Prognoza długoterminowa. Silna fala upałów w przyszłym tygodniu. Temperatura przekroczy 35 stopni

Po dość długim rześkim, a miejscami wręcz chłodnym okresie, znów w wielu rejonach doświadczamy ciepłej aury.

Co prawda szybko znów się ochłodzi, to jednak pod koniec drugiej dekady miesiąca lipiec znów da o sobie znać jako typowo letni czas w pogodzie. Intensywność fali upałów na ten okres jest wciąż owiana dość dużą niepewnością.

Spodziewana anomalia termiczna w okolicach 20 lipca

Niektóre wyliczenia przez długi czas wskazywały nawet 41-43oC, co jedynie warto odnotować jako ciekawostka.

Z kolei większość prognoz wskazywało na temperaturę maksymalną rzędu 35-38oC. O ile skala ocieplenia jest nie do końca znana, to fakt wystąpienia solidnego wzrostu temperatury jest już niemal przesądzony.

W środę (13.07.2022) niemal wszędzie będzie gorąco, choć zachmurzenie okaże się przeważnie umiarkowane, a czasem duże. Jedynie na samych krańcach wschodnich w pierwszej części dnia może popadać, ale w kolejnych godzinach deszcz opuści nasz kraj.

Zachmurzenie i opady w środę, 13 lipca

Temperatura maksymalna wyniesie wówczas od 19-26oC na wschodzie przez 24-27oC w centrum do nawet 26-29oC na zachodzie.

Czwartek (14.07.2022) przyniesie mniej chmur, ponieważ zachmurzenie będzie z reguły małe, a tylko na północy i południu umiarkowane i duże. W tym ostatnim rejonie może być nawet przez krótki czas całkowite ze względu na opady deszczu i burze.

Przemieszczać się będą one z Czech przez Dolny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie, gdzie dotrą późnym wieczorem. Będą one miały charakter konwekcyjny, a więc dość lokalny. Miejscami w czasie burz możliwy grad.

Temperatura maksymalna w czwartek, 14 lipca

Temperatura w ten dzień sięgnie maksymalnie do 18-23oC na północy, do 21-25oC w centrum oraz do 24-27oC na południu.

Piątek (15.07.2022) minie pod znakiem słonecznej aury. Chmur będzie umiarkowanie dużo, a miejscowo popadać może jedynie na północnym wschodzie. Najmniejszego zachmurzenia spodziewamy się na południowym wschodzie oraz na wybrzeżu.

Zachmurzenie i opady w piątek, 15 lipca

Mimo sporej ilości chwil ze słońcem temperatura się obniży. Termometry wskażą od zaledwie 17-20oC na północy przez 19-22oC w pasie środkowym do 20-24oC na południu naszego kraju.

W sobotę (16.07.2022) utrzyma się rześka pogoda, a w dodatku wystąpi sporo przelotnych i lokalnych opadów deszczu.

Najwięcej komórek opadowych wystąpi na północy, choć mogą one wystąpić w zasadzie wszędzie. Mimo to wystąpi też bardzo dużo rozpogodzeń.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 16 lipca

Stacje meteorologiczne zarejestrują wówczas maksymalnie 16-21oC na północy oraz 20-23oC w pozostałych rejonach Polski.

Niedziela (17.07.2022) prawdopodobnie będzie ostatnim rześkim dniem przed znaczącym ociepleniem, podczas którego zmierzymy się z falą upałów.

Wówczas również zachmurzenie nie powinno być zbyt spore, a najwięcej chmur pojawi się na północy i wschodzie. Tam mogą też wystąpić lokalnie opady deszczu.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 17 lipca

Temperatura maksymalna wyniesie od 18-20oC na wschodzie przez 19-22oC w centrum do 21-24oC na zachodzie kraju.

Następnie zacznie szybko się ocieplać i na termometrach zobaczymy bardzo wysokie wartości. Jak na razie możliwe są wciąż dwa scenariusze. Według pierwszego, najczęściej wyliczanego przez modele numeryczne temperatura powinna raptownie, wręcz momentalnie wzrosnąć ponad 30oC i w okolicach 20 lipca nastąpi apogeum upału.

Za to według drugiego, ocieplenie okaże się bardziej stopniowe i choć upał też pojawi się szybko, to skrajnie wysokie temperatury pojawią się około 22-24 lipca. Analizując te dwie tendencje spodziewamy się pierwszego wariantu.

W poniedziałek (18.07.2022) znów spodziewamy się niemal bezchmurnej pogody w całym kraju oraz braku opadów deszczu.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 18 lipca

Na znacznym obszarze kraju będzie już gorąco, ponieważ temperatura wyniesie od 20-23oC na wschodzie przez 21-25oC w centrum do 23-27oC na zachodzie.

We wtorek (19.07.2022) czeka nas kontynuacja bardzo słonecznej aury. Również nie pojawią się żadne komórki opadowe i będziemy mogli cieszyć się z typowo upalnej pogody.

Temperatura maksymalna we wtorek, 19 lipca

Temperatura powinna sięgać maksymalnie do 24-28oC na wschodzie, do 27-31oC w centrum oraz do około 29-34oC na zachodzie. W tym ostatnim rejonie miejscami może być nieco cieplej.

W środę (20.07.2022) niemal wszędzie pojawi się upał. Poza tym może pojawić się konwekcja, choć o raczej niewielkiej sile. Zachmurzenie wciąż jednak będzie znikome.

Temperatura maksymalna w środę, 20 lipca

Termometry w ten dzień wskażą maksymalnie od 28-34oC na wschodzie do nawet 33-37oC w centrum i na zachodzie. Punktowo nie wykluczamy wyższej temperatury dochodzącej do aż 38/39oC.

Następnie powinno się ochładzać, choć wciąż panować będzie gorąca aura. Wtedy też pojawi się więcej opadów deszczu oraz miejscowych burz.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo ciepłych dniach nadchodzą duże zmiany w pogodzie. Przed nami dłuższy chłodny okres z częstymi opadami.  Zmiany rozpoczną się już w nadchodzącą noc. …

Prognoza na tydzień 25-31.03.2024. Nadchodzi duże ocieplenie i sporo słońca

W nadchodzącym tygodniu czekają nas duże zmiany w pogodzie. Po chłodnym jego początku z przelotnymi opadami różnego rodzaju zacznie się wyraźnie ocieplać, dodatkowo niebo rozpogodzi się, a opadów będzie mniej. Będziemy mogli …

Pogoda na tydzień 18-24.03.2024. Zmienna temperatura i sporo opadów

W prognozie na nadchodzący tydzień nie mamy dobrych informacji. Czekają nas wahania temperatury, będzie mało słońca i często będzie padać. Początkowo może być to śnieg. Poniedziałek (18.03.2024) z dominacją chmur i przelotnymi …

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania temperatury, a miejscami wystąpią opady deszczu. W poniedziałek (08.04.2024) dużo słońca i tylko trochę chmur piętra wysokiego. Większe zachmurzenie tylko na północy. …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły

Pogoda na tydzień 15-21.04.2024. Spore ochłodzenie i więcej opadów oraz burz

Zgodnie z naszymi prognozami nad północną, wschodnią oraz południową częścią...

Niedziela z załamaniem pogody. Pojawią się burze z silnym wiatrem

Po ostatnich wielu dość pogodnych i ciepłych, a niekiedy bardzo...

Pogoda na tydzień 08-14.04.2024. Nadchodzi ochłodzenie. Wystąpią przelotne opady

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda. Wystąpi duże wahania...