Prognoza długoterminowa. Trzecia dekada marca z ociepleniem i niewielką ilością opadów

Od dłuższego okresu mamy do czynienia z bardzo słoneczną pogodą. Mimo to temperatura w dzień nie była i w dalszym ciągu nie jest szczególnie wysoka, bowiem gdzieniegdzie sięga do co najwyżej 11-13oC.

Ponadto w nocy dość silne występują przymrozki. Taka aura jest uwarunkowana układem wysokiego ciśnienia nad Rosją oraz nad Europą Zachodnią.

Aktualna sytuacja baryczna

Jak się okazuje, z biegiem czasu ten pierwszy wyż zbliży się do naszego kraju, więc wyraźnie wzrośnie ciśnienie. Pogoda więc ustabilizuje się, ale wkrótce czekają nas bardzo przyjemne zmiany w postaci napływu cieplejszej masy powietrza.

Sytuacja baryczna w okolicach 21 marca

W czwartek (17.03.2022) niemal wszędzie niebo będzie bezchmurne. Jedynie na krańcach zachodnich zachmurzenie może okazać się umiarkowane lub duże, a w centrum małe. Poza tym na północno zachodnich krańcach późnym wieczorem może spaść deszcz.

Temperatura maksymalna w czwartek, 17 marca

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do 5-8oC na wschodzie, do 8-11oC w centrum oraz do 10-14oC na zachodzie naszego kraju.

Piątek (18.03.2022) przyniesie niewielkie zmiany. Przede wszystkim na zachodzie i północy wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże, ale będzie ono dość zmienne, więc wszędzie pojawi się całkiem sporo słońca. Ponadto możliwe są tam punktowe i słabe opady deszczu.

Temperatura maksymalna w piątek, 18 marca

W ten dzień spodziewamy się także lekkiego ochłodzenia, bowiem prognozujemy maksymalnie od 5-7oC we wschodnich rejonach przez 6-9oC w centrum do 8-12oC na zachodzie.

Sobota (19.03.2022) okaże się bardzo podobna do piątku. Znów na zachodzie oraz na północy spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego bądź dużego ze znikoma ilością miejscowych opadów deszczu.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 19 marca

Temperatura póki co nie będzie za wysoka. Wyniesie ona maksymalnie od 6-8oC na wschodzie przez 7-9oC w centrum do 8-10oC na zachodzie.

Zarówno w niedzielę (20.03.2022), jak i w poniedziałek (21.03.2022) czeka nas bardzo zbliżona aura. Zachmurzenie wszędzie okaże się co najwyżej małe, a temperatura będzie oscylować w granicach 6-8oC na wschodzie, 7-9oC w centrum oraz 8-10oC na zachodzie.

Zachmurzenie w niedzielę, 20 marca

Od wtorku (22.03.2022) zacznie wyraźnie się ocieplać, bowiem prawie wszędzie pojawią się dwucyfrowe temperatury, a niebo będzie bezchmurne. Tak więc czeka nas prawdziwa wiosna.

Temperatura maksymalna we wtorek, 22 marca

W ten dzień temperatura będzie wyrównana, ponieważ wyniesie od 10-13oC na wschodzie przez 11-14oC w centrum do 12-15oC na zachodzie Polski.

W środę (23.03.2022) wszędzie powinno być tak samo ciepło jak we wtorek, a zachmurzenie wciąż będzie bardzo znikome. Warto zaznaczyć, że w tym okresie choć temperatura nad ranem i tak będzie niska, to okaże się wyższa niż 0oC.

W czwartek (24.03.2022) jeszcze nieznacznie się ociepli, ale tylko o około 1-2oC. Na zachodzie więc możliwe będą wartości dochodzące do około 16-17oC. Za to w piątek (25.03.2022) zrobi się już bardzo przyjemnie. Do tej pory w dalszym ciągu będzie bardzo pogodnie, a na przeważającym obszarze bezchmurnie. Temperatura również jeszcze wzrośnie.

Temperatura maksymalna w piątek, 25 marca

Spodziewamy się wtedy od około 12-15oC na wschodzie przez 14-17oC w centrum do aż 16-19oC na zachodzie. Tam lokalnie po raz pierwszy w tym roku temperatura może przekroczyć 20oC.

W następnych dniach najpewniej nie pojawią się żadne wyraźne zmiany, więc średnia termiczna dla tego miesiąca znacząco wzrośnie. Możliwe też, że ujrzymy na zachodzie na termometrach 20oC więcej niż w tylko jeden dzień.

Sumy opadowe do 27 marca

Co bardzo istotne, do tego okresu prawie nigdzie nie spadnie deszcz, więc doświadczymy poważnej suszy. Na kolejne wyraźne opady poczekamy zapewne do samej końcówki marca.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza pogody na tydzień 07-13.11.2022. Dość wysokie temperatury i zmienne zachmurzenie

Po ciepłym początku listopada z w miarę stabilną pogodą w nadchodzącym tygodniu czeka nas zmienna pogoda i dość wysokie temperatury. Poniedziałek (07.11.2022) rozpocznie się dominacją chmur. W zachodniej, południowej oraz wschodniej części …

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Zgniły wyż nad Polską. Pochmurna oraz mglista sobota i niedziela

Obszar kraju jutro i w niedzielę będzie w obrębie ośrodka wyżowego rozciągający się od Morza Czarnego po Bałtyk i Morze Północne. W ostatni dzień weekendu nad krajem zaznaczy się zanikający pofalowany front …

Prognoza pogody na tydzień 31.10-06.11.2022. Nadchodzi ochłodzenie i więcej opadów deszczu

Po wyjątkowo ciepłym końcu października na początku listopada czekają nas zmiany w pogodzie. Wyraźnie się ochłodzi, lecz opadów nadal będzie niewiele. Dopiero końcówka nowego tygodnia przyniesie częstsze opady deszczu w naszym kraju. …