Prognoza długoterminowa. Przed nami pogorszenie pogody. Pojawią się opady i silny wiatr

Jak informowaliśmy już wcześniej, na horyzoncie widać znaczne pogorszenie pogody. Zanim to jednak nastąpi czeka nas jeszcze kilka ciepłych i dość słonecznych dni. Następnie wystąpi sporo opadów, a wiatromierze zarejestrują znaczne prędkości wiatru.

Taki stan rzeczy przyniosą niże atmosferyczne napływające z Morza Północnego, które przez bardzo długi okres był blokowane przez silnie rozbudowane wyże.

Aktualna sytuacja baryczna

W piątek (25.03.2022) od rana do wieczora w całej Polsce będzie bardzo słonecznie. Jedynie na zachodzie oraz na południowym wschodzie zachmurzenie okaże się małe, a punktowo co najwyżej umiarkowane.

Temperatura maksymalna w piątek, 25 marca

Temperatura wzrośnie maksymalnie do 12-14oC na wschodzie, do 13-15oC w centrum oraz do 14-17oC na zachodzie naszego kraju.

Sobota (26.03.2022) przyniesie chwilową, ale dużą zmianę w pogodzie. Przez Polskę z północy na południe przejdą opady deszczu. Nad ranem padać będzie na północy, w godzinach południowych w centrum, a popołudniu w południowej części kraju.

Wszędzie więc zachmurzenie okaże się duże lub całkowite, ale krótka część dnia w wielu rejonach minie pod znakiem dość słonecznej pogody.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 26 marca

Temperatura za to będzie dochodzić do 8-11oC na północy oraz do 11-15oC w pozostałych rejonach. Ponadto wyraźnie wzmoże się wiatr. Niemal wszędzie wiatromierze wskażą w porywach 40-60 km/h, a lokalnie na północy nawet 50-70 km/h.

W niedzielę (27.03.2022) ilość chmur znacznie zmaleje i znów w całym kraju będzie bardzo słonecznie. Dość małe zachmurzenie wystąpi jedynie na południowym zachodzie oraz na zachodzie. Wiatr w ten dzień wyraźnie osłabnie.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 27 marca

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do 5-8oC na wschodzie, do 7-10oC w centralnej części kraju oraz do 11-14oC na zachodzie.

Poniedziałek (28.03.2022) minie pod znakiem niemal bezchmurnej aury w całej Polsce. Ponadto wzrośnie jeszcze temperatura, więc będzie to ostatni piękny dzień przed pogorszeniem się pogody. Wyniesie ona od 13-15oC na wschodzie do 14-18oC w centrum i na zachodzie. Poza tym znowu solidnie rozpędzi się wiatr.

Maksymalne porywy wiatru w poniedziałek, 28 marca

Najsilniej powieje na północy, bowiem tam podmuchy osiągną 60-85 km/h. Za to w pozostałych obszarach spodziewamy się wiatru dochodzącego do 40-70 km/h, choć sytuacja jest jeszcze dość zmienna, więc niewykluczone że te wartości będą nieco wyższe, albo obejmą tylko wybrzeże.

We wtorek (29.03.2022) na północy i częściowo w centrum zachmurzenie okaże się duże lub całkowite. Za to na południu małe bądź umiarkowane. Na krańcach południowych może też gdzieniegdzie popadać deszcz. Siła wiatru wyraźnie osłabnie i nie będzie też zbytnio odczuwalny.

Temperatura maksymalna we wtorek, 29 marca

Temperatura okażę się bardzo zróżnicowana, bowiem prognozujemy od 6-10oC na północnym wschodzie, północy i częściowo w centrum przez 9-12oC na północnym zachodzie do 11-15oC w pozostałych rejonach.

W środę (30.03.2022) przelotne opady deszczu wystąpią na południu, a na północnym wschodzie punktowy śnieg. Zachmurzenie w centrum i na wschodzie będzie duże lub całkowite, a na zachodzie małe bądź umiarkowane.

Zachmurzenie i opady w środę, 30 marca

Temperatura jeszcze będzie dość wysoka, ponieważ jej maksymalna wartość będzie oscylować z reguły w granicach 9-14oC. Nieco chłodniej może być na wybrzeżu.

Czwartek (31.03.2022) przyniesie zimną i deszczową aurę. Padać może niemal wszędzie, a gdzieniegdzie opady okażą się intensywne. Niewykluczone, że na północy może spaść też śnieg. Poza tym mimo wielu opadów, lokalnie będą pojawiać się przejaśnienia.

W ostatni dzień miesiąca stacje meteorologiczne zarejestrują temperaturę dochodzącą do 1-4oC na północnym wschodzie, do 3-5oC na północy, w centrum i na południu oraz do 5-7oC na zachodzie oraz południowym wschodzie.

W piątek (01.04.2022) najpewniej czekają nas przelotne i miejscowe opady deszczu na zachodzie i w centrum. Za o na wschodzie może wyjść na dłuższą chwilę słońce. Na północy może powiać wiatr o prędkości 30-50 km/h.

Opady spodziewane w piątek, 1 kwietnia

Temperatura maksymalna wyniesie od 4-7oC na wschodzie, na północy i w centrum do 6-9oC na zachodzie oraz na południu Polski.

Następne dni powinny przynieść deszcz przeplatany silnym wiatrem oraz chwilowymi poprawami w pogodzie. Kolejna wichura może nas odwiedzić w sobotę (02.04.2022). Raczej nie będzie ona groźna, jednak jeśli spełnią się najwyższe wyliczenia podmuchów wiatru to mogą stanowić małe zagrożenie.

Szacowane podmuchy wiatru w sobotę, 2 kwietnia

Opady mogą raz obejmować mniejszy obszar, ale od czasu do czasu wypełnią przeważającą część naszego kraju. Temperatura maksymalna oscylować będzie w granicach 5-12oC, więc będzie to dość chłodny okres.

Szacowane opady w niedzielę, 3 kwietnia

Na kolejną zmianę na lepsze musimy poczekać do okolic 4 kwietnia, kiedy to temperatura może znów wzrosnąć wyraźnie ponad 15oC na przeważającym obszarze Polski.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Nadchodzą zimne noce. Niewykluczone przymrozki na nizinach

Tegoroczny wrzesień zapisuje się w przeważającym obszarze jako chłodniejszy niż zazwyczaj. Na wschodzie odchyłka od normy wieloletniej a sięga nawet -3oC, co jest znaczną wartością. Jak się okazuje, nadchodzące dni miną pod …

Pogoda na niedzielę. Na niebie dużo słońca, tylko lokalnie możliwy deszcz. Temperatura do 23 stopni

Polska w niedzielę (04.09.2022) pozostawać będzie w zasięgu wału wyżowego. W dniu jutrzejszym rozciągał będzie się on od Północnego Atlantyku przez Skandynawię po Bałkany i Morze Czarne. Nad regiony północne napływać będzie …

Góry zasypał śnieg. Zima przyszła do Tatr i Karkonoszy

Śnieg w najwyższych partiach Tatr może padać właściwie w każdej porze roku, choć często na większą skalę spada on dopiero we wrześniu bądź październiku. Jak się okazuje, w tym roku biały puch …

Prognoza pogody na tydzień 19-25.09.2022. Zimno i sporo przelotnego deszczu

W nadchodzącym tygodniu władzę nad pogodą będą sprawować układy niżowe, które zapewnią częste opady deszczu i będą ściągać chłodne powietrze. Dopiero pod koniec tygodnia czekają nas zmiany, zrobi się cieplej, a opadów …