Prognoza długoterminowa. Przed nami pogorszenie pogody. Pojawią się opady i silny wiatr

Jak informowaliśmy już wcześniej, na horyzoncie widać znaczne pogorszenie pogody. Zanim to jednak nastąpi czeka nas jeszcze kilka ciepłych i dość słonecznych dni. Następnie wystąpi sporo opadów, a wiatromierze zarejestrują znaczne prędkości wiatru.

Taki stan rzeczy przyniosą niże atmosferyczne napływające z Morza Północnego, które przez bardzo długi okres był blokowane przez silnie rozbudowane wyże.

Aktualna sytuacja baryczna

W piątek (25.03.2022) od rana do wieczora w całej Polsce będzie bardzo słonecznie. Jedynie na zachodzie oraz na południowym wschodzie zachmurzenie okaże się małe, a punktowo co najwyżej umiarkowane.

Temperatura maksymalna w piątek, 25 marca

Temperatura wzrośnie maksymalnie do 12-14oC na wschodzie, do 13-15oC w centrum oraz do 14-17oC na zachodzie naszego kraju.

Sobota (26.03.2022) przyniesie chwilową, ale dużą zmianę w pogodzie. Przez Polskę z północy na południe przejdą opady deszczu. Nad ranem padać będzie na północy, w godzinach południowych w centrum, a popołudniu w południowej części kraju.

Wszędzie więc zachmurzenie okaże się duże lub całkowite, ale krótka część dnia w wielu rejonach minie pod znakiem dość słonecznej pogody.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 26 marca

Temperatura za to będzie dochodzić do 8-11oC na północy oraz do 11-15oC w pozostałych rejonach. Ponadto wyraźnie wzmoże się wiatr. Niemal wszędzie wiatromierze wskażą w porywach 40-60 km/h, a lokalnie na północy nawet 50-70 km/h.

W niedzielę (27.03.2022) ilość chmur znacznie zmaleje i znów w całym kraju będzie bardzo słonecznie. Dość małe zachmurzenie wystąpi jedynie na południowym zachodzie oraz na zachodzie. Wiatr w ten dzień wyraźnie osłabnie.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 27 marca

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do 5-8oC na wschodzie, do 7-10oC w centralnej części kraju oraz do 11-14oC na zachodzie.

Poniedziałek (28.03.2022) minie pod znakiem niemal bezchmurnej aury w całej Polsce. Ponadto wzrośnie jeszcze temperatura, więc będzie to ostatni piękny dzień przed pogorszeniem się pogody. Wyniesie ona od 13-15oC na wschodzie do 14-18oC w centrum i na zachodzie. Poza tym znowu solidnie rozpędzi się wiatr.

Maksymalne porywy wiatru w poniedziałek, 28 marca

Najsilniej powieje na północy, bowiem tam podmuchy osiągną 60-85 km/h. Za to w pozostałych obszarach spodziewamy się wiatru dochodzącego do 40-70 km/h, choć sytuacja jest jeszcze dość zmienna, więc niewykluczone że te wartości będą nieco wyższe, albo obejmą tylko wybrzeże.

We wtorek (29.03.2022) na północy i częściowo w centrum zachmurzenie okaże się duże lub całkowite. Za to na południu małe bądź umiarkowane. Na krańcach południowych może też gdzieniegdzie popadać deszcz. Siła wiatru wyraźnie osłabnie i nie będzie też zbytnio odczuwalny.

Temperatura maksymalna we wtorek, 29 marca

Temperatura okażę się bardzo zróżnicowana, bowiem prognozujemy od 6-10oC na północnym wschodzie, północy i częściowo w centrum przez 9-12oC na północnym zachodzie do 11-15oC w pozostałych rejonach.

W środę (30.03.2022) przelotne opady deszczu wystąpią na południu, a na północnym wschodzie punktowy śnieg. Zachmurzenie w centrum i na wschodzie będzie duże lub całkowite, a na zachodzie małe bądź umiarkowane.

Zachmurzenie i opady w środę, 30 marca

Temperatura jeszcze będzie dość wysoka, ponieważ jej maksymalna wartość będzie oscylować z reguły w granicach 9-14oC. Nieco chłodniej może być na wybrzeżu.

Czwartek (31.03.2022) przyniesie zimną i deszczową aurę. Padać może niemal wszędzie, a gdzieniegdzie opady okażą się intensywne. Niewykluczone, że na północy może spaść też śnieg. Poza tym mimo wielu opadów, lokalnie będą pojawiać się przejaśnienia.

W ostatni dzień miesiąca stacje meteorologiczne zarejestrują temperaturę dochodzącą do 1-4oC na północnym wschodzie, do 3-5oC na północy, w centrum i na południu oraz do 5-7oC na zachodzie oraz południowym wschodzie.

W piątek (01.04.2022) najpewniej czekają nas przelotne i miejscowe opady deszczu na zachodzie i w centrum. Za o na wschodzie może wyjść na dłuższą chwilę słońce. Na północy może powiać wiatr o prędkości 30-50 km/h.

Opady spodziewane w piątek, 1 kwietnia

Temperatura maksymalna wyniesie od 4-7oC na wschodzie, na północy i w centrum do 6-9oC na zachodzie oraz na południu Polski.

Następne dni powinny przynieść deszcz przeplatany silnym wiatrem oraz chwilowymi poprawami w pogodzie. Kolejna wichura może nas odwiedzić w sobotę (02.04.2022). Raczej nie będzie ona groźna, jednak jeśli spełnią się najwyższe wyliczenia podmuchów wiatru to mogą stanowić małe zagrożenie.

Szacowane podmuchy wiatru w sobotę, 2 kwietnia

Opady mogą raz obejmować mniejszy obszar, ale od czasu do czasu wypełnią przeważającą część naszego kraju. Temperatura maksymalna oscylować będzie w granicach 5-12oC, więc będzie to dość chłodny okres.

Szacowane opady w niedzielę, 3 kwietnia

Na kolejną zmianę na lepsze musimy poczekać do okolic 4 kwietnia, kiedy to temperatura może znów wzrosnąć wyraźnie ponad 15oC na przeważającym obszarze Polski.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. W kolejnych dniach ciąg dalszy przelotnych opadów. Tylko miejscami będzie słonecznie

Niestabilna sytuacja baryczna w dalszym ciągu jest dość mocno odczuwana w Polsce. Cały czas czekamy na trwałe ocieplenie, ale temperatura choć już wyraźnie wyższa niż w poprzednich dniach to wciąż charakteryzuje się …

Prognoza pogody na tydzień 02-08.05.2022. Dość wysokie temperatury i coraz więcej burz

Tegoroczny weekend majowy mija pod znakiem bardzo słonecznej oraz dość ciepłej aury. Jak się okazuje, również pierwszy tydzień tego miesiąca przyniesie ładną pogodę, choć gdzieniegdzie pojawią się zjawiska burzowe. Ponadto temperatura w …

Prognoza pogody na tydzień 25.04-01.05.2022. Temperatura poniżej normy i sporo przelotnego deszczu

Od dłuższego czasu mieliśmy do do czynienia na terenie kraju ze zmienną pogodą. Temperatura ulegała sporym wahaniom, często przechodziły opady deszczu. W kolejnym tygodniu natomiast będzie cieplej, zwłaszcza na jego początku i …

Pożary szaleją w Rosji i w Nowym Meksyku. Tysiące mieszkańców zostało ewakuowanych

Wysokie wartości temperatury, susza oraz silny wiatr to połączenie, które bardzo mocno sprzyja powstawaniu pożarów. Właśnie takie warunki panują obecnie w dość znacznej części Rosji oraz w Nowym Meksyku, co też przełożyło …