerwca

Wówczas spodziewamy się, że temperatura maksymalna będzie sięgać na ogół 25-29oC, ale na krańcach południowo zachodnich 20-25oC. Poza tym znów na zachodzie możliwe jest lokalne przekroczenie 30oC.

W niedzielę (26.06.2022) wcześniej wspomniany front będzie przemieszczał się dalej na wschód co zaskutkuje pojawieniem się zjawisk burzowym w centrum oraz na wschodzie.

Na ogół burze nie będą silne, choć punktowo mogą nieść mocne porywy wiatru dochodzące do 80 km/h. Ponadto w prawie całym kraju po przejściu frontu będzie pochmurnie.

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 26 czerwca

Temperatura okaże się wówczas bardzo zróżnicowana, ponieważ maksymalnie wyniesie od 19-25oC w zachodniej połowie kraju oraz 24-28oC we wschodniej, kiedy front przejdzie dopiero popołudniu pozwalając na znaczy wzrost temperatury.

Następnie czeka nas bardzo krótki chłodniejszy okres, choć i tak wtedy będzie ciepło. Szacowane są maksymalnie dwa dni z temperaturą dochodzącą przeważnie do około 23-26oC. Mimo przejścia frontu następne dni będą również słoneczne, a także z niewielką ilością opadów.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 27 czerwca

Na kolejne solidne ociepleniu poczekamy tylko do okolic 28-29 czerwca, kiedy to temperatura powinna wzrosnąć do około 27-32oC w przeważającym rejonie Polski. Podczas tego ocieplenia możliwe będą burze z prawdopodobnie umiarkowaną gwałtownością.

Szacowana temperatura maksymalna w środę, 29 czerwca

Od dłuższego czasu wyliczenia modeli wskazują na apogeum ocieplenia na samą końcówkę czerwca bądź początek lipca. Wówczas może wystąpić bardzo mocny upał z temperaturą przekraczającą nawet 35oC.

Szacowana temperatura maksymalna w piątek, 1 lipca

Prawdopodobnie wtedy zakończenie tej fali upałów zakończy silny incydent burzowy, ale na większe szczegóły musimy jeszcze poczekać.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …