Prognoza na piątek i sobotę. Po gorącej i burzowej pogodzie wyraźnie się ochłodzi

Jak na razie możemy cieszyć się naprawdę ciepłą, wręcz gorącą aurą z niemal bezchmurnym niebem.

Wszystko jednak zmieni się już w piątek po przejściu frontu atmosferycznego, który przyniesie także miejscami groźne burze. Po tym załamaniu pogody bardzo się ochłodzi i w sobotę doświadczymy także kolejnych opadów deszczu.

Mapka baryczna Europy wg knmi.nl
Sytuacja baryczna w piątek popołudniu. Źródło: KNMI

W piątek (20.05.2022) w pierwszej części dnia w znacznej części Polski będzie słonecznie.

Jedynie na zachodzie oraz w pasie od Małopolski przez Mazowsze po Podlasie zachmurzenie może być umiarkowane bądź duże.

Spodziewane zachmurzenie w piątek nad ranem

W późniejszych godzinach we wschodniej połowie kraju rozwiną się nieliczne komórki burzowe, które lokalnie mogą wykazywać się dość dużą siłą.

Będą one miejscowe i przemieszczać się będą dalej na wschód opuszczając Polskę około godziny 20. Mogą one nieść ze sobą zagrożenia w postaci drobnego gradu oraz wiatru dochodzącego do 80-90 km/h.

Spodziewane opady w drugiej części dnia

Ponadto na zachodzie zachmurzenie pozostanie spore. Poza tym gwałtowne burze mogą powstać także na krańcach południowo zachodnich o podobnej sile co w centrum i na wschodzie.

Temperatura maksymalna w piątek, 20 maja

Temperatura okaże się zróżnicowana, ponieważ maksymalnie będzie dochodzić do 16-22oC na północnym zachodzie i północy oraz do 21-25oC w przeważającej części kraju.

Ponadto gdzieniegdzie na zachodzie, południowym zachodzie oraz Mazowszu może być nawet 24-27oC.

Noc z piątku na sobotę (20/21.05.2022) minie pod znakiem kolejnych burz. Znów nasuną się z zachodu na wschód i mogą nieść ze sobą zagrożenia znów w postaci silnych porywów wiatru do 90 km/h oraz opadów gradu.

Spodziewane zachmurzenie i opady w nocy z piątku na sobotę (burze powinny wystąpić bardziej na południe)

Zjawiska burzowe wystąpią głównie na zachodzie, południowym zachodzie oraz częściowo w centrum i na północy, choć nie będą one zbytnio żywotne i zanikną do rana. Poza tym pojawi się sporo rozpogodzeń.

Ponadto wiać będzie też wiatr niezwiązany z burzami, a spowodowany dużym gradientem ciśnienia. Podmuchy wiatru w przeważającym obszarze osiągną 50-70 km/h, a na północy nawet 60-80 km/h.

Temperatura minimalna w nocy

Temperatura na ogół nie będzie zbyt niska, ponieważ spadnie do 9-11oC na północy, do 10-13oC na zachodzie i wschodzie oraz do 12-15oC na południu i w centrum.

W sobotę (21.05.2022) czeka nas zmienne zachmurzenie wraz z lokalnymi i przelotnymi dość silnymi opadami deszczu.

W pierwszej części dnia znajdą się one w zasadzie tylko na północy i częściowo na zachodzie. Z kolei w drugiej w niemal całym pasie centralnym. Tam punktowo może zagrzmieć.

Zachmurzenie i opady w sobotę popołudniu

Poza tym poza północną częścią Polski przejaśnienia będą częste oraz bardzo spore.

Temperatura maksymalna w sobotę, 21 maja

Temperatura wzrośnie maksymalnie w ten dzień do tylko 13-16oC na północy, do 15-17oC w pasie centralnym oraz do 16-19oC na południu i na zachodzie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Czwartek z gwałtownymi burzami na południu Polski. Możliwe lokalne podtopienia

Po ostatnich dwóch dniach ze spokojną i wyżową aurą już w czwartek czekają nas duże zmiany w pogodzie. Ośrodek wyżowy, który obecnie kształtuje pogodę w Polsce, zacznie ustępować i dosuwać się nad …

Pogoda. Weekend ze zmienną pogodą, miejscami możliwe intensywne opady i burze

Weekend minie pod znakiem zróżnicowanej pogody. Początkowo (sobota) nad południową częścią kraju będzie się przemieszczał ośrodek niżowy, który przyniesie intensywne opady deszczu oraz burze. W niedzielę natomiast na pogodę w kraju będą …

Prognoza na niedzielę i poniedziałek. Czeka nas gorąca pogoda, ale nad nasz kraj wkroczy front atmosferyczny

Póki co nad naszym krajem panuje ciepła oraz dość zmienna pod kątem zachmurzenia i opadów pogoda. Taka sytuacja będzie miała miejsce także w najbliższych dniach na skutek oddziaływania niżu barycznego, którego centrum …

Pogoda na poniedziałek. Chłodny front przejdzie nad Polską. W wielu regionach wystąpią burze

Po dość pogodnej niedzieli z lokalnymi przelotnymi opadami deszczu oraz słabymi burzami w poniedziałek (13.06.2022) czeka nas większe załamanie pogody. Na pofalowanym froncie, który będzie przebiegał nad krajem rozwinie się z zafalowania …