Prognoza pogody na tydzień 06-12.08.2018

Po wielu gorących i upalnych dniach przyszło dość nieznaczne, aczkolwiek odczuwalne ochłodzenie. Pojawiły się także gwałtowniejsze burze. Czy upał jak na razie opuści nasz kraj i czeka na nas rześka aura? Czy może nadchodzi kolejna fala gorąca?

Polska znajduje się pod wpływem wyżu, który rozpościera się nad Europą Centralną, a także niżu znad Skandynawii. Ten układ sprawia, że napływa na nas morska masa powietrza. W sobotę i niedzielę przechodził nad nami chłodny front atmosferyczny, a w pierwszy dzień tygodnia pojawi się front zokludowany.

Poniedziałek (06.08.2018) przyniesie słoneczną aurę, ale z biegiem godzin będzie się zwiększać zachmurzenie piętra niskiego w postaci chmur Cumulus.  Możliwe są też lokalne i przelotne opady deszczu. Temperatura wzrośnie do 21-24ºC na wschodzie kraju, 22-25ºC w centrum i 25-28ºC na zachodzie. Na wybrzeżu będzie wiał wiatr o prędkości 30-40 km/h.

Wtorek (07.08.2018) okaże się już bardzo gorący. Po dwudniowej przerwie znów pojawi się upał. Na zachodzie termometry wskażą bowiem 28-32ºC.  W centrum Polski też bardzo ciepło, bo 27-29ºC. Na wschodzie trochę chłodniej, ale wciąż gorąco – 25-28ºC.  Ten dzień rozpocznie się bardzo słonecznie. Potem jedynie na północy i w rejonach podgórskich możliwe będzie większe zachmurzenie, a nawet słabe burze.

W środę (08.08.2018) niemal wszędzie będą mogły wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Jedynie Podlasie i wschodnia część Mazur będzie bezpieczna od tych zjawisk. Warunki burzowe będą naprawdę dobre, tak więc warto śledzić prognozy burzowe i ostrzeżenia. Warto jednak dodać, że obecne będą suche warstwy powietrza, które mogą ograniczyć rozwój burz. Temperatura w trzeci dzień tygodnia mocno poszybuje w górę. Na przeważającej części kraju wystąpi upał. Jedynie na wschodzie będzie 27-30ºC. W centrum za to 29-33ºC, a na zachodzie aż 32-35ºC. Lokalnie może nawet być 36ºC. Ciekawostką jest, że ósmego dnia sierpnia również w 2013 oraz w 2015 notowano wręcz ekstremalne wartości.

Czwartek (09.08.2018) prawdopodobnie będzie najgorętszym dniem w 2018 roku. Temperatura maksymalna wyniesie od 29-33ºC na wschodzie przez 32-36ºC w centrum do 33-37ºC na zachodzie! Z początku będzie słonecznie, ale z biegiem godzin może w wielu miejscach wzrastać zachmurzenie konwekcyjne. Od północnego zachodu wieczorem i w nocy mogą wkraczać bardzo silne burze. Ich siła może okazać się wręcz niszcząca. Głównym zagrożeniem będzie nawalny opad deszczu i dużego gradu. Siła wiatru również będzie bardzo znaczna i przekraczać może 100 km/h. Niewykluczona jest także trąba powietrzna. Sytuacja może okazać się bardzo niebezpieczna i możliwe, że dojdzie do najsilniejszego incydentu burzowego tego roku. Zachęcamy w tym dniu do śledzenia prognoz burzowych i ostrzeżeń.

Piątek (10.08.2018) na wschodzie wciąż będzie upalny. Tam temperatura sięgnie 30-34ºC. W centrum termometry będą pokazywały 25-28ºC, a na zachodzie 23-27ºC. Na wschodzie będą mogły wystąpić silniejsze burze, choć nie tak mocne jak dzień wcześniej. W ten dzień będzie również większe zachmurzenie, ale wystąpią przejaśnienia.

Sobota (11.08.2018) okaże się słoneczna i rześka. Burze wystąpią jedynie na Podkarpaciu. Temperatura w całym kraju będzie oscylowała w granicach 22-26ºC, ale lokalnie na zachodzie może być cieplej. Na wybrzeżu pojawi się wiatr, który powieje z prędkością 30-40 km/h.

Drugi dzień weekendu (12.08.2018) znowu przyniesie wyższe wartości temperatury. Spodziewamy się od 24-27ºC w centrum i na wschodzie do 28-30ºC na zachodzie oraz południu Polski. Wstępnie przewidujemy, że zjawiska burzowe pojawią się tylko na południowym wschodzie. Generalnie powinno być słonecznie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Uwaga! Nadchodzą przymrozki. Przed nami zimne noce. Gdzie będzie najchłodniej?

Zgodnie z naszymi prognozami na pogodę w kraju coraz silniejszy wpływ ma ośrodek wyżowy znad Rosji. Zapewnia on coraz więcej pogodnego nieba, ale i napływ coraz chłodniejszej masy powietrza polarnego kontynentalnego. W …

Pogoda na weekend. Sporo słońca na niebie, ale będzie zimno. W nocy przymrozki

W weekend bez zmian w pogodzie, w dalszym ciągu będziemy pod wpływem wyżu znad Rosji, który będzie się przybliżał do kraju. Napływać będzie powietrze polarne kontynentalne. Pierwszy dzień weekendu (09.10.2021) praktycznie w …

Prognoza długoterminowa. Przed nami dość ciepła, ale zmienna pogoda. Miejscami przejdą ulewy

Aktualnie panuje dość wysoka temperatura przy sporym, ale zróżnicowanym zachmurzeniu. Poza tym nie brakuje również opadów, choć tylko na zachodzie. W najbliższych dniach czeka nas termicznie przyjemna aura, choć będzie ona się …

Eksplozja ciepła w weekend. Na niebie dużo słońca i do 22 stopni

W weekend obszar kraju znajdzie się na pograniczu dwóch ośrodków barycznych, a mianowicie silnego i rozległego wyżu znad wschodniej części kontynentu oraz głębokiego i rozległego ośrodka niżowego z centrum ulokowanym między Islandią …