Prognoza pogody na tydzień 30.05-05.06.2022. Sporo przelotnego deszczu i burz

Póki co pogodę w Polsce kształtują pobliskie niże. Powodują one dość niską temperaturę, sporo opadów deszczu oraz lokalnych burz, co też doświadczyliśmy w ostatnich dniach.

Taka sytuacja potrwa jeszcze kilka dni, kiedy to w naszej części kontynentu przeważać będą wyże baryczne przynoszące automatycznie ocieplenie. Wówczas temperatura może dochodzić do 28oC, jednak wtedy też pojawią się burze.

Aktualna sytuacja baryczna w Europie

W poniedziałek (30.05.2022) czekają nas kolejne liczne lokalne opady, a także zjawiska burzowe.

Wystąpią one przede wszystkim na zachodzie oraz w centrum Polski. Burze mogą nieść ze sobą wiatr dochodzący do 70-80 km/h oraz opady małego gradu. Zanikną dopiero wieczorem.

Poza tym na wschodzie i północnym wschodzie wystąpi ciągły deszcz. Za to zachmurzenie będzie na ogół spore, ale na południu i wschodzie czeka nas sporo przejaśnień.

Temperatura maksymalna w poniedziałek, 30 maja

Temperatura wzrośnie maksymalnie do 9-13oC na północnym wschodzie, do 12-15oC na południowym zachodzie i Ziemi Łódzkiej oraz do 14-18oC w pozostałej części naszego kraju.

Wtorek (31.05.2022) przyniesie wyraźną poprawę pogody. Miejscowe i przelotne opady deszczu pojawią się jedynie na północy.

Tam lokalnie może też zagrzmieć. Chmur będzie znacznie mniej i spodziewamy się przeważnie zachmurzenia umiarkowanego.

Temperatura maksymalna we wtorek, 31 maja

Temperatura okaże się wyższa niż dzień wcześniej. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 15-18oC  na północy, 17-20oC w pasie centralnym oraz 19-22oC  na południu.

Środa (01.06.2022) minie pod znakiem znów licznych opadów konwekcyjnych, a więc znacznie zwiększy się też zachmurzenie.

Padać powinno przede wszystkim na wschodzie, choć burze pojawią się na ogół na zachodzie oraz na południu. Tam też pojawi się najwięcej przejaśnień.

Temperatura maksymalna w środę, 1 czerwca

Temperatura będzie miała odzwierciedlenie w opadach oraz zachmurzeniu, bowiem w ten dzień spodziewamy się 11-15oC na północnym wschodzie i wschodzie, 14-16oC w centrum oraz 15-19oC w pozostałych rejonach.

W czwartek (02.06.2022) również przelotnie popada i zagrzmi na wschodzie, a także częściowo w centrum.

Z kolei na zachodzie w odróżnieniu od reszty kraju spodziewamy się dość małego zachmurzenia. Warto zaznaczyć, że opady powinny zanikać już późnym popołudniem i zacznie się rozpogadzać.

Temperatura maksymalna w czwartek, 2 czerwca

Temperatura maksymalna wyniesie od 14-17oC na północy, do 15-18oC w centrum oraz do 17-22oC  na zachodzie, wschodzie i południu.

Piątek (03.06.2022) minie pod znakiem niemal bezchmurnej i gdzieniegdzie bardzo ciepłej aury.

Jedynie nieco chmur może pojawić się na krańcach północnych oraz południowych. W tym drugim rejonie może też punktowo popadać.

Temperatura maksymalna w piątek, 3 czerwca

Wówczas termometry wskażą maksymalnie od 19-23oC na wschodzie przez 21-24oC w centrum i na północy do 23-25oC na zachodzie i na południu.

W sobotę (04.06.2022) doświadczymy jeszcze cieplejszej, w zasadzie gorącej pogody.

Popołudniu jednak w przeważającej części kraju rozwiną się zorganizowane burze o dość dużej sile. Powinny one skupić się głównie w centrum, ale też na wschodzie.

Mimo komórek burzowych w wielu miejscach wystąpi wtedy dużo słońca.

Temperatura maksymalna w sobotę, 4 czerwca

Temperatura będzie jeszcze wyższa, ponieważ jej maksymalna wartość sięgnie na północy 20-23oC, na zachodzie 23-26oC oraz na południu i wschodzie 25-28oC.

Niedziela (05.06.2022) okaże się już znacznie chłodniejsza, ale nadal ciepła.

Na znacznym obszarze pojawi się dość spore zachmurzenie, które stopniowo będzie zanikać. Poza tym opady wystąpią jedynie na krańcach wschodnich i będą one przelotne.

Temperatura maksymalna w niedzielę, 5 czerwca

Temperatura maksymalna dochodzić będzie do 18-22oC na północy, do 20-23oC na zachodzie oraz do 21-25oC w centrum, na południu i wschodzie. Lokalnie może być tam nieco cieplej.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Pogoda. Burzowa środa na wschodzie i południu kraju. Możliwe podtopienia i opady gradu

Pogodę w kraju kształtuje obecnie rozległy ośrodek niżowy znad północnego Atlantyku wraz z wtórnymi niżami i systemem frontów z nimi związanym. Jutro obszar kraju będzie w zasięgu wtórnego ośrodka niżowego znad południowej …

Uwaga! W czwartek na wschodzie i w centrum przejdą dość silne burze. Mogą nieść wiatr do 90 km/h i grad

Tegoroczny sezon burzowy, choć rozpoczęty dość późno coraz bardziej nabiera rozpędu. Kolejny dzień burzowy będzie miał miejsce już w czwartek, kiedy to na znacznym obszarze Polski spodziewamy się wielu gwałtownych komórek burzowych, …

W najbliższych dniach wystąpią burze. Gdzieniegdzie okażą się gwałtowne

Typowo letnie wartości temperatury już zapanowały na dobre w naszym kraju, bowiem doświadczamy obecnie gorących dni, a w najbliższym okresie wystąpi też dość dużo solidnych upałów. Najsilniejsze ocieplenie przewidujemy na sam początek …

Prognoza pogody na tydzień 06-12.06.2022. Wysokie temperatury i sporo burz

W nadchodzącym tygodniu będziemy notować na termometrach prawdziwie letnie wartości.  Na znacznym obszarze kraju zrobi się gorąco. Wraz z wysokimi temperaturami nadejdą burze z ulewnym deszcze, które będą występować nad różnymi regionami …