Prognoza pogody na tydzień 24-30.05.2021

Przed nami kolejny niezbyt ciepły tydzień. Może też często padać deszcz, a lokalnie przejdą burze. Niektóre okażą się gwałtowne. W dalszym ciągu temperatura niezbyt wysoka.

Poniedziałek (24.05.2021) rozpocznie się pogodnie. Będzie sporo słońca na niebie, tylko miejscami na wschodzie, północy i w centrum więcej chmur. Nigdzie nie będzie padać. W kolejnych godzinach przybędzie chmur, lecz mimo to słońca nie powinno zabraknąć. Będą to głównie chmury piętra wysokiego, a tylko miejscami niższych pięter. Wieczorem na krańcach południowych słabe opady deszczu.

Temperatura wzrośnie do 15-17oC na północnym wschodzie, 18-20oC w większości regionów oraz 19-22oC na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany z kierunków południowych. Okresami nieco silniejszy na zachodzie i południowym zachodzie: porywy do 40-50 km/h, a w Sudetach do 70-80 km/h.

Wtorek (25.05.2021) przywita nas przewagą chmur na niebie i opadami deszczu. Najmocniej padać będzie na południowym wschodzie. Nie jest wykluczone, że nad Podkarpacie od południa wkroczy większy układ burzowy. Jednak jego aktywność elektryczna, która nie będzie duża dość szybko wygaśnie. Głównym zagrożeniem z jego strony będą ulewne opady deszczu.

W drugiej części dnia nadal niewiele słońca, a na północnym wschodzie utrzymają się ciągłe opady deszczu. Na południu oraz po zachodniej stronie strefy ciągłych opadów (w pasie od Kielc po Olsztyn) może dojść do rozwoju burz z opadami deszczu (15-20 mm), drobnym gradem (1-1,5 cm) i wiatrem (50 km/h).

Burze o większym natężeniu mogą rozwinąć się na wschodzie Podkarpacia oraz na południowym wschodzie Lubelszczyzny. Tutaj w czasie zjawisk burzowych możliwe są ulewne opady deszczu: do 20-30 mm, opady gradu do 3 cm, a także wiatr do 80 km/h. Nie da się wykluczyć także trąb powietrznych. Burze mogą się rozwinąć wczesnym popołudniem i szybko przemieścić się za wschodnią granicę. Istnieje także możliwość, że zaczną się one rozwijać tuż za wschodnią granicą. Kolejne burze mogą wieczorem wkroczyć nad regiony zachodnie znad Niemiec. Jednak zważywszy na dość późną porę powinny dość szybko wygasnąć. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 10-15 mm, drobny grad: 1-1,5 cm i wiatr do 70-80 km/h.

Temperatura maksymalna wyniesie 9-12oC od Małopolski i Górnego Śląska po południe Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej, 12-14oC na północy, 14-15oC na zachodzie, 15-17oC w większości regionów, 17-19oC na wschodzie i częściowo południowym wschodzie, a na krańcach południowo wschodnich 20-23oC. Wiał będzie umiarkowany, okresami nieco silniejszy wiatr ze zmiennych kierunków w porywach do 40-50 km/h, na zachodzie i początkowo na północnym wschodzie do 50-60 km/h, w Sudetach do 80 km/h.

W środę (26.05.2021) zachmurzenie duże i umiarkowane, początkowo małe. Po południu na zachodzie, północy i w centrum przelotne opady deszczu oraz słabe burze. Na termometrach zobaczymy od 12-13oC na zachodzie i północy przez 14-16oC na północnym wschodzie oraz w centrum do 18-19oC na południu i południowym wschodzie.

Czwartek (27.05.2021) z dominacją chmur na niebie, tylko początkowo więcej słońca. Na zachodzie, północy i w centrum przelotne opady deszczu, a także burze.

Temperatura wzrośnie do 11-12oC na krańcach północno i południowo zachodnich, 14-16oC na zachodzie i północy, 16-18oC w centrum, a na południowym wschodzie do 20-22oC.

W piątek (28.05.2021) dużo chmur i przelotnych opadów deszczu, a na północy i północnym wschodzie także słabych burz. Na południowym wschodzie początkowo ciągłe opady. Na termometrach zobaczymy od 9-12oC na południu oraz 12-14oC na północy i południowym zachodzie przez 14-16oC w większości regionów do 17-20oC na wschodzie.

Sobota (29.05.2021) z dużym zachmurzeniem i wstępnie bez opadów. Temperatura wzrośnie do 14-15oC na północnym wschodzie, 16-18oC na przeważającym obszarze kraju oraz 18-20oC na zachodzie.

W niedzielę (30.05.2021) znów dużo chmur, a po południu na północnym zachodzie ciągłe opady deszczu. Na termometrach zobaczymy 16-18oC na północnym wschodzie i południu, 18-19oC w większości regionów i 20-21oC na zachodzie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on pinterest
Przypnij

Przeczytaj także

Bardzo ciepły wtorek. Na południowym zachodzie zrobi się jak w lato!

W dniu dzisiejszym nad regionami zachodnimi znajdzie się pofalowany front atmosferyczny i powstały na nim ośrodek niżowy. Pozostała część kraju w dalszym ciągu pozostawać będzie w zasięgu rozległego wyżu znad wschodniej części …

Pogoda na środę, 13 października. Dynamiczna pogoda. Przelotny deszcz, grad i krupa śnieżna. Będzie zimno

Jutro obszar kraju dostanie pod wpływ ośrodka wyżowego z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, dodatkowo nad krajem zaznaczy się chłodny front atmosferyczny związany z niżem ulokowanym nad Morzem Barentsa. Napływać będzie chłodna i …

Alert pogodowy. W czwartek i piątek przejdzie wichura, możliwe porywy dochodzące do 90 km/h!

Od jakiegoś czasu jesteśmy pod wpływem niżów atmosferycznych przemieszczających się w północnej części Europy. Już w najbliższy czwartek oraz piątek jeden z nich mocno zbliży się do Polski i przyniesie silne porywy …

Przed nami dynamiczna pogoda. Silne ocieplenie, przelotne opady deszczu, porywisty wiatr i burze

Nad obszar kraju zaczęło napływać ciepłe powietrze, a w kolejnych kilkudziesięciu godzinach będzie jeszcze cieplej. Napływ coraz cieplejszego powietrza spowodowany jest ułożeniem ośrodków barycznych nad Europą: nad wodami Północnego Atlantyku znajduje się …