Prognoza długoterminowa. Silna fala upałów w przyszłym tygodniu. Temperatura przekroczy 35 stopni

Po dość długim rześkim, a miejscami wręcz chłodnym okresie, znów w wielu rejonach doświadczamy ciepłej aury.

Co prawda szybko znów się ochłodzi, to jednak pod koniec drugiej dekady miesiąca lipiec znów da o sobie znać jako typowo letni czas w pogodzie. Intensywność fali upałów na ten okres jest wciąż owiana dość dużą niepewnością.

Spodziewana anomalia termiczna w okolicach 20 lipca

Niektóre wyliczenia przez długi czas wskazywały nawet 41-43oC, co jedynie warto odnotować jako ciekawostka.

Z kolei większość prognoz wskazywało na temperaturę maksymalną rzędu 35-38oC. O ile skala ocieplenia jest nie do końca znana, to fakt wystąpienia solidnego wzrostu temperatury jest już niemal przesądzony.

W środę (13.07.2022) niemal wszędzie będzie gorąco, choć zachmurzenie okaże się przeważnie umiarkowane, a czasem duże. Jedynie na samych krańcach wschodnich w pierwszej części dnia może popadać, ale w kolejnych godzinach deszcz opuści nasz kraj.

Zachmurzenie i opady w środę, 13 lipca

Temperatura maksymalna wyniesie wówczas od 19-26oC na wschodzie przez 24-27oC w centrum do nawet 26-29oC na zachodzie.

Czwartek (14.07.2022) przyniesie mniej chmur, ponieważ zachmurzenie będzie z reguły małe, a tylko na północy i południu umiarkowane i duże. W tym ostatnim rejonie może być nawet przez krótki czas całkowite ze względu na opady deszczu i burze.

Przemieszczać się będą one z Czech przez Dolny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie, gdzie dotrą późnym wieczorem. Będą one miały charakter konwekcyjny, a więc dość lokalny. Miejscami w czasie burz możliwy grad.

Temperatura maksymalna w czwartek, 14 lipca

Temperatura w ten dzień sięgnie maksymalnie do 18-23oC na północy, do 21-25oC w centrum oraz do 24-27oC na południu.

Piątek (15.07.2022) minie pod znakiem słonecznej aury. Chmur będzie umiarkowanie dużo, a miejscowo popadać może jedynie na północnym wschodzie. Najmniejszego zachmurzenia spodziewamy się na południowym wschodzie oraz na wybrzeżu.

Zachmurzenie i opady w piątek, 15 lipca

Mimo sporej ilości chwil ze słońcem temperatura się obniży. Termometry wskażą od zaledwie 17-20oC na północy przez 19-22oC w pasie środkowym do 20-24oC na południu naszego kraju.

W sobotę (16.07.2022) utrzyma się rześka pogoda, a w dodatku wystąpi sporo przelotnych i lokalnych opadów deszczu.

Najwięcej komórek opadowych wystąpi na północy, choć mogą one wystąpić w zasadzie wszędzie. Mimo to wystąpi też bardzo dużo rozpogodzeń.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 16 lipca

Stacje meteorologiczne zarejestrują wówczas maksymalnie 16-21oC na północy oraz 20-23oC w pozostałych rejonach Polski.

Niedziela (17.07.2022) prawdopodobnie będzie ostatnim rześkim dniem przed znaczącym ociepleniem, podczas którego zmierzymy się z falą upałów.

Wówczas również zachmurzenie nie powinno być zbyt spore, a najwięcej chmur pojawi się na północy i wschodzie. Tam mogą też wystąpić lokalnie opady deszczu.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 17 lipca

Temperatura maksymalna wyniesie od 18-20oC na wschodzie przez 19-22oC w centrum do 21-24oC na zachodzie kraju.

Następnie zacznie szybko się ocieplać i na termometrach zobaczymy bardzo wysokie wartości. Jak na razie możliwe są wciąż dwa scenariusze. Według pierwszego, najczęściej wyliczanego przez modele numeryczne temperatura powinna raptownie, wręcz momentalnie wzrosnąć ponad 30oC i w okolicach 20 lipca nastąpi apogeum upału.

Za to według drugiego, ocieplenie okaże się bardziej stopniowe i choć upał też pojawi się szybko, to skrajnie wysokie temperatury pojawią się około 22-24 lipca. Analizując te dwie tendencje spodziewamy się pierwszego wariantu.

W poniedziałek (18.07.2022) znów spodziewamy się niemal bezchmurnej pogody w całym kraju oraz braku opadów deszczu.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 18 lipca

Na znacznym obszarze kraju będzie już gorąco, ponieważ temperatura wyniesie od 20-23oC na wschodzie przez 21-25oC w centrum do 23-27oC na zachodzie.

We wtorek (19.07.2022) czeka nas kontynuacja bardzo słonecznej aury. Również nie pojawią się żadne komórki opadowe i będziemy mogli cieszyć się z typowo upalnej pogody.

Temperatura maksymalna we wtorek, 19 lipca

Temperatura powinna sięgać maksymalnie do 24-28oC na wschodzie, do 27-31oC w centrum oraz do około 29-34oC na zachodzie. W tym ostatnim rejonie miejscami może być nieco cieplej.

W środę (20.07.2022) niemal wszędzie pojawi się upał. Poza tym może pojawić się konwekcja, choć o raczej niewielkiej sile. Zachmurzenie wciąż jednak będzie znikome.

Temperatura maksymalna w środę, 20 lipca

Termometry w ten dzień wskażą maksymalnie od 28-34oC na wschodzie do nawet 33-37oC w centrum i na zachodzie. Punktowo nie wykluczamy wyższej temperatury dochodzącej do aż 38/39oC.

Następnie powinno się ochładzać, choć wciąż panować będzie gorąca aura. Wtedy też pojawi się więcej opadów deszczu oraz miejscowych burz.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Nadchodzą intensywne opady śniegu. Gdzie wystąpią?

Większa część Europy znajduje się w zasięgu głębokiego i rozległego, wielocentrycznego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dodatkowo na jego obrzeżach na śródziemnomorskim wybrzeżu Francji wczoraj rozwinął się kolejny ośrodek niżowy. Obecnie znajduje …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …