Prognoza długoterminowa. Przed nami solidne przymrozki, ale niebawem temperatura może przekroczyć 15 stopni

Marzec póki co przynosi sporo słońca, a podczas dni ze sporym zachmurzeniem pojawiały się spore przejaśnienia. Temperatura mimo to nie jest szczególnie wysoka, bowiem termometry wskazują co najwyżej 8-9oC, a w nocy występują solidne przymrozki.

Na mapach barycznych sytuacja nie zmienia się od dłuższego czasu o czym wspominaliśmy w poprzednich artykułach. Taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze kilka dni, choć na horyzoncie są widoczne zmiany, które wskazują na wyraźne ocieplenie.

Aktualna sytuacja baryczna

W środę (09.03.2022) na zachodzie i częściowo w centrum czeka nas bardzo słoneczna aura. Chmur będzie bardzo mało, czego nie będzie można powiedzieć o wschodniej części Polski. Tam przy zachmurzeniu dużym i całkowitym pojawią się opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz deszczu.

Zachmurzenie i opady w środę, 9 marca

Temperatura maksymalna okaże się bardzo zróżnicowana, bowiem spodziewamy się od 1-3oC na wschodzie przez 3-8oC w centrum do 7-10oC na zachodzie naszego kraju.

Czwartek (10.03.2022) przyniesie piękna pogodę już wszędzie. Zachmurzenie właściwie niemal się nie pojawi, jedynie na południowym wschodzie i krańcach zachodnich wystąpi symbolicznie. Ponadto słabe opady śniegu mogą mieć miejsce bardzo punktowo na Podkarpaciu.

Zachmurzenie w czwartek, 10 marca

Temperatura niestety okaże się niższa niż dzień wcześniej. Prognozujemy bowiem maksymalnie od 0-3oC na wschodzie przez 2-5oC w centrum do 5-8oC na zachodzie. Warto zaznaczyć, że od tego dnia znacznie zintensyfikują się przymrozki.

Temperatura minimalna w piątek wczesnym rankiem (lekko zawyżona)

Właściwie od czwartku do niedzieli nad ranem termometry mogą wskazywać z reguły od -7oC na wschodzie i w centrum do -1/-2oC na zachodzie. Punktowo w tych pierwszych rejonach temperatura może spadać nawet poniżej -10oC!

Piątek (11.03.2022) będzie bezchmurny w zasadzie w całym kraju. Na zachodzie, północy oraz w centrum wzmoże się wiatr i w podmuchach będzie dochodził do dość znacznym prędkości. Wiatromierze maksymalnie powinny zarejestrować tam około 40-50 km/h, a na zachodzie i wybrzeżu do 50-65 km/h.

Temperatura maksymalna w piątek, 11 marca

Również w ten dzień będzie chłodno, bowiem termometry wskażą od 0-2oC na wschodzie przez 1-4oC w centrum do 3-7oC na zachodzie.

W sobotę (12.03.2022) wiatr już ucichnie. Jedynie rano na zachodzie powieje jeszcze do 40-50 km/h. Z kolei zachmurzenia w dalszym ciągu nie będzie lub gdzieniegdzie okaże się bardzo znikome.

Temperatura maksymalna w sobotę, 12 marca

Poza tym nieco się ociepli, bowiem temperatura oscylować będzie w granicach 2-4oC na wschodzie, 3-5oC w centrum oraz 5-7oC na zachodzie, choć tam miejscowo może być nieco cieplej.

Niedziela (13.03.2022) powinna być ostatnim dniem z wyraźnymi i solidnymi przymrozkami, bowiem od poniedziałku temperatura nie powinna już spadać poniżej -3/-4oC. Poza tym ostatni dzień tygodnia powinien okazać się również bezchmurny w całej Polsce.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 13 marca

Z kolei w dzień temperatura wzrośnie do 4-6oC na wschodzie i w centrum oraz do 5-7oC na zachodzie. Tak więc na krótko chwilę zróżnicowanie termiczne będzie dość małe.

W poniedziałek (14.03.2022) aura okaże się bardzo podobna, z tą różnicą że będzie nieco cieplej. Termometr wskażą od 5-6oC na wschodzie do 6-9oC w centrum i na zachodzie. Ponadto na południowym zachodzie może wystąpić już większe zachmurzenie.

Za to prawdopodobnie we wtorek (15.03.2022) czekają nas spore zmiany w pogodzie. Wkroczą do nas opady mieszane z zachodu, więc pojawi się spore zachmurzenie w znacznej części Polski. Na skutek tego bardzo zróżnicowana okaże się temperatura.

Temperatura maksymalna we wtorek, 15 marca

Spodziewamy się, że wyniesie ona wtedy od 2-6oC na zachodzie oraz 5-10oC w pozostałych obszarach Polski.

Następnie prawdopodobnie znacznie się ociepli, choć aura okaże się zmienna. Jest to jeszcze długi okres, ale najprawdopodobniej czekają nas w połowie miesiąca chociaż 2-3 dni z temperatura dochodzącą do 14-17oC na znacznym obszarze Polski.

Szacowana temperatura na 16 marca

Więcej informacji o zbliżającym się ociepleniu pojawi się w najbliższych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Poniedziałek z bardzo silnym wiatrem. Miejscami możliwe burze

Ostatnie dni mijają pod znakiem wietrznej aury. Dzieje się tak za sprawą wędrujących nad północną kontynentu ośrodków niżowych, jednak kulminacja wietrznej aury dopiero przed nami. W najbliższych godzinach wiatr będzie się nasilał …

Pogoda na tydzień 05-11.02.2024. Silny wiatr, ulewy i lokalne burze

W nadchodzącym tygodniu czeka nas wyjątkowo dynamiczna aura. Doświadczymy zarówno dużych wahań temperatury, ulew, śnieżyc, lokalnych burz, jak i silnego wiatru. Będą dni, kiedy poczujemy powiewy wiosny, ale też takie z zimową …

Pogoda na tydzień 19-25.02.2024. Nadal ciepło, ale deszczowo

Nadchodzący tydzień zapowiada się ciepło, lecz do pełni szczęścia zabraknie słońca, które często będą zasłaniać deszczowe chmury. Najcieplej zapowiada się druga połowa tygodnia, a najchłodniej jego początek. Poniedziałek (19.02.2024) z dominacją chmur, …

Pogoda na tydzień 22-28.01.2024. Nadchodzi odwilż. Wystąpi silny wiatr

Po ostatnich wielu zimowych dniach w nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Zrobi się wyraźniej cieplej, w najcieplejszych regionach kraju temperatura wzrośnie do około 10 stopni. Niestety w pełni tego …