Prognoza długoterminowa. Trzecia dekada marca z ociepleniem i niewielką ilością opadów

Od dłuższego okresu mamy do czynienia z bardzo słoneczną pogodą. Mimo to temperatura w dzień nie była i w dalszym ciągu nie jest szczególnie wysoka, bowiem gdzieniegdzie sięga do co najwyżej 11-13oC.

Ponadto w nocy dość silne występują przymrozki. Taka aura jest uwarunkowana układem wysokiego ciśnienia nad Rosją oraz nad Europą Zachodnią.

Aktualna sytuacja baryczna

Jak się okazuje, z biegiem czasu ten pierwszy wyż zbliży się do naszego kraju, więc wyraźnie wzrośnie ciśnienie. Pogoda więc ustabilizuje się, ale wkrótce czekają nas bardzo przyjemne zmiany w postaci napływu cieplejszej masy powietrza.

Sytuacja baryczna w okolicach 21 marca

W czwartek (17.03.2022) niemal wszędzie niebo będzie bezchmurne. Jedynie na krańcach zachodnich zachmurzenie może okazać się umiarkowane lub duże, a w centrum małe. Poza tym na północno zachodnich krańcach późnym wieczorem może spaść deszcz.

Temperatura maksymalna w czwartek, 17 marca

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do 5-8oC na wschodzie, do 8-11oC w centrum oraz do 10-14oC na zachodzie naszego kraju.

Piątek (18.03.2022) przyniesie niewielkie zmiany. Przede wszystkim na zachodzie i północy wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże, ale będzie ono dość zmienne, więc wszędzie pojawi się całkiem sporo słońca. Ponadto możliwe są tam punktowe i słabe opady deszczu.

Temperatura maksymalna w piątek, 18 marca

W ten dzień spodziewamy się także lekkiego ochłodzenia, bowiem prognozujemy maksymalnie od 5-7oC we wschodnich rejonach przez 6-9oC w centrum do 8-12oC na zachodzie.

Sobota (19.03.2022) okaże się bardzo podobna do piątku. Znów na zachodzie oraz na północy spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego bądź dużego ze znikoma ilością miejscowych opadów deszczu.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 19 marca

Temperatura póki co nie będzie za wysoka. Wyniesie ona maksymalnie od 6-8oC na wschodzie przez 7-9oC w centrum do 8-10oC na zachodzie.

Zarówno w niedzielę (20.03.2022), jak i w poniedziałek (21.03.2022) czeka nas bardzo zbliżona aura. Zachmurzenie wszędzie okaże się co najwyżej małe, a temperatura będzie oscylować w granicach 6-8oC na wschodzie, 7-9oC w centrum oraz 8-10oC na zachodzie.

Zachmurzenie w niedzielę, 20 marca

Od wtorku (22.03.2022) zacznie wyraźnie się ocieplać, bowiem prawie wszędzie pojawią się dwucyfrowe temperatury, a niebo będzie bezchmurne. Tak więc czeka nas prawdziwa wiosna.

Temperatura maksymalna we wtorek, 22 marca

W ten dzień temperatura będzie wyrównana, ponieważ wyniesie od 10-13oC na wschodzie przez 11-14oC w centrum do 12-15oC na zachodzie Polski.

W środę (23.03.2022) wszędzie powinno być tak samo ciepło jak we wtorek, a zachmurzenie wciąż będzie bardzo znikome. Warto zaznaczyć, że w tym okresie choć temperatura nad ranem i tak będzie niska, to okaże się wyższa niż 0oC.

W czwartek (24.03.2022) jeszcze nieznacznie się ociepli, ale tylko o około 1-2oC. Na zachodzie więc możliwe będą wartości dochodzące do około 16-17oC. Za to w piątek (25.03.2022) zrobi się już bardzo przyjemnie. Do tej pory w dalszym ciągu będzie bardzo pogodnie, a na przeważającym obszarze bezchmurnie. Temperatura również jeszcze wzrośnie.

Temperatura maksymalna w piątek, 25 marca

Spodziewamy się wtedy od około 12-15oC na wschodzie przez 14-17oC w centrum do aż 16-19oC na zachodzie. Tam lokalnie po raz pierwszy w tym roku temperatura może przekroczyć 20oC.

W następnych dniach najpewniej nie pojawią się żadne wyraźne zmiany, więc średnia termiczna dla tego miesiąca znacząco wzrośnie. Możliwe też, że ujrzymy na zachodzie na termometrach 20oC więcej niż w tylko jeden dzień.

Sumy opadowe do 27 marca

Co bardzo istotne, do tego okresu prawie nigdzie nie spadnie deszcz, więc doświadczymy poważnej suszy. Na kolejne wyraźne opady poczekamy zapewne do samej końcówki marca.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Możliwy upał, a potem silne burze i znaczne ochłodzenie

Sezon burzowy w naszym kraju stopniowo nabiera rozpędu, choć i tak względem poprzednich lat, burz jest mało. Jak się okazuje, już za kilka dni prawdopodobnie czeka nas kolejny incydent z silnymi zjawiskami …

W połowie maja prawdopodobne silne ocieplenie i burze. Temperatura wzrośnie powyżej 25 stopni

Już od dłuższego czasu pogoda w naszym kraju jest dość słoneczna z temperaturą oscylującą zazwyczaj w granicach 17-21oC. Póki co w tym roku nie mieliśmy do czynienia z gorącą aurą, ale wszystko …

Pogoda na weekend. Miejscami przelotny deszcz i burze. Na termometrach do 21 stopni

W weekend początkowo obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka niżowego z centrum ulokowanym nad Morzem Barentsa. Nad Polską przejdzie chłodny front z nim związany. Natomiast w niedzielę kraj zacznie się dostawać pod …

Prognoza na weekend. Po przejściu burz czeka nas chłodna i dość deszczowa pogoda

Jak już wcześniej wspominaliśmy w nocy z piątku na sobotę (20/21.05.2022) nad naszym krajem przejdzie niż baryczny wraz z frontami, który przyniesie groźne zjawiska burzowe. W weekend ów niż będzie w dalszym …