Prognoza pogody na tydzień 07-13.01.2019

Po chwilowej odwilży do Polski powróciły opady śniegu wraz z ujemną temperaturą. Jak się okazuje, nadchodzący tydzień minie pod znakiem zmiennej pogody.

Poniedziałek (07.01.2019) okaże się pochmurny w zasadzie wszędzie, jedynie na południu pojawią się spore przejaśnienia. W ten dzień będą mogły pojawić się przelotne i słabe opady śniegu na przeważającym terenie Polski, a deszczu na zachodzie. Temperatura wzrośnie zaledwie od -7 do -5 stopni na wschodzie, od -6 do -3 stopni w centrum oraz od  -1 do 3 stopni na zachodzie.

Wtorek (08.01.2019) przyniesie zmianę aury. Zachmurzenie będzie niemal wszędzie całkowite, a od zachodu wkroczy strefa silnych opadów. Na ich czele będzie padał śnieg, a za opadami śniegu deszcz. Ten drugi nie dojdzie jednak do wschodniej Polski, a już pod wieczór i w nocy niemal wszędzie będzie prószył śnieg.

W drugi dzień tygodnia pojawi się także silniejszy wiatr. Przeważnie będzie wiało 60-70 km/h, a lokalnie nawet 80 km/h. Temperatura w dzień wyniesie maksymalnie od -5 do -1 stopni na wschodzie, od -1 do 3 stopni w centrum oraz od 3 do 7 stopni na zachodzie.

W środę (09.01.2019) znów pogoda ulegnie zmianie. Zachmurzenie wciąż będzie całkowite, a opady śniegu wystąpią w całej Polsce. Punktowo będą silne. Termometry wskażą co prawda temperaturę dodatnią, jednak pokrywa śnieżna będzie mogła w wielu miejscach wzrosnąć do kilku centymetrów. Spodziewamy się od -2 do 1 stopnia na wschodzie, od 0 do 2 stopni w centrum i od 1 do 3 stopni na zachodzie.

W czwartek (10.01.2019) oziębienia ciąg dalszy. Cały czas nad naszym krajem będzie pochmurno, choć możliwe są przejaśnienia. Wystąpią również opady śniegu, ale w charakterze przelotnym i o słabszej sile. Temperatura maksymalna wyniesie od -5 do -2 stopni na wschodzie, od -3 do 0 stopni w centrum oraz od 0 do 2 stopni na zachodzie.

W piątek (11.01.2019) powróci silny wiatr wraz z mocniejszymi opadami.  Przez Polskę od północnego zachodu wkroczy strefa opadów śniegu oraz deszczu. Z początku będzie padał biały puch, a potem deszcz. Sam śnieg wystąpi za to na wschodzie. Wiatr w porywach będzie osiągał wartości rzędu 50-70 km/h. Termometry wskażą maksymalnie od -3 do 0 stopni na południowym wschodzie kraju, od 0 do 3 stopni w pasie centralnym i od 3 do 5 stopni na północy.

Sobota (12.01.2019) przyniesie kolejną zmianę aury. Wiatr znacznie osłabnie na sile. Jego podmuchy będą dochodziły do 30-40 km/h. W przeważającej części kraju będzie padał śnieg. Jedynie na północy będzie sucho. Za to na krańcach zachodnich pojawi się deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura wzrośnie maksymalnie od -1 do 1 stopnia na wschodzie, od 0 do 2 stopni w centrum i od 1 do 3 stopni na zachodzie.

W niedzielę (13.01.2019) nadejdą kolejne zmiany. Od zachodu zaczną wkraczać opady mieszane. Na czele strefy opadowej będzie padać śnieg, a potem zacznie się przemieniać w deszcz. Będzie się ona przemieszczać na wschód. Również wzrośnie siła wiatru. Na zachodzie prognozujemy, że w porywach będzie osiągać wartości rzędu 50-70 km/h, a na wschodzie nieznacznie mniej. Za to termometry maksymalnie pokażą od -3 do 0 stopni na wschodzie, od -1 do 1 stopnia w centrum i od 1 do 5 stopni na zachodzie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza burz na piątek 25.06.2021 i noc 25/26.06.2021

Przed nami kolejny bardzo niebezpieczny dzień. Znów możliwe są gwałtowne burze z dużym gradem, a nawet trąbami powietrznymi. Zjawiska tym razem prognozowane są wzdłuż wschodnich województw. Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia (kolor …

Prognoza długoterminowa dla Polski. Co nas czeka w lipcu?

Czerwiec przyniósł wiele gorących dni. Pojawił się też upał i silne burze. Wielu z Państwa zastanawia się, czego możemy spodziewać się po drugim miesiącu lata. Poniżej odpowiemy na to pytanie. Pierwsza dekada …

Pogoda na środę, 21 lipca. Miejscami przelotnie popada deszcz. Na termometrach do 25 stopni

Przed nami dość ciepła środa ze sporą ilością chmur na niebie. Miejscami pojawi się niewielki, przelotny deszcz. Tego dnia Polska znajdzie się w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z centrum nad Wielką Brytanią. …

Ulewne opady zalały Zieloną Górę. Doszło do podtopień

Jeszcze niedawno byliśmy świadkami znacznego zalania Poznania podczas przechodzenia bardzo silnych opadów związanymi z burzami i opadami konwekcyjnymi. Specyfika większych miast sprawia, że o takie podtopienia jest znacznie łatwiej, ponieważ woda nie …