Prognoza na piątek i sobotę. Po gorącej i burzowej pogodzie wyraźnie się ochłodzi

Jak na razie możemy cieszyć się naprawdę ciepłą, wręcz gorącą aurą z niemal bezchmurnym niebem.

Wszystko jednak zmieni się już w piątek po przejściu frontu atmosferycznego, który przyniesie także miejscami groźne burze. Po tym załamaniu pogody bardzo się ochłodzi i w sobotę doświadczymy także kolejnych opadów deszczu.

Mapka baryczna Europy wg knmi.nl
Sytuacja baryczna w piątek popołudniu. Źródło: KNMI

W piątek (20.05.2022) w pierwszej części dnia w znacznej części Polski będzie słonecznie.

Jedynie na zachodzie oraz w pasie od Małopolski przez Mazowsze po Podlasie zachmurzenie może być umiarkowane bądź duże.

Spodziewane zachmurzenie w piątek nad ranem

W późniejszych godzinach we wschodniej połowie kraju rozwiną się nieliczne komórki burzowe, które lokalnie mogą wykazywać się dość dużą siłą.

Będą one miejscowe i przemieszczać się będą dalej na wschód opuszczając Polskę około godziny 20. Mogą one nieść ze sobą zagrożenia w postaci drobnego gradu oraz wiatru dochodzącego do 80-90 km/h.

Spodziewane opady w drugiej części dnia

Ponadto na zachodzie zachmurzenie pozostanie spore. Poza tym gwałtowne burze mogą powstać także na krańcach południowo zachodnich o podobnej sile co w centrum i na wschodzie.

Temperatura maksymalna w piątek, 20 maja

Temperatura okaże się zróżnicowana, ponieważ maksymalnie będzie dochodzić do 16-22oC na północnym zachodzie i północy oraz do 21-25oC w przeważającej części kraju.

Ponadto gdzieniegdzie na zachodzie, południowym zachodzie oraz Mazowszu może być nawet 24-27oC.

Noc z piątku na sobotę (20/21.05.2022) minie pod znakiem kolejnych burz. Znów nasuną się z zachodu na wschód i mogą nieść ze sobą zagrożenia znów w postaci silnych porywów wiatru do 90 km/h oraz opadów gradu.

Spodziewane zachmurzenie i opady w nocy z piątku na sobotę (burze powinny wystąpić bardziej na południe)

Zjawiska burzowe wystąpią głównie na zachodzie, południowym zachodzie oraz częściowo w centrum i na północy, choć nie będą one zbytnio żywotne i zanikną do rana. Poza tym pojawi się sporo rozpogodzeń.

Ponadto wiać będzie też wiatr niezwiązany z burzami, a spowodowany dużym gradientem ciśnienia. Podmuchy wiatru w przeważającym obszarze osiągną 50-70 km/h, a na północy nawet 60-80 km/h.

Temperatura minimalna w nocy

Temperatura na ogół nie będzie zbyt niska, ponieważ spadnie do 9-11oC na północy, do 10-13oC na zachodzie i wschodzie oraz do 12-15oC na południu i w centrum.

W sobotę (21.05.2022) czeka nas zmienne zachmurzenie wraz z lokalnymi i przelotnymi dość silnymi opadami deszczu.

W pierwszej części dnia znajdą się one w zasadzie tylko na północy i częściowo na zachodzie. Z kolei w drugiej w niemal całym pasie centralnym. Tam punktowo może zagrzmieć.

Zachmurzenie i opady w sobotę popołudniu

Poza tym poza północną częścią Polski przejaśnienia będą częste oraz bardzo spore.

Temperatura maksymalna w sobotę, 21 maja

Temperatura wzrośnie maksymalnie w ten dzień do tylko 13-16oC na północy, do 15-17oC w pasie centralnym oraz do 16-19oC na południu i na zachodzie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Prognoza pogody na tydzień 20-26.03.2023. Ciepło, ale więcej chmur i opadów deszczu

Po ciepłym i pogodnym weekendzie czeka nas również ciepły tydzień, lecz będzie więcej chmur oraz opadów deszczu. Poniedziałek (20.03.2023) z dominacją chmur i przelotnymi opadami deszczu.  Początkowo więcej pogodnego nieba na południowym …

Pogoda na tydzień 20-26.02.2023. Ciepło, wietrznie i deszczowo. Ochłodzenie możliwe w weekend

W nadchodzącym tygodniu dominować będą ośrodki niżowe, które przyniosą dość wysokie temperatury, ale też częste opady, głównie deszczu oraz silny wiatr. Poniedziałek (20.02.2023) rozpocznie się dominacją chmur. Większe rozpogodzenia tylko na południowym …

Prognoza pogody na tydzień 27.02-05.03.2023. Chłodne noce i niewiele opadów

W nadchodzącym tygodniu czeka nas przedwiosenna aura z temperaturą wahającą się między 0-5oC oraz opadami różnego rodzaju, których nie będzie ich dużo. Nieco cieplej zrobi się dopiero w drugiej połowie tygodnia. Poniedziałek …