Prognoza pogody na najbliższe godziny. Aura ulegnie drastycznej zmianie. Nadciąga silna wichura

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z bardzo ładną, ciepłą i słoneczną pogodą. Co istotne wiatr również ucichł. Jak się jednak okazuje, nad nasz kraj nadciąga seria głębokich niżów, które przyniosą poważne pogorszenie aury. Gdzieniegdzie podmuchy wiatru okażą się bardzo niebezpieczne.

Sytuacja baryczna około 16 lutego

Już w środę (16.02.2022) w godzinach porannych od zachodu wkroczą do nas dość silne i ciągłe opady deszczu. Niemal wszędzie pojawi się bardzo dużo chmur, a tylko w centrum zachmurzenie okaże się małe bądź umiarkowane. Ponadto gdzieniegdzie w rejonach podgórskich popada śnieg.

Zachmurzenie i opady w środę nad ranem

Z biegiem czasu opadów będzie przybywać i obejmą one całą Polskę zachodnią oraz prawie całą północną jej część. Słonecznie będzie jeszcze tylko na wschodzie, choć niebawem się to zmieni.

Opady wraz z zachmurzeniem popołudniu

Powieje też dość mocny wiatr. Jego prędkość w porywach dojdzie do około 40-60 km/h niemal wszędzie. Im bliżej wieczora tym jego siła będzie wzrastać.

Temperatura maksymalna w środę, 16 lutego

Poza tym termometry wskażą dość zróżnicowaną temperaturę. Na północnym wschodzie spodziewamy się około 2-4oC, na północy, zachodzie oraz w centrum 3-6oC, a na południowym wschodzie i częściowo na wschodzie około 6-9oC.

Noc z środy na czwartek (16/17.02.2022) okaże się kontynuacją pogarszającej się pogody. Strefa opadów deszczu obejmie już całą północną połowę naszego kraju, a lokalnie popada również w południowej połowie.

Zachmurzenie i opady w godzinach nocnych

Co istotne, tej nocy wiatr już zacznie osiągać niszczącą prędkość. Na wschodzie i w centrum powieje w podmuchach do 60-80 km/h, a na zachodzie aż 90-110 km/h!

Temperatura minimalna w nocy

Co ciekawe, temperatura w wielu miejscach jeszcze wzrośnie. Stacje meteorologiczne zarejestrują wartości oscylujące wokół 2-5oC na wschodzie, 4-6oC w centrum oraz 5-8oC na zachodzie.

Czwartek (17.02.2022) przyniesie kolejne opady, a nawet burze, bowiem niewykluczone jest przejście linii szkwału. Popada niemal wszędzie, ale tym razem będą to opady przelotne i gdzieniegdzie bardzo intensywne.

Zachmurzenie i opady w czwartek nad ranem

Z biegiem godzin deszcz obejmie niemal cały wschód i częściowo centrum naszego kraju. Padać też będzie na zachodzie, a przejaśnienia będą mogły wystąpić na północy, ale nie okażą się zbyt duże.

Zachmurzenie i opady w godzinach popołudniowych

Wiatr dalej będzie się rozpędzał i apogeum nastąpi od godzin porannych do godzin popołudniowych. Wiatromierze wskażą podmuchy dochodzące wszędzie do co najmniej 70-90 km/h.

W wielu miejscach podmuchy będą mocniejsze, bowiem na południu, zachodzie i północy mogą wynieść nawet około 100-120 km/h!

Temperatura maksymalna w czwartek, 17 lutego

W ten dzień wysoka będzie również temperatura. Maksymalnie wzrośnie ona do 6-9oC na północy, a w pozostałej części Polski do nawet 9-13oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 22-28.05.2023. Zmienna temperatura. Lokalnie przelotny deszcz i burze

Po ciepłym weekendzie z lokalnymi opadami deszczu i burzami w nowym tygodniu czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury oraz przelotnym deszczem, a lokalnie może zagrzmieć. W poniedziałek (22.05.2023) na niebie zobaczymy …

Pogoda na tydzień 08-14.05.2023. Przed nami dość ciepłe dni i niewiele opadów

Po chłodnym i w wielu miejscach deszczowym weekendzie czeka nas pogodny i umiarkowanie ciepły tydzień. Opadów będzie mniej niż w ostatnim czasie. W poniedziałek (08.05.2023) w większej części kraju dużo pogodnego nieba, …

Pogoda na piątek i sobotę. Będzie ciepło. Przelotny deszcz i burze tylko lokalnie

Dziś i jutro pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek wyżowy, znad Łotwy i Estonii. Napływać będzie powietrze polarne o cechach kontynentalnych. W piątek (12.05.2023) dużo słońca i tylko miejscami, zwłaszcza na południu …

Pogoda na tydzień 15-21.05.2023. Pogorszenie pogody. Wystąpią opady deszczu i burze

Po okresie stabilnej wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. Dominować zaczną układy niżowe, które przyniosą dużo opadów deszczu, miejscami burze, a także duże wahania temperatury. W …