Prognoza długoterminowa. Przed nami zmienna pogoda. Czy to już definitywny koniec zimy?

Luty dotychczas przynosił częste opady, wichury, zdarzały się też gwałtowne burze. A jaka będzie końcówka miesiąca i początek marca? O tym poniżej.

Koniec miesiąca (21-28.02.2022) minie z temperaturami wahającymi się przeważnie w pobliżu 5oC. W cieplejsze dni możemy na termometrach notować około 10oC, a w chłodniejsze, w najzimniejszych miejscach (głównie północny wschód) lekko powyżej 0oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 23.02.2022
Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 28.02.2022

W czasie tym wpływ głębokich atlantyckich ośrodków niżowych będzie coraz słabszy. Im bliżej końca miesiąca tym wyraźniej będzie się zaznaczał wpływ układów wyżowych.

W okresie tym padać będzie często i obficie, zwłaszcza w pierwszych dniach. Koniec tego przedziału czasowego przyniesie niewiele opadów. Występować będą opady zarówno deszczu jak i śniegu.

Prognozowane przez model GFS opady na 23.02.2022, 6:00 UTC

Pierwsza dekada marca (01-10.03.2022) rozpocznie się temperaturami wahającymi się między 5-10oC. Po 05.03.2022 może zrobić się chłodniej i temperatura będzie oscylować w pobliżu 5oC, a w najchłodniejszych regionach lekko powyżej 0oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 01.03.2022

Sama końcówka dekady ponownie cieplejsza i w większej części kraju możemy zanotować na termometrach wartości około 10oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna 06.03.2022

Natomiast tym przedziale czasowym będzie inaczej. Najpierw silniej będzie odczuwalny wpływ wyżów, a w miarę upływu czasu coraz bardziej oddziaływać będą ośrodki niżowe.

A jak będzie w tych dniach z opadami? Początkowo (do 05.03.2022) opadów będzie niewiele, natomiast potem padać będzie częściej i obficiej. Będą to zarówno opady deszczu jak i śniegu.

Prognozowane przez model GFS opady na 05.03.2022, 12:00 UTC

Koniec pierwszej połowy marca (11-15.03.2022) przyniesie spore wahania temperatury. Będą dni, kiedy będziemy notowali temperatury nieznacznie powyżej 0oC, ale też takie, kiedy będzie w pobliżu 10oC.

Prognozowana przez model CFS temperatura na 11.03.2022, 12:00

Ten czas przyniesie bardziej stabilną sytuację synoptyczną. Przeważać będzie wpływ silnych układów wyżowych.

W okresie tym opadów będzie niewiele. Ponownie mogą to być opady różnego rodzaju. Dominować będzie pogodne niebo.

Prognozowane przez model CFS opady i rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 15.03.2022, 12:00

Podsumowując na przełomie lutego i marca czeka nas zmienna pogoda, będziemy mieli powiewy wiosny jak i incydenty zimowe. Opady będą zróżnicowane. Wystąpią okresy, kiedy będzie padać często i obficie, ale będą też takie, kiedy opadów będzie niewiele.

Prognozowana przez model CFS suma opadów do 15.03.2022, 12:00

Prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informowali w naszych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …