Prognoza pogody na najbliższe godziny. Aura ulegnie drastycznej zmianie. Nadciąga silna wichura

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z bardzo ładną, ciepłą i słoneczną pogodą. Co istotne wiatr również ucichł. Jak się jednak okazuje, nad nasz kraj nadciąga seria głębokich niżów, które przyniosą poważne pogorszenie aury. Gdzieniegdzie podmuchy wiatru okażą się bardzo niebezpieczne.

Sytuacja baryczna około 16 lutego

Już w środę (16.02.2022) w godzinach porannych od zachodu wkroczą do nas dość silne i ciągłe opady deszczu. Niemal wszędzie pojawi się bardzo dużo chmur, a tylko w centrum zachmurzenie okaże się małe bądź umiarkowane. Ponadto gdzieniegdzie w rejonach podgórskich popada śnieg.

Zachmurzenie i opady w środę nad ranem

Z biegiem czasu opadów będzie przybywać i obejmą one całą Polskę zachodnią oraz prawie całą północną jej część. Słonecznie będzie jeszcze tylko na wschodzie, choć niebawem się to zmieni.

Opady wraz z zachmurzeniem popołudniu

Powieje też dość mocny wiatr. Jego prędkość w porywach dojdzie do około 40-60 km/h niemal wszędzie. Im bliżej wieczora tym jego siła będzie wzrastać.

Temperatura maksymalna w środę, 16 lutego

Poza tym termometry wskażą dość zróżnicowaną temperaturę. Na północnym wschodzie spodziewamy się około 2-4oC, na północy, zachodzie oraz w centrum 3-6oC, a na południowym wschodzie i częściowo na wschodzie około 6-9oC.

Noc z środy na czwartek (16/17.02.2022) okaże się kontynuacją pogarszającej się pogody. Strefa opadów deszczu obejmie już całą północną połowę naszego kraju, a lokalnie popada również w południowej połowie.

Zachmurzenie i opady w godzinach nocnych

Co istotne, tej nocy wiatr już zacznie osiągać niszczącą prędkość. Na wschodzie i w centrum powieje w podmuchach do 60-80 km/h, a na zachodzie aż 90-110 km/h!

Temperatura minimalna w nocy

Co ciekawe, temperatura w wielu miejscach jeszcze wzrośnie. Stacje meteorologiczne zarejestrują wartości oscylujące wokół 2-5oC na wschodzie, 4-6oC w centrum oraz 5-8oC na zachodzie.

Czwartek (17.02.2022) przyniesie kolejne opady, a nawet burze, bowiem niewykluczone jest przejście linii szkwału. Popada niemal wszędzie, ale tym razem będą to opady przelotne i gdzieniegdzie bardzo intensywne.

Zachmurzenie i opady w czwartek nad ranem

Z biegiem godzin deszcz obejmie niemal cały wschód i częściowo centrum naszego kraju. Padać też będzie na zachodzie, a przejaśnienia będą mogły wystąpić na północy, ale nie okażą się zbyt duże.

Zachmurzenie i opady w godzinach popołudniowych

Wiatr dalej będzie się rozpędzał i apogeum nastąpi od godzin porannych do godzin popołudniowych. Wiatromierze wskażą podmuchy dochodzące wszędzie do co najmniej 70-90 km/h.

W wielu miejscach podmuchy będą mocniejsze, bowiem na południu, zachodzie i północy mogą wynieść nawet około 100-120 km/h!

Temperatura maksymalna w czwartek, 17 lutego

W ten dzień wysoka będzie również temperatura. Maksymalnie wzrośnie ona do 6-9oC na północy, a w pozostałej części Polski do nawet 9-13oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Zmiany w pogodzie. W drugiej połowie tygodnia pierwszy powiew zimy

W drugiej połowie tygodnia dominujący wpływ na pogodę w kraju będą miały wpływ dwa układy baryczne. Wyż znad północnej i północno wschodniej części kraju, a także ośrodek niżowy znad wschodniej części kraju. …

Pogoda. Pochmurny i mglisty weekend. Miejscami opady różnego rodzaju

W weekend pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, który będzie się przemieszczał znad Alp nad południowe regiony Polski. W sobotę na zachodzie zaznaczy się zanikający front okluzji. Zarówno w pierwszy, jak …

Pogoda. Weekend ze śnieżycami na północy kraju. Niewykluczone również burze

Zgodnie z naszymi prognozami do kraju nadeszło duże ochłodzenie. Temperatura spadła w większej części kraju w pobliże 0oC. Dodatkowo na północy, wschodzie oraz południu pojawiły się opady śniegu. Weekend większych bez zamian …

Prognoza pogody na tydzień 14-20.11.2022 Nadchodzi duże ochłodzenie. Możliwe opady śniegu

W nowym tygodniu czekają nas dużo zmiany w pogodzie. Po ciepłej pierwszej dekadzie listopada nadejdzie duże ochłodzenie. Miejscami mogą się pojawić pierwsze opady śniegu poza terenami górskimi. Poniedziałek (14.11.2022) z przewagą zachmurzenia …