Prognoza pogody na tydzień 20-26.06.2022. Po ochłodzeniu znów przyjdzie upał i kolejne burze

Aktualnie w naszej części kontynentu panuje dynamiczna pogoda związana z przemieszczającym się na wschód niżem atmosferycznym. Jego obecność skutkuje przede wszystkim licznymi burzami o sporej gwałtowności.

Ponadto po załamaniu pogody doświadczymy jak to często bywa dość chłodnej aury, jednak bardzo szybko zacznie się ocieplać i znów pojawi się upał.

Sytuacja baryczna z opadami na początku tygodnia

Poniedziałek (20.06.2022) po burzowej niedzieli przyniesie kolejne silne burze, tym razem głównie w centrum i na wschodzie kraju.

W tym obszarze przed nadejściem frontu przeważnie będzie dość słonecznie, za to na zachodzie pochmurnie. Struktury burzowe będą z biegiem czasu ograniczały się do rejonów południowo wschodnich.

Podczas ich przechodzenia spodziewamy się nawalnych opadów deszczu, silnego wiatru dochodzącego do 90 km/h oraz opadów gradu o średnicy do około 3-5 cm.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 20 czerwca

Termometry będą wskazywać temperaturę maksymalną wynoszącą 16-23oC na zachodzie i północy, 23-25oC w wąskim pasie przejściowym oraz 27-32oC na południu, wschodzie i częściowo w centrum.

We wtorek (21.06.2022) tradycyjnie po przejściu frontu czeka nas rześka aura. Co prawda pojawi się sporo przelotnych i lokalnych opadów deszczu, ale poza północnym wschodem szybko będzie się rozpogadzać.

Najwięcej słońca wystąpi na zachodzie oraz na południu w drugiej części dnia. Ponadto gdzieniegdzie podczas przechodzenia komórek opadowych może zagrzmieć.

Temperatura maksymalna we wtorek, 21 czerwca

Temperatura również będzie mocno zróżnicowana. Spodziewamy się bowiem maksymalnie od 12-17oC na wschodzie przez 16-19oC w centrum do 18-23oC na zachodzie Polski.

Środa (22.06.2022) po poniedziałkowych i wtorkowych opadach przyniesie wyraźną poprawę pogody. Wszędzie znacząco się rozpogodzi, bowiem zachmurzenie będzie z reguły małe i umiarkowane. Nie wystąpią też wtedy żadne burze ani deszcz.

Temperatura maksymalna w środę, 22 czerwca

Temperatura powietrza będzie sięgać do 19-22oC na wschodzie przez 21-24oC w rejonach centralnych oraz nawet 23-27oC na zachodzie naszego kraju.

W czwartek (23.06.2022) czeka nas kontynuacja bardzo słonecznej oraz suchej aury. Zachmurzenie może być jedynie nieco większe na północnym wschodzie, choć i tam czeka nas sporo chwil ze słońcem.

Poza tym doświadczymy też dość znacznego ocieplenia w kraju.

Temperatura maksymalna w czwartek, 23 czerwca

Prognozujemy, że wtedy stacje meteorologiczne wskażą do 21-24oC na wschodzie, do 23-26oC w środkowej części Polski oraz do 25-30C na zachodzie.

W piątek (24.06.2022) powróci nieznaczny upał. W raz z nim na krańcach zachodnich możliwe będą punktowe komórki burzowe.

Na pozostałym terytorium dalej panować będzie bardzo słoneczna aura, choć w nadchodzący weekend ma trochę się to zmienić.

Temperatura maksymalna w piątek, 24 czerwca

W piąty dzień tygodnia termometry wskażą maksymalnie 24-27oC na wschodzie, 26-28oC w centrum oraz aż 28-33oC na zachodzie.

Sobota (25.06.2022) znów będzie bardzo gorąca, ale już z niższą temperaturą powietrza niż w piątek. Poza tym w rejonach zachodnich wkroczy do nas najpewniej strefa zachmurzenia oraz lokalnych opadów konwekcyjnych. Lokalnie może zagrzmieć, ale zjawiska burzowe będą raczej stosunkowo słabe.

Temperatura maksymalna w sobotę, 25 czerwca

Temperatura z wyjątkiem krańców zachodnich i północnego wschodu będzie bardzo wyrównana. Tam spodziewamy się kolejno 19-24oC oraz 23-27oC. Za to w pozostałych obszarach spodziewamy się 26-29oC, a lokalnie nawet 30oC.

W niedzielę (26.06.2022) nad Polską wystąpi wyraźna konwekcja, która zainicjuje lokalne komórki burzowe o najpewniej dość gwałtownych zjawiskach.

Nie spodziewamy się wtedy większych struktur burzowych, więc miejscowość burz będzie dość spora. Ponadto będzie dość słonecznie i znów gorąco.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 26 czerwca

Temperatura maksymalna wyniesie zazwyczaj 24-28oC. Na północnym wschodzie może gdzieniegdzie być nieznacznie chłodniej, a na zachodzie cieplej, bowiem nawet 29-30oC.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda na tydzień 06-12.03.2023. Przed nami dynamiczna aura ze sporą ilością opadów

W nadchodzącym tygodniu władze nad pogodą będą sprawować ośrodki niżowe, które przyniosą wahania temperatury, dużo opadów różnego rodzaju, lokalne burze, a także silny wiatr. Czeka nas prawdziwa pogodowa mieszanka. W poniedziałek (06.03.2023) …

Prognoza pogody na tydzień 27.03-02.04.2023. Znaczne ochłodzenie. Pojawią się opady śniegu i przymrozki

Po okresie prawdziwie wiosennej aury, który zakończyły wczorajsze weekendowe burze, w nowym tygodniu czekają nas duże zmiany. W jego pierwszych dniach wyraźnie się ochłodzi, wystąpią też opady różnego rodzaju. Druga połowa tygodnia …

Przed nami znaczne pogorszenie pogody. Wystąpią śnieżyce i ulewy. Powieje również silny wiatr

Obszar kraju dostał się obecnie pod wpływ głębokiego ośrodka niżowego, który wędruje nad Skandynawią. Nad Polską przemieszcza się chłodny front z nim związany, który przynosi opady różnego rodzaju i lokalne burze. W …

Pogoda na weekend. Ciepło i na ogół słonecznie. Tylko lokalnie możliwy przelotny deszcz

W weekend obszar kraju znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wschodniej Europy a wielocentrycznym niżem znad północnej i zachodniej części kontynentu. Nad regionami zachodnimi i północnymi będą zaznaczać się fronty związane ze wspomnianym …