Prognoza długoterminowa. Wkrótce możliwa piękna, słoneczna pogoda. Jak wysoka będzie temperatura?

Póki co mamy jeszcze do czynienia z dość dynamiczną aurą. W dalszym ciągu występują przelotne i miejscowe opady, a czasami występuje mocny wiatr.

Jak się jednak okazuje, już za kilka dni znów nad naszym krajem rozbudują się wyże baryczne, które ustabilizują pogodę. Wówczas będzie bardzo słonecznie, a temperatura znacząco wzrośnie.

Aktualna sytuacja baryczna

W piątek (08.04.2022) nastąpi kontynuacja opadów. Tym razem okażą się lokalne oraz przelotne.

Będą miały charakter konwekcyjny, więc punktowo mogą być intensywne, a także gdzieniegdzie może zagrzmieć. Najwięcej komórek opadowych wystąpi na wschodzie oraz w centrum. Na zachodzie zanikną już wczesnym popołudniem.

Zachmurzenie i opady w piątek, 8 kwietnia

Ponadto zachmurzenie będzie zmienne, ale na ogół małe i umiarkowane na zachodzie oraz umiarkowane i duże w centrum i na wschodzie.

Silny wiatr będzie się jeszcze utrzymywał na wybrzeżu oraz na południowym wschodzie. Jego prędkość w porywach dojdzie do 50-65 km/h.

Temperatura maksymalna w piątek, 8 kwietnia

Za to temperatura w dzień wzrośnie do 7-10oC na północy i w centrum oraz do 9-12oC na południu. Miejscami na Podkarpaciu oraz w Małopolsce może być nieco cieplej.

Sobota (09.04.2022) minie pod znakiem dość słonecznej aury na zachodzie, mokrej w centrum i na wschodzie oraz dość wietrznej na północy. Strefa opadów mieszanych będzie przemieszczać się od południowego zachodu wczesnym ranem na wschód.

W tym drugim rejonie znajdzie się ona w godzinach okołopołudniowych. Lokalnie w tej strefie może padać silny śnieg.

Zachmurzenie i opady w sobotę, 9 kwietnia

Sięgnie ona niemal wszystkie rejony wschodnie wraz z centralnymi. W drugiej części dnia na skutek konwekcji mogą pojawić się przelotne opady na zachodzie.

Silny wiatr wiejący na wybrzeżu osianie maksymalnie prędkość 50-60 km/h. Poza tym temperatura maksymalna wyniesie od 6-8oC na wschodzie do 7-10oC w pozostałych obszarach. Warto zaznaczyć, że na krańcach południowo wschodnich może być nawet 10-13oC.

Niedziela (10.04.2022) przyniesie tym razem opady głównie na zachodzie. Znów poza deszczem może padać deszcz ze śniegiem, a punktowo nawet śnieg. Ich charakter okaże się przelotny i częściowo wystąpią także w centrum. Ponadto na wybrzeżu w dalszym ciągu może wiać do 40-60 km/h.

Temperatura maksymalna, 10 kwietnia

Temperatura okaże się bardzo wyrównana w całym kraju. Termometry w ten dzień wskażą maksymalnie 6-9oC, więc nie będzie zbyt ciepło.

Poniedziałek (11.04.2022) będzie kolejnym dniem z przelotnymi i lokalnymi opadami.

Tym razem wystąpią one przeważnie na północy, a także na południowym wschodzie. W tym drugiej rejonie znów może popadać śnieg.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 11 kwietnia

Temperatura póki co dalej nie będzie wysoka, a także dość zróżnicowana. W zależności od rozmieszczenia opadów spodziewamy się maksymalnie 3-9oC.

We wtorek (12.04.2022) w całym kraju zacznie się ocieplać oraz rozchmurzać. W ten dzień jedynie na wschodzie zachmurzenie będzie umiarkowane bądź duże. W pozostałych obszarach będzie bardzo słonecznie.

Temperatura maksymalna we wtorek, 12 kwietnia

Temperatura w dzień wzrośnie do 8-10oC na wschodzie przez 9-11oC w centrum oraz do 10-13oC na zachodzie Polski.

Środa (13.04.2022) minie w zasadzie wszędzie pod znakiem bezchmurnej pogody. Poza tym wystąpi dość silny wiatr, jednak jego prędkość 30-50 km/h w przeważającej części naszego kraju.

Temperatura maksymalna w środę, 13 kwietnia

Termometry wskażą temperaturę dochodzącą do 11-13oC na wschodzie, do 12-15oC w centrum oraz 13-17oC na wschodzie.

W kolejnych dniach dalej będzie się ocieplać, choć mimo to gdzieniegdzie może przelotnie popadać deszcz.

Warto zaznaczyć, że długość oraz intensywność tego ocieplenia jest jeszcze dość niepewna, jednak większość modeli numerycznych wskazuje na około 20-25oC przez 3-4 dni.

Najpewniej w czwartek (14.04.2022) termometry wskażą około 14-19oC, a już w piątek (15.04.2022) temperatura powinna dochodzić maksymalnie do 17-23oC.

Szacowana temperatura maksymalna w piątek, 15 kwietnia (zaniżona o 2-3oC)

Pogorszenie aury po tej intensywnej poprawie może nastąpić w okolicach 16-19 kwietnia, więc prognozy na święta Wielkanocne są obarczone sporą niepewnością.

Zapewne to popsucie się aury nie będzie charakteryzować się silnymi podmuchami oraz intensywnymi opadami deszczu, choć wtedy temperatura może zmaleć do około 8-12oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na czwartek. Spora ilość burz na południu i częściowo w centrum. Temperatura nawet do 23 stopni

Obecnie obszar kraju znajduje się w zasięgu układu wyżowego znad Bałtyku. Jednak już w ciągu nadchodzącej doby wyż będzie się stopniowo odsuwał na wschód, a na pogodę zacznie mieć wpływ ośrodek niżowy …

Pogoda. W kolejnych dniach ciąg dalszy przelotnych opadów. Tylko miejscami będzie słonecznie

Niestabilna sytuacja baryczna w dalszym ciągu jest dość mocno odczuwana w Polsce. Cały czas czekamy na trwałe ocieplenie, ale temperatura choć już wyraźnie wyższa niż w poprzednich dniach to wciąż charakteryzuje się …

Pogoda. Ciepła środa i czwartek, miejscami pojawią się burze z gradem

W nadchodzących kilkudziesięciu godzinach początkowo (środa) obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego, którego centrum w południe ulokowane będzie nad Bałtykiem w rejonie wybrzeża Litwy. Natomiast w czwartek Polska zacznie się dostawać …

Prognoza pogody na tydzień 09-15.05.2022. Przed nami silne ocieplenie i gwałtowne burze

Nowy tydzień przyniesie zróżnicowaną aurą. Będą zarówno dni słoneczne, jak i deszczowe, chłodne oraz ciepłe, a lokalnie może być gorąco. W najbliższych dniach będzie dużo słońca i ciepło, jednak już końcówka tygodnia …