Prognoza pogody na tydzień 30.09-06.10.2019

meteo centrum chmury ciemne burza meteo centrum chmury ciemne burza

Od połowy września pogoda znacząco się pogorszyła. Do tej pory mamy do czynienia z temperaturą przeważnie oscylującą w granicach 12-17ºC i nierzadko z opadami deszczu. W ten weekend pojawiły się nawet burze przypominając nam o letniej aurze. Najbliższy tydzień okaże się jednak zimny, deszczowy i wietrzny. 

Poniedziałek (30.09.2019) minie pod znakiem bardzo silnych porywów wiatru oraz opadów deszczu. Od rana wszędzie zachmurzenie będzie całkowite, choć gdzieniegdzie mogą pojawić się niewielkie przejaśnienia. Padać będzie przelotnie i niekiedy intensywnie w całym kraju. Lokalnie może zagrzmieć. Komórki opadowe będą przemieszczać się z zachodu na wschód. Późnym popołudniem będą znajdować się już tylko w tym drugim rejonie. Pod koniec dnia na zachodzie spodziewane są większe przejaśnienia.

Niebezpieczne mogą okazać się silne podmuchy wiatru. Najsilniejszy wiatr będzie miał miejsce w pierwszej części dnia na zachodzie i częściowo w centrum. Z kolei w drugiej części dnia silniej będzie wiać także na wschodzie. Wiatromierze rejestrować będą wartości rzędu 70-100 km/h. Na krańcach zachodnich i terenach podgórskich nawet ponad 100 km/h.

Poza tym temperatura maksymalna wyniesie 15-18ºC na krańcach wschodnich i południowych oraz 12-15ºC w pozostałych obszarach.

We wtorek (01.10.2019) Polska podzieli się na dwa rejony. Pierwszy na północy i częściowo w centrum będzie zimny, pochmurny i deszczowy. Drugi w południowej połowie kraju będzie ciepły i słoneczny, ale i tam pod koniec dnia mogą pojawić się opady deszczu. Wiatr znacząco osłabnie i będzie osiągał w porywach maksymalnie 40-60 km/h. Temperatura maksymalnie wzrośnie do 10-13ºC na północy, do 13-17ºC w pasie centralnym oraz do 17-20ºC na południu.

W środę (02.10.2019) pogoda się pogorszy również na południu, bowiem tam spodziewamy się opadów deszczu, które będą ciągłe i dość silne. Deszcz wystąpi też na wybrzeżu, który będzie tam przelotny i lokalny. Zachmurzenie będzie całkowite na przeważającym obszarze naszego kraju. Na więcej chwil ze słońcem mogą liczyć mieszkańcy północnej Polski oraz południowo wschodniej. Termometry zanotują wartości rzędu 11-14ºC na północy i w centrum oraz 13-17ºC na południu.

Czwartek (03.10.2019) przyniesie oziębienie. Zachmurzenie będzie całkowite i duże na południowym wschodzie. W pozostałym obszarze Polski będzie z kolei zmienne, ponieważ wystąpi konwekcja. Na ogół okaże się jednak umiarkowane. Ponadto prognozujemy przelotne i miejscowe opady deszczu, zwłaszcza w pasie centralnym. Termometry wskażą temperaturę maksymalną wynoszącą 10-14ºC w zależności od rozmieszczenia zachmurzenia i opadów. Zimniej będzie w rejonach podgórskich, gdzie spodziewamy się 7-10ºC.

Piątek (04.10.2019) minie pod znakiem przelotnych i punktowych opadów deszczu w całej Polsce. Zachmurzenie będzie zmienne i zależne od rozmieszczenia opadów. Najwięcej chwil ze słońcem będą mieli mieszkańcy wschodnich rejonów naszego kraju. Na wybrzeżu wzmoże się nieco wiatr, bowiem wiatromierze zarejestrują podmuchy rzędu 30-40 km/h. Temperatura wzrośnie maksymalnie do 10-13ºC na północy oraz do 12-14ºC na pozostałych obszarach.

Sobota (05.10.2019) będzie kontynuacją piątkowej pogody. Pojawi się nieco więcej chmur, ale również w ten dzień zachmurzenie będzie się zmieniać. Także w sobotę pojawią się przelotne oraz lokalne opady. Wiatr z kolei znacząco ucichnie. Najzimniej będzie na wschodzie, no tam temperatura maksymalna wyniesie 9-12ºC. Z kolei w centrum oraz na zachodzie prognozujemy 11-14ºC.

Niedziela (06.10.2019) przyniesie poprawę pogody. Nie wystąpią żadne opady, a chmur nie będzie za wiele. Jedynie na północy może pojawić się zachmurzenie duże. Jedynie wiatr będzie dość silny. Jego porywy będą dochodzić na zachodzie i północy do 50-60 km/h. Temperatura będzie wyższa niż w poprzednich dniach, bo wyniesie ona maksymalnie 11-14ºC na północy oraz na wschodzie i 15-19ºC w pozostałych rejonach.