Prognoza pogody na tydzień 07-13.01.2019

Po chwilowej odwilży do Polski powróciły opady śniegu wraz z ujemną temperaturą. Jak się okazuje, nadchodzący tydzień minie pod znakiem zmiennej pogody.

Poniedziałek (07.01.2019) okaże się pochmurny w zasadzie wszędzie, jedynie na południu pojawią się spore przejaśnienia. W ten dzień będą mogły pojawić się przelotne i słabe opady śniegu na przeważającym terenie Polski, a deszczu na zachodzie. Temperatura wzrośnie zaledwie od -7 do -5 stopni na wschodzie, od -6 do -3 stopni w centrum oraz od  -1 do 3 stopni na zachodzie.

Wtorek (08.01.2019) przyniesie zmianę aury. Zachmurzenie będzie niemal wszędzie całkowite, a od zachodu wkroczy strefa silnych opadów. Na ich czele będzie padał śnieg, a za opadami śniegu deszcz. Ten drugi nie dojdzie jednak do wschodniej Polski, a już pod wieczór i w nocy niemal wszędzie będzie prószył śnieg.

W drugi dzień tygodnia pojawi się także silniejszy wiatr. Przeważnie będzie wiało 60-70 km/h, a lokalnie nawet 80 km/h. Temperatura w dzień wyniesie maksymalnie od -5 do -1 stopni na wschodzie, od -1 do 3 stopni w centrum oraz od 3 do 7 stopni na zachodzie.

W środę (09.01.2019) znów pogoda ulegnie zmianie. Zachmurzenie wciąż będzie całkowite, a opady śniegu wystąpią w całej Polsce. Punktowo będą silne. Termometry wskażą co prawda temperaturę dodatnią, jednak pokrywa śnieżna będzie mogła w wielu miejscach wzrosnąć do kilku centymetrów. Spodziewamy się od -2 do 1 stopnia na wschodzie, od 0 do 2 stopni w centrum i od 1 do 3 stopni na zachodzie.

W czwartek (10.01.2019) oziębienia ciąg dalszy. Cały czas nad naszym krajem będzie pochmurno, choć możliwe są przejaśnienia. Wystąpią również opady śniegu, ale w charakterze przelotnym i o słabszej sile. Temperatura maksymalna wyniesie od -5 do -2 stopni na wschodzie, od -3 do 0 stopni w centrum oraz od 0 do 2 stopni na zachodzie.

W piątek (11.01.2019) powróci silny wiatr wraz z mocniejszymi opadami.  Przez Polskę od północnego zachodu wkroczy strefa opadów śniegu oraz deszczu. Z początku będzie padał biały puch, a potem deszcz. Sam śnieg wystąpi za to na wschodzie. Wiatr w porywach będzie osiągał wartości rzędu 50-70 km/h. Termometry wskażą maksymalnie od -3 do 0 stopni na południowym wschodzie kraju, od 0 do 3 stopni w pasie centralnym i od 3 do 5 stopni na północy.

Sobota (12.01.2019) przyniesie kolejną zmianę aury. Wiatr znacznie osłabnie na sile. Jego podmuchy będą dochodziły do 30-40 km/h. W przeważającej części kraju będzie padał śnieg. Jedynie na północy będzie sucho. Za to na krańcach zachodnich pojawi się deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura wzrośnie maksymalnie od -1 do 1 stopnia na wschodzie, od 0 do 2 stopni w centrum i od 1 do 3 stopni na zachodzie.

W niedzielę (13.01.2019) nadejdą kolejne zmiany. Od zachodu zaczną wkraczać opady mieszane. Na czele strefy opadowej będzie padać śnieg, a potem zacznie się przemieniać w deszcz. Będzie się ona przemieszczać na wschód. Również wzrośnie siła wiatru. Na zachodzie prognozujemy, że w porywach będzie osiągać wartości rzędu 50-70 km/h, a na wschodzie nieznacznie mniej. Za to termometry maksymalnie pokażą od -3 do 0 stopni na wschodzie, od -1 do 1 stopnia w centrum i od 1 do 5 stopni na zachodzie.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Przed nami bardzo ciepłe dni z lokalnym deszczem i burzami

Przez nadchodzące dwa dni pogodę w kraju kształtował będzie wał wyżowy rozciągający się od Europy Północno Wschodniej przez Europę Środkową po Atlantyk. Z północy napływać powietrze polarne o cechach morskich. Środa (10.08.2022) …

Prognoza długoterminowa. Do końca lipca czeka nas wiele upalnych dni. Pojawią się też silne burze

W ostatnich dniach Europę nawiedza bardzo silna, wręcz historyczna fala upałów. Jak się okazuje, dotarła ona także do naszego kraju i obecnie doświadczamy bardzo wysokiej temperatury. W środę (20.07.2022) stacje meteorologiczne zarejestrowały …

Pogoda. Nadchodzi upał i dużo słońca. Na zachodzie nawet 36 stopni

Jutro i pojutrze pogodę w kraj kształtował będzie ośrodek wyżowy przemieszczający się znad Litwy nad Łotwę. Dopiero w czwartek od zachodu zacznie się zbliżać pofalowany front związany z niżem znad Morza Norweskiego. …

Uwaga! W sobotę i niedzielę przez Polskę przejdą ulewy. Możliwe zalania i podtopienia

W tym roku pogoda z pewnością daje się we znaki na różne sposoby. W styczniu i lutym mieliśmy do czynienia z wieloma bardzo silnymi wichurami, a nawet liniami szkwału. Tegoroczna zima przyniosła …