Prognoza długoterminowa. Przed nami dynamiczna pogoda. Czekają nas wichury i kolejne opady

Mggjyrdfgjj Mggjyrdfgjj

Po mocno rozbudowanych układach wyżowych w Europie nie zostało zbyt wiele śladu. Na naszym kontynencie dominują przeważnie płytkie niże, które przynoszą wiele opadów, a jak się okaże już za niedługo, także mocne porywy wiatru.

Jeden z nich sprawił w piątek (01.04.2022) oraz w sobotę (02.04.2022) chwilowy powrót do zimowej pogody, a jak się okazuje to nie koniec opadów śniegu. Tak więc w najbliższych kilku i kilkunastu dniach czeka nas zmienna i niestety dość nieprzyjemna aura.

image 9
Aktualna sytuacja baryczna

W niedzielę (03.04.2022) w przeważającej części Polski będzie jednak stosunkowo pogodnie. Opady śniegu niemal w całości zanikną. Tylko na krańcach południowych i punktowo na północy może jeszcze lekko poprószyć.

Jedynie na zachodzie, południu i częściowo północy oraz w centrum zachmurzenie w drugiej części dnia okaże się duże lub całkowite. Poza tym powinno być słonecznie.

image 10

Zachmurzenie i opady w niedzielę, 3 kwietnia

Temperatura maksymalna będzie zróżnicowana, bowiem wyniesie od 0-4oC na wschodzie przez 3-6oC w centrum do 5-8oC w zachodniej części naszego kraju.

W poniedziałek (04.04.2022) nadciągnie do nas dość silna wichura. Może nawiązać ona do kilku solidnych wichur ze stycznia i lutego, ale na pewno nie okaże się najsilniejsza w tym roku. Podmuchy wiatru mogą sięgać od 50-70 km/h na południu i wschodzie przez 60-85 km/h w centrum i na zachodzie do 70-100 km/h na północy i wybrzeżu.

image 11
Maksymalne porywy wiatru w poniedziałek, 4 kwietnia

Poza tym zachmurzenie będzie na południu przeważnie małe i umiarkowane, w centrum umiarkowane i duże, a na północy duże i całkowite. W tym ostatnim rejonie w drugiej części dnia wkroczy strefa opadów mieszanych.

image 12
Zachmurzenie i opady pod wieczór w poniedziałek, 4 kwietnia

Z kolei temperatura będzie dochodzić do 3-6oC na wschodzie i północy oraz do 5-8oC w pozostałej części Polski. Jedynie na południowym zachodzie może być nieznacznie cieplej.

Wtorek (05.04.2022) minie pod znakiem słabnącym podmuchów, przelotnych opadów deszczu i dość niskiej temperatury powietrza. Strefa opadów, która wkroczy w poniedziałek wieczorem od północnego zachodu przejdzie przez nasz kraj w nocy i będą to głównie opady śniegu.

image 13
Zachmurzenie i opady we wtorek, 5 kwietnia

Za to w dzień pozostaną tylko pojedyncze komórki opadowe. Padać będzie przeważnie na południu, a na wybrzeżu możliwy będzie sam śnieg. Zachmurzenie okaże się małe na północy, a duże i całkowite na południu.

Wiatr powieje jeszcze na ogół do maksymalnie 40-60 km/h, a temperatura okaże się zbliżona do tej z poprzednich dni. Wyniesie ona bowiem 4-7oC na południu oraz 5-8oC w pozostałej części kraju.

W środę (06.04.2022) znów wyraźnie wzmoże się wiatr. Tym razem niebezpiecznie powieje tylko na północy, bowiem tam wiatromierze wskażą do 60-85 km/h. Ponadto przetoczą tam się przelotne opady deszczu, a punktowo deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Przejaśnienia będą możliwe tylko na południu.

image 15
Zachmurzenie i opady w środę, 6 kwietnia

Temperatura wyraźnie wzrośnie, a stacje meteorologiczne zarejestrują wartości dochodzące do 5-10oC na północy oraz do 10-13oC w centrum i na południu.

Czwartek (07.04.2022) nie da wytchnienia od dynamicznej aury. Najpewniej będzie to kolejny wietrzny dzień z przelotnymi i lokalnie intensywnymi opadami.

Możliwe, że właśnie wtedy pojawi się w Polsce konwekcja co przy dużym wspomaganiu może zainicjować powstawanie burz. Jeśli się pojawią to zapewne nastąpi to na zachodzie.

image 16
Zachmurzenie i opady w czwartek, 7 kwietnia

Silny wiatr niezwiązany z konwekcją uderzy tym razem na południu, choć mocno powieje niemal wszędzie. Maksymalnie w porywach wiatr może osiągnąć prędkość dochodzącą do 70-85 km/h.

image 17
Maksymalne porywy wiatru pod wieczór w czwartek, 7 kwietnia

Temperatura okaże się jeszcze wyższa, ponieważ prognozujemy od 9-11oC na zachodzie przez 10-14oC w centrum do 13-16oC na wschodzie.

W kolejnych dniach bardzo możliwe, że dalej zostanie z nami dynamiczna pogoda. W dalszym ciągu codziennie będą mogły pojawiać się przelotne opady mieszane, a w jeden dzień może przejść strefa intensywnych opadów.

image 18
Szacowane opady w sobotę, 9 kwietnia

Temperatura znów się obniży i jej maksymalna wartość będzie oscylować w granicach 6-10oC w zależności od rozmieszczenia opadów.

Sytuacja najpewniej będzie się zmieniać od około 11 lub 12 kwietnia. Wówczas temperatura zacznie wyraźnie wzrastać i już nie powinniśmy obserwować opadów śniegu. Jednak opady deszczu wciąż z nami pozostaną, jednak nie w już takiej częstotliwości.

Wcześniej czy później nadejdzie często widziane w wyliczeniach modeli numerycznych ocieplenie i możliwe, że nastąpi to w okolicach połowy kwietnia.

image 20
Szacowana temperatura maksymalna 14 kwietnia

Wówczas znów termometry mogą wskazać temperaturę przekraczającą 20oC, jednak na stabilizację takiej pogody póki co nie ma większych szans.