Prognoza pogody na tydzień 23-29.07.2018

Od kilku dni panuję piękna słoneczna pogoda. Temperatura praktycznie wszędzie wzrasta powyżej 25ºC przy bardzo nieznacznym zachmurzeniu. Burze jedynie pojawiają się na krańcach wschodnich i w górach. Czy taka aura utrzyma się na dłużej, a może zrobi się jeszcze cieplej?

Poniedziałek (23.07.2018) przyniesie jeszcze wyższe wartości temperatury. Co więcej po dłuższej przerwie powróci upał. Na zachodzie Polski termometry pokażą maksymalnie do 31ºC. Generalnie od rana będzie słonecznie i szybko zrobi się gorąco. Temperatura wyniesie od 23-24ºC w południowej Małopolsce przez 25-30ºC na wschodzie i w centrum, do 28-31ºC na zachodzie. Z biegiem czasu będą powstawać chmury burzowe Cumulonimbus. Popołudniu spodziewane są więc lokalne opady deszczu wraz z burzami. Mogą one wystąpić w niemal całym kraju, ale nie będą zorganizowane przez co w wielu miejscach cały dzień będzie bardzo słoneczny. Dokładny obszar występowania jak zwykle dostępny będzie w prognozie burzowej.

Wtorek (24.07.2018) okaże się minimalnie chłodniejszy. Nadal jednak będzie bardzo gorąco. Temperatura w całym kraju będzie oscylowała w granicach 26-29ºC. Najcieplej znów na zachodzie. Przebieg pogody w ten dzień będzie podobny do tego z poniedziałku. Od rana będzie słonecznie, ale z biegiem godzin powstawać będą pojedyncze komórki burzowe. Mogą one być trochę silniejsze, jednak w dalszym ciągu nie będą to prawdziwe letnie nawałnice. Największe szanse na burze pojawią się na zachodzie i wschodzie.

W środę (25.07.2018) czeka nas w dalszym ciągu bardzo gorąca aura. Temperatura maksymalna wyniesie na przeważającym obszarze 26-30°C. Po raz kolejny spodziewane są burze. Przede wszystkim należy się ich spodziewać na wschodzie kraju. Nie powinny być zbyt gwałtowne, choć siła burz w stosunku do wtorku będzie nieco większa.

Czwartek (26.07.2018) okaże się jak na razie najcieplejszym dniem tego tygodnia. Termometry zanotują temperaturę rzędu 27-31ºC praktycznie na terenie całego kraju. Jedynie na wybrzeżu nieco chłodniej, bo 25-27ºC. Tak jak w poprzednich dniach scenariusz pogodowy będzie bardzo podobny. Najpierw słoneczny poranek, a potem lokalny rozwój chmur Cumulonimbus, które przyniosą burze. Utrzyma się także tendencja siły burz. W czwartek będą do tej pory najsilniejsze. Mogą generować nawalne opady deszczu i duży grad. W połączeniu z wolnym przemieszczaniem się burz, miejscami mogą powodować zagrożenie podtopieniami.

W piątek (27.07.2018) temperatura na znacznym obszarze kraju już dość wyraźnie przekroczy 30ºC. Upalnie praktycznie będzie wszędzie. Spodziewane są wartości rzędu 28-33ºC. Pojawią się po raz kolejny burze, a warunki będą znowu nieco lepsze jak w dzień poprzedni. Wystąpią one w całej Polsce, ale najsilniejsze będą miały miejsce na wschodzie. Również realnym zagrożeniem mogą okazać się intensywne opady deszczu.

Sobota (28.07.2018) także przyniesie upał. Prognozowana temperatura to 27-32ºC, lokalnie na wschodzie może być chłodniej ze względu na szybszy rozwój komórek burzowych. W ten dzień będą one znowu charakteryzować się silnymi opadami deszczu. Najgwałtowniejsze będą na wschodzie, ale wystąpią na terenie całego kraju.

Drugi dzień weekendu (29.07.2018) także minie pod znakiem upalnej i burzowej pogody. Termometry pokażą nam temperaturę rzędu 28-32ºC w całej Polsce. Najgroźniejsze burze wstępnie wystąpią na zachodzie oraz na południu. Głównym zagrożeniem w dalszym ciągu będą nawalne opady deszczu, które mogą powodować miejscowe podtopienia.

W tym tygodniu ciepłe będą też noce, bowiem temperatura na ogół będzie spadać minimalnie do 15-17ºC, a w drugiej części tygodnia tylko do 18-21ºC. Temperatura wody w Bałtyku dzięki tak wysokiej temperaturze będzie się znacznie ocieplać. W dodatku kierunek wiatru nie będzie sprzyjał zjawisku upwellingu, który potrafi bardzo mocno schłodzić wodę. Na ten moment wynosi ona 19-22ºC, a do końca przyszłego tygodnia może wzrosnąć wszędzie średnio o 1-2ºC. Co więcej następny tydzień prawdopodobnie będzie jeszcze cieplejszy, ale też bardziej burzowy.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Prognoza długoterminowa. Bardzo zmienna pogoda do połowy sierpnia. Czego możemy się spodziewać?

Po bardzo długim upalnym i burzowym okresie trwającym od połowy czerwca do połowy lipca przyszło ochłodzenie wraz ze spokojniejszą pogodą. Jak się okazuje to tylko chwilowy stan, ponieważ już teraz czekają nas …

Pogoda na piątek, 16 lipca. Kolejny gorący dzień. W wielu miejscach przejdą dość silne burze

W piątek Polska pozostanie w zasięgu układu niskigo ciśnienia ulokowanego na pograniczu Polski i Białorusi. Napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza. Przed nami znów upalny i burzowy dzień. Poranek w piątek …

Prognoza pogody na tydzień 19-25.07.2021

Ostatni okres w pogodzie przyniósł silne upały i gwałtowne burze w Polsce. Niestety zjawiska wyrządziły wiele szkód. Taka pogoda utrzymywała się przez dłuższy czas i dopiero nowy tydzień przyniesie uspokojenie w pogodzie, …

Niebezpieczne prognozy na środę. Przed nami kolejny silny incydent burzowy. Możliwy bardzo duży grad

Trzeba przyznać, że tegoroczny sezon burzowy od czerwca przynosi naprawdę wiele dni z burzami. Do tego zjawiska są gwałtowne i powodują znaczne szkody w wielu regionach Polski. Pogoda szykuje nam kolejny bardzo …