Prognoza pogody na tydzień 13-19.08.2018

Obecnie w północnej części Europy występuje rozległy układ niżowy wraz z frontami atmosferycznymi. Do Polski napływa powietrze morskie, a temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie około 22-26ºC. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący tydzień przyniesie nam wiele zmian w pogodzie.

Już w poniedziałek (13.08.2018) zacznie się do nas przemieszczać powietrze zwrotnikowe. W pierwszym dniu tygodnia w niemal całym kraju pojawi się upał. Wszędzie będzie bardzo słonecznie. Jedynie na wybrzeżu pojawi się więcej chmur, a na południu i częściowo na zachodzie możliwe są lokalne burze (szanse na te zjawiska są jednak niewielkie ze względu na suche warstwy powietrza). Temperatura powietrza wzrośnie do 24-27ºC na Mazurach oraz na Podlasiu. W centrum oraz na wschodzie Polski termometry pokażą 27-31ºC. Na południu i na zachodzie będzie najcieplej, bo 29-32ºC. W nocy od niemieckiej granicy wkroczy do nas front chłodny przynosząc przelotne opady deszczu oraz słabe burze.

We wtorek (14.08.2018) front znajdzie się już na wschodzie. W rejonach, gdzie nie zdąży jeszcze dotrzeć będzie najcieplej, a więc na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu. Tam najpierw będzie słonecznie, ale gdy nadejdzie front pojawią się chmury burzowe. Zjawiska znów będą gwałtowne. Podczas burz należy spodziewać się silnych opadów deszczu połączonych z gradem o średnicy do 2-3 cm i porywistym wiatrem do 90 km/h. Temperatura na tych obszarach zdąży wzrosnąć do 29-31ºC. W pozostałej części kraju będziemy mieli do czynienia z miejscowymi i przelotnymi opadami, ale także z dużą ilością przejaśnień. Termometry pokażą na ogół 23-26ºC. Na wybrzeżu może silniej powiać. Maksymalne porywy wiatru mogą sięgać 50 km/h.

Środa (15.08.2018) minie pod znakiem chłodniejszej aury. Generalnie na przeważającej części Polski będzie słonecznie, ale na wschodzie mogą pojawić się znów przelotne opady deszczu. Miejscami może też zagrzmieć. Temperatura maksymalna wyniesie od 20-22ºC na północy, przez 21-24ºC w centrum i na wschodzie do 23-26ºC na zachodzie i południu. Na wybrzeżu wiatr nieznacznie osłabnie. Będzie bowiem wiał do 35 km/h.

Czwartek (16.08.2018) okaże się bardzo słonecznym dniem. Praktycznie wszędzie zachmurzenie będzie małe lub nie wystąpi w ogóle. Jedynie na Podkarpaciu i w Małopolsce mogą pojawić się słabe burze bądź przelotne opady. Temperatura wzrośnie do 23-26ºC na wschodzie Polski, do 24-27ºC w centrum i do 27-29ºC na zachodzie.

Piątek (17.08.2018) po spokojnym czwartku przyniesie dynamiczną pogodę. Do naszego kraju od zachodu wejdzie chłodny front atmosferyczny, który przyniesie gwałtowniejsze burze. Zanikną jednak one późnym wieczorem, gdy ów front znajdzie się w centrum. Również na wschodzie możliwe będą słabe burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 26-29ºC na wschodzie, 27-30ºC w centrum i 29-31ºC na zachodzie.

W sobotę (18.08.2018) front przechodzić będzie na wschodzie kraju. Ponownie zainicjuje on gwałtowniejsze burze. W tych obszarach przed nadejściem frontu temperatura wzrośnie do 27-30ºC. W centrum Polski pojawią się przelotne opady deszczu wraz z większym zachmurzeniem. Tam spodziewamy się zaledwie 17-20ºC. Ta strefa chmur będzie się przemieszczać dalej na wschód. Na zachodzie pojawi się więcej słońca, toteż temperatura wzrośnie do 23-26ºC.

Niedziela (19.08.2018) będzie chłodniejszym dniem. Nad Polską pojawią się opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Temperatura będzie w zależności od występowania opadów i zachmurzenia, które na ogół będzie duże. Generalnie będzie oscylować w granicach 18-25ºC. Maksymalne porywy wiatru mogą sięgać 60 km/h na wybrzeżu. Wstępnie przewidujemy, że w głębi kraju powieje do około 30 km/h.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Dynamiczna pogoda w środę i czwartek. Nadchodzą śnieżyce, ulewy i silny wiatr

W środę i czwartek pogodę w kraju będzie kształtował ośrodek niżowy, który z nad Atlantyku będzie wędrował nad Morzem Północnym i Bałtykiem. W miarę zbliżania się do Polski będzie się on pogłębiał. …

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami ulewy i silny wiatr. W górach śnieżyce

Okres panowania wyżu znad wschodniej części kontynentu i związanej z nim mglistej aury dobiega końca. Władzę przejmą ośrodki niżowe, które wędrować będą znad wód Atlantyku przez Skandynawię. Nad krajem przemieszczać się będą …

Chłodna i pochmurna sobota, miejscami opady deszczu

Obszar kraju w dniu dzisiejszym będzie na skraju ośrodka wyżowego znad wschodniej części kontynentu. Napływać będzie zasobne w wilgoć powietrze polarne o cechach morskich. Sobota (13.11.2021) rozpocznie się dominacją niskiego zachmurzenia i …

Prognoza pogody na tydzień 29.11-05.12.2021

Od kilku dni w różnych regionach pojawiają się opady śniegu. W nowym tygodniu natomiast czeka nas zmienna pogoda z wahaniami temperatury i sporą ilością opadów różnego rodzaju, w tym także śniegu. Poniedziałek …

Obserwuj nas

Najnowsze artykuły