Prognoza długoterminowa. Przed nami solidne przymrozki, ale niebawem temperatura może przekroczyć 15 stopni

Marzec póki co przynosi sporo słońca, a podczas dni ze sporym zachmurzeniem pojawiały się spore przejaśnienia. Temperatura mimo to nie jest szczególnie wysoka, bowiem termometry wskazują co najwyżej 8-9oC, a w nocy występują solidne przymrozki.

Na mapach barycznych sytuacja nie zmienia się od dłuższego czasu o czym wspominaliśmy w poprzednich artykułach. Taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze kilka dni, choć na horyzoncie są widoczne zmiany, które wskazują na wyraźne ocieplenie.

Aktualna sytuacja baryczna

W środę (09.03.2022) na zachodzie i częściowo w centrum czeka nas bardzo słoneczna aura. Chmur będzie bardzo mało, czego nie będzie można powiedzieć o wschodniej części Polski. Tam przy zachmurzeniu dużym i całkowitym pojawią się opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz deszczu.

Zachmurzenie i opady w środę, 9 marca

Temperatura maksymalna okaże się bardzo zróżnicowana, bowiem spodziewamy się od 1-3oC na wschodzie przez 3-8oC w centrum do 7-10oC na zachodzie naszego kraju.

Czwartek (10.03.2022) przyniesie piękna pogodę już wszędzie. Zachmurzenie właściwie niemal się nie pojawi, jedynie na południowym wschodzie i krańcach zachodnich wystąpi symbolicznie. Ponadto słabe opady śniegu mogą mieć miejsce bardzo punktowo na Podkarpaciu.

Zachmurzenie w czwartek, 10 marca

Temperatura niestety okaże się niższa niż dzień wcześniej. Prognozujemy bowiem maksymalnie od 0-3oC na wschodzie przez 2-5oC w centrum do 5-8oC na zachodzie. Warto zaznaczyć, że od tego dnia znacznie zintensyfikują się przymrozki.

Temperatura minimalna w piątek wczesnym rankiem (lekko zawyżona)

Właściwie od czwartku do niedzieli nad ranem termometry mogą wskazywać z reguły od -7oC na wschodzie i w centrum do -1/-2oC na zachodzie. Punktowo w tych pierwszych rejonach temperatura może spadać nawet poniżej -10oC!

Piątek (11.03.2022) będzie bezchmurny w zasadzie w całym kraju. Na zachodzie, północy oraz w centrum wzmoże się wiatr i w podmuchach będzie dochodził do dość znacznym prędkości. Wiatromierze maksymalnie powinny zarejestrować tam około 40-50 km/h, a na zachodzie i wybrzeżu do 50-65 km/h.

Temperatura maksymalna w piątek, 11 marca

Również w ten dzień będzie chłodno, bowiem termometry wskażą od 0-2oC na wschodzie przez 1-4oC w centrum do 3-7oC na zachodzie.

W sobotę (12.03.2022) wiatr już ucichnie. Jedynie rano na zachodzie powieje jeszcze do 40-50 km/h. Z kolei zachmurzenia w dalszym ciągu nie będzie lub gdzieniegdzie okaże się bardzo znikome.

Temperatura maksymalna w sobotę, 12 marca

Poza tym nieco się ociepli, bowiem temperatura oscylować będzie w granicach 2-4oC na wschodzie, 3-5oC w centrum oraz 5-7oC na zachodzie, choć tam miejscowo może być nieco cieplej.

Niedziela (13.03.2022) powinna być ostatnim dniem z wyraźnymi i solidnymi przymrozkami, bowiem od poniedziałku temperatura nie powinna już spadać poniżej -3/-4oC. Poza tym ostatni dzień tygodnia powinien okazać się również bezchmurny w całej Polsce.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 13 marca

Z kolei w dzień temperatura wzrośnie do 4-6oC na wschodzie i w centrum oraz do 5-7oC na zachodzie. Tak więc na krótko chwilę zróżnicowanie termiczne będzie dość małe.

W poniedziałek (14.03.2022) aura okaże się bardzo podobna, z tą różnicą że będzie nieco cieplej. Termometr wskażą od 5-6oC na wschodzie do 6-9oC w centrum i na zachodzie. Ponadto na południowym zachodzie może wystąpić już większe zachmurzenie.

Za to prawdopodobnie we wtorek (15.03.2022) czekają nas spore zmiany w pogodzie. Wkroczą do nas opady mieszane z zachodu, więc pojawi się spore zachmurzenie w znacznej części Polski. Na skutek tego bardzo zróżnicowana okaże się temperatura.

Temperatura maksymalna we wtorek, 15 marca

Spodziewamy się, że wyniesie ona wtedy od 2-6oC na zachodzie oraz 5-10oC w pozostałych obszarach Polski.

Następnie prawdopodobnie znacznie się ociepli, choć aura okaże się zmienna. Jest to jeszcze długi okres, ale najprawdopodobniej czekają nas w połowie miesiąca chociaż 2-3 dni z temperatura dochodzącą do 14-17oC na znacznym obszarze Polski.

Szacowana temperatura na 16 marca

Więcej informacji o zbliżającym się ociepleniu pojawi się w najbliższych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 13-19.03.2023. Przed nami coraz wyższe temperatury

W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja dynamicznej aury z dużymi wahaniami temperatury, lecz opadów będzie nieco mniej, lokalnie możliwe są burze. Może wiać też silny wiatr. Poniedziałek (13.03.2023) z dominacją chmur. W …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …