Prognoza długoterminowa. Przed nami zmienna pogoda. Czy to już definitywny koniec zimy?

Luty dotychczas przynosił częste opady, wichury, zdarzały się też gwałtowne burze. A jaka będzie końcówka miesiąca i początek marca? O tym poniżej.

Koniec miesiąca (21-28.02.2022) minie z temperaturami wahającymi się przeważnie w pobliżu 5oC. W cieplejsze dni możemy na termometrach notować około 10oC, a w chłodniejsze, w najzimniejszych miejscach (głównie północny wschód) lekko powyżej 0oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 23.02.2022
Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 28.02.2022

W czasie tym wpływ głębokich atlantyckich ośrodków niżowych będzie coraz słabszy. Im bliżej końca miesiąca tym wyraźniej będzie się zaznaczał wpływ układów wyżowych.

W okresie tym padać będzie często i obficie, zwłaszcza w pierwszych dniach. Koniec tego przedziału czasowego przyniesie niewiele opadów. Występować będą opady zarówno deszczu jak i śniegu.

Prognozowane przez model GFS opady na 23.02.2022, 6:00 UTC

Pierwsza dekada marca (01-10.03.2022) rozpocznie się temperaturami wahającymi się między 5-10oC. Po 05.03.2022 może zrobić się chłodniej i temperatura będzie oscylować w pobliżu 5oC, a w najchłodniejszych regionach lekko powyżej 0oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 01.03.2022

Sama końcówka dekady ponownie cieplejsza i w większej części kraju możemy zanotować na termometrach wartości około 10oC.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna 06.03.2022

Natomiast tym przedziale czasowym będzie inaczej. Najpierw silniej będzie odczuwalny wpływ wyżów, a w miarę upływu czasu coraz bardziej oddziaływać będą ośrodki niżowe.

A jak będzie w tych dniach z opadami? Początkowo (do 05.03.2022) opadów będzie niewiele, natomiast potem padać będzie częściej i obficiej. Będą to zarówno opady deszczu jak i śniegu.

Prognozowane przez model GFS opady na 05.03.2022, 12:00 UTC

Koniec pierwszej połowy marca (11-15.03.2022) przyniesie spore wahania temperatury. Będą dni, kiedy będziemy notowali temperatury nieznacznie powyżej 0oC, ale też takie, kiedy będzie w pobliżu 10oC.

Prognozowana przez model CFS temperatura na 11.03.2022, 12:00

Ten czas przyniesie bardziej stabilną sytuację synoptyczną. Przeważać będzie wpływ silnych układów wyżowych.

W okresie tym opadów będzie niewiele. Ponownie mogą to być opady różnego rodzaju. Dominować będzie pogodne niebo.

Prognozowane przez model CFS opady i rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 15.03.2022, 12:00

Podsumowując na przełomie lutego i marca czeka nas zmienna pogoda, będziemy mieli powiewy wiosny jak i incydenty zimowe. Opady będą zróżnicowane. Wystąpią okresy, kiedy będzie padać często i obficie, ale będą też takie, kiedy opadów będzie niewiele.

Prognozowana przez model CFS suma opadów do 15.03.2022, 12:00

Prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje najbardziej prawdopodobny trend w pogodzie. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informowali w naszych prognozach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Ciepła środa i czwartek, miejscami pojawią się burze z gradem

W nadchodzących kilkudziesięciu godzinach początkowo (środa) obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego, którego centrum w południe ulokowane będzie nad Bałtykiem w rejonie wybrzeża Litwy. Natomiast w czwartek Polska zacznie się dostawać …

Pogoda. Majówka z umiarkowanymi temperaturami, miejscami przelotny deszcz i burze

Przez większą część długiego majowego weekendu obszar kraju znajdował się będzie w zasięgu wału wyżowego rozciągającego się znad Atlantyku po wschodnią część kontynentu. Dopiero we wtorek (03.05.2022) może zaznaczyć się wpływ niżu …

Prognoza długoterminowa. Stopniowe ocieplenie i niedużo opadów deszczu. Jaka pogoda na majówkę?

Przez ponad połowę kwietnia mieliśmy do czynienia z chłodną pogodą, więc temperatura powietrza przez długi czas okazywała się znacznie niższa niż średnia wieloletnia. Dopiero w trzeciej dekadzie miesiąca jest wreszcie znacznie cieplej. …

Prognoza długoterminowa. Możliwy upał, a potem silne burze i znaczne ochłodzenie

Sezon burzowy w naszym kraju stopniowo nabiera rozpędu, choć i tak względem poprzednich lat, burz jest mało. Jak się okazuje, już za kilka dni prawdopodobnie czeka nas kolejny incydent z silnymi zjawiskami …