Prognoza pogody na najbliższe godziny. Aura ulegnie drastycznej zmianie. Nadciąga silna wichura

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z bardzo ładną, ciepłą i słoneczną pogodą. Co istotne wiatr również ucichł. Jak się jednak okazuje, nad nasz kraj nadciąga seria głębokich niżów, które przyniosą poważne pogorszenie aury. Gdzieniegdzie podmuchy wiatru okażą się bardzo niebezpieczne.

Sytuacja baryczna około 16 lutego

Już w środę (16.02.2022) w godzinach porannych od zachodu wkroczą do nas dość silne i ciągłe opady deszczu. Niemal wszędzie pojawi się bardzo dużo chmur, a tylko w centrum zachmurzenie okaże się małe bądź umiarkowane. Ponadto gdzieniegdzie w rejonach podgórskich popada śnieg.

Zachmurzenie i opady w środę nad ranem

Z biegiem czasu opadów będzie przybywać i obejmą one całą Polskę zachodnią oraz prawie całą północną jej część. Słonecznie będzie jeszcze tylko na wschodzie, choć niebawem się to zmieni.

Opady wraz z zachmurzeniem popołudniu

Powieje też dość mocny wiatr. Jego prędkość w porywach dojdzie do około 40-60 km/h niemal wszędzie. Im bliżej wieczora tym jego siła będzie wzrastać.

Temperatura maksymalna w środę, 16 lutego

Poza tym termometry wskażą dość zróżnicowaną temperaturę. Na północnym wschodzie spodziewamy się około 2-4oC, na północy, zachodzie oraz w centrum 3-6oC, a na południowym wschodzie i częściowo na wschodzie około 6-9oC.

Noc z środy na czwartek (16/17.02.2022) okaże się kontynuacją pogarszającej się pogody. Strefa opadów deszczu obejmie już całą północną połowę naszego kraju, a lokalnie popada również w południowej połowie.

Zachmurzenie i opady w godzinach nocnych

Co istotne, tej nocy wiatr już zacznie osiągać niszczącą prędkość. Na wschodzie i w centrum powieje w podmuchach do 60-80 km/h, a na zachodzie aż 90-110 km/h!

Temperatura minimalna w nocy

Co ciekawe, temperatura w wielu miejscach jeszcze wzrośnie. Stacje meteorologiczne zarejestrują wartości oscylujące wokół 2-5oC na wschodzie, 4-6oC w centrum oraz 5-8oC na zachodzie.

Czwartek (17.02.2022) przyniesie kolejne opady, a nawet burze, bowiem niewykluczone jest przejście linii szkwału. Popada niemal wszędzie, ale tym razem będą to opady przelotne i gdzieniegdzie bardzo intensywne.

Zachmurzenie i opady w czwartek nad ranem

Z biegiem godzin deszcz obejmie niemal cały wschód i częściowo centrum naszego kraju. Padać też będzie na zachodzie, a przejaśnienia będą mogły wystąpić na północy, ale nie okażą się zbyt duże.

Zachmurzenie i opady w godzinach popołudniowych

Wiatr dalej będzie się rozpędzał i apogeum nastąpi od godzin porannych do godzin popołudniowych. Wiatromierze wskażą podmuchy dochodzące wszędzie do co najmniej 70-90 km/h.

W wielu miejscach podmuchy będą mocniejsze, bowiem na południu, zachodzie i północy mogą wynieść nawet około 100-120 km/h!

Temperatura maksymalna w czwartek, 17 lutego

W ten dzień wysoka będzie również temperatura. Maksymalnie wzrośnie ona do 6-9oC na północy, a w pozostałej części Polski do nawet 9-13oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Możliwy upał, a potem silne burze i znaczne ochłodzenie

Sezon burzowy w naszym kraju stopniowo nabiera rozpędu, choć i tak względem poprzednich lat, burz jest mało. Jak się okazuje, już za kilka dni prawdopodobnie czeka nas kolejny incydent z silnymi zjawiskami …

Prognoza długoterminowa. Chłodno i deszczowo z lokalnymi burzami. Na początku czerwca szansa na ocieplenie

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny maj okaże się umiarkowany pod względem temperatury. Jak na razie na północnym wschodzie jest ona niższa od normy wieloletniej i już się to nie zmieni. Ponadto …

Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy ocieplenia. Miejscami wystąpią burze

Aktualnie w naszej części kontynenty panuje spokojna i wyżowa pogoda. Co prawda, w kolejnych dniach punktowo pojawiać się będą komórki burzowe, to jednak zachmurzenie z reguły okaże się znikome, a temperatura dość …

W połowie maja prawdopodobne silne ocieplenie i burze. Temperatura wzrośnie powyżej 25 stopni

Już od dłuższego czasu pogoda w naszym kraju jest dość słoneczna z temperaturą oscylującą zazwyczaj w granicach 17-21oC. Póki co w tym roku nie mieliśmy do czynienia z gorącą aurą, ale wszystko …