Prognoza pogody na tydzień 06-12.08.2018

Po wielu gorących i upalnych dniach przyszło dość nieznaczne, aczkolwiek odczuwalne ochłodzenie. Pojawiły się także gwałtowniejsze burze. Czy upał jak na razie opuści nasz kraj i czeka na nas rześka aura? Czy może nadchodzi kolejna fala gorąca?

Polska znajduje się pod wpływem wyżu, który rozpościera się nad Europą Centralną, a także niżu znad Skandynawii. Ten układ sprawia, że napływa na nas morska masa powietrza. W sobotę i niedzielę przechodził nad nami chłodny front atmosferyczny, a w pierwszy dzień tygodnia pojawi się front zokludowany.

Poniedziałek (06.08.2018) przyniesie słoneczną aurę, ale z biegiem godzin będzie się zwiększać zachmurzenie piętra niskiego w postaci chmur Cumulus.  Możliwe są też lokalne i przelotne opady deszczu. Temperatura wzrośnie do 21-24ºC na wschodzie kraju, 22-25ºC w centrum i 25-28ºC na zachodzie. Na wybrzeżu będzie wiał wiatr o prędkości 30-40 km/h.

Wtorek (07.08.2018) okaże się już bardzo gorący. Po dwudniowej przerwie znów pojawi się upał. Na zachodzie termometry wskażą bowiem 28-32ºC.  W centrum Polski też bardzo ciepło, bo 27-29ºC. Na wschodzie trochę chłodniej, ale wciąż gorąco – 25-28ºC.  Ten dzień rozpocznie się bardzo słonecznie. Potem jedynie na północy i w rejonach podgórskich możliwe będzie większe zachmurzenie, a nawet słabe burze.

W środę (08.08.2018) niemal wszędzie będą mogły wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Jedynie Podlasie i wschodnia część Mazur będzie bezpieczna od tych zjawisk. Warunki burzowe będą naprawdę dobre, tak więc warto śledzić prognozy burzowe i ostrzeżenia. Warto jednak dodać, że obecne będą suche warstwy powietrza, które mogą ograniczyć rozwój burz. Temperatura w trzeci dzień tygodnia mocno poszybuje w górę. Na przeważającej części kraju wystąpi upał. Jedynie na wschodzie będzie 27-30ºC. W centrum za to 29-33ºC, a na zachodzie aż 32-35ºC. Lokalnie może nawet być 36ºC. Ciekawostką jest, że ósmego dnia sierpnia również w 2013 oraz w 2015 notowano wręcz ekstremalne wartości.

Czwartek (09.08.2018) prawdopodobnie będzie najgorętszym dniem w 2018 roku. Temperatura maksymalna wyniesie od 29-33ºC na wschodzie przez 32-36ºC w centrum do 33-37ºC na zachodzie! Z początku będzie słonecznie, ale z biegiem godzin może w wielu miejscach wzrastać zachmurzenie konwekcyjne. Od północnego zachodu wieczorem i w nocy mogą wkraczać bardzo silne burze. Ich siła może okazać się wręcz niszcząca. Głównym zagrożeniem będzie nawalny opad deszczu i dużego gradu. Siła wiatru również będzie bardzo znaczna i przekraczać może 100 km/h. Niewykluczona jest także trąba powietrzna. Sytuacja może okazać się bardzo niebezpieczna i możliwe, że dojdzie do najsilniejszego incydentu burzowego tego roku. Zachęcamy w tym dniu do śledzenia prognoz burzowych i ostrzeżeń.

Piątek (10.08.2018) na wschodzie wciąż będzie upalny. Tam temperatura sięgnie 30-34ºC. W centrum termometry będą pokazywały 25-28ºC, a na zachodzie 23-27ºC. Na wschodzie będą mogły wystąpić silniejsze burze, choć nie tak mocne jak dzień wcześniej. W ten dzień będzie również większe zachmurzenie, ale wystąpią przejaśnienia.

Sobota (11.08.2018) okaże się słoneczna i rześka. Burze wystąpią jedynie na Podkarpaciu. Temperatura w całym kraju będzie oscylowała w granicach 22-26ºC, ale lokalnie na zachodzie może być cieplej. Na wybrzeżu pojawi się wiatr, który powieje z prędkością 30-40 km/h.

Drugi dzień weekendu (12.08.2018) znowu przyniesie wyższe wartości temperatury. Spodziewamy się od 24-27ºC w centrum i na wschodzie do 28-30ºC na zachodzie oraz południu Polski. Wstępnie przewidujemy, że zjawiska burzowe pojawią się tylko na południowym wschodzie. Generalnie powinno być słonecznie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Po przejściu frontu z burzami ochłodzi się. W piątek zagrzmieć może jeszcze na południu kraju

W końcu temperatura w naszym kraju znacznie wzrosła. Po raz pierwszy w roku przekracza ona 25oC, więc mamy do czynienia z gorącą pogodą. Niestety taki stan rzeczy zakończy się już dzisiaj na …

Spóźniona „Zimna Zośka”. Najbliższe noce przyniosą przymrozki. Gdzie wystąpią?

Tegoroczny maj póki co zapisuje się jako ciepły, chociaż nie wszędzie. Odchylenie od średniej wieloletniej wskazuje nawet na 2oC na południowym zachodzie. Z kolei na północnym wschodzie około -1oC, więc jest tam …

Pogoda. Ciepła środa i czwartek, miejscami pojawią się burze z gradem

W nadchodzących kilkudziesięciu godzinach początkowo (środa) obszar kraju będzie w zasięgu ośrodka wyżowego, którego centrum w południe ulokowane będzie nad Bałtykiem w rejonie wybrzeża Litwy. Natomiast w czwartek Polska zacznie się dostawać …

Prognoza długoterminowa. Ciąg dalszy ocieplenia. Miejscami wystąpią burze

Aktualnie w naszej części kontynenty panuje spokojna i wyżowa pogoda. Co prawda, w kolejnych dniach punktowo pojawiać się będą komórki burzowe, to jednak zachmurzenie z reguły okaże się znikome, a temperatura dość …