Prognoza pogody na tydzień 30.09-06.10.2019

Od połowy września pogoda znacząco się pogorszyła. Do tej pory mamy do czynienia z temperaturą przeważnie oscylującą w granicach 12-17ºC i nierzadko z opadami deszczu. W ten weekend pojawiły się nawet burze przypominając nam o letniej aurze. Najbliższy tydzień okaże się jednak zimny, deszczowy i wietrzny. 

Poniedziałek (30.09.2019) minie pod znakiem bardzo silnych porywów wiatru oraz opadów deszczu. Od rana wszędzie zachmurzenie będzie całkowite, choć gdzieniegdzie mogą pojawić się niewielkie przejaśnienia. Padać będzie przelotnie i niekiedy intensywnie w całym kraju. Lokalnie może zagrzmieć. Komórki opadowe będą przemieszczać się z zachodu na wschód. Późnym popołudniem będą znajdować się już tylko w tym drugim rejonie. Pod koniec dnia na zachodzie spodziewane są większe przejaśnienia.

Niebezpieczne mogą okazać się silne podmuchy wiatru. Najsilniejszy wiatr będzie miał miejsce w pierwszej części dnia na zachodzie i częściowo w centrum. Z kolei w drugiej części dnia silniej będzie wiać także na wschodzie. Wiatromierze rejestrować będą wartości rzędu 70-100 km/h. Na krańcach zachodnich i terenach podgórskich nawet ponad 100 km/h.

Poza tym temperatura maksymalna wyniesie 15-18ºC na krańcach wschodnich i południowych oraz 12-15ºC w pozostałych obszarach.

We wtorek (01.10.2019) Polska podzieli się na dwa rejony. Pierwszy na północy i częściowo w centrum będzie zimny, pochmurny i deszczowy. Drugi w południowej połowie kraju będzie ciepły i słoneczny, ale i tam pod koniec dnia mogą pojawić się opady deszczu. Wiatr znacząco osłabnie i będzie osiągał w porywach maksymalnie 40-60 km/h. Temperatura maksymalnie wzrośnie do 10-13ºC na północy, do 13-17ºC w pasie centralnym oraz do 17-20ºC na południu.

W środę (02.10.2019) pogoda się pogorszy również na południu, bowiem tam spodziewamy się opadów deszczu, które będą ciągłe i dość silne. Deszcz wystąpi też na wybrzeżu, który będzie tam przelotny i lokalny. Zachmurzenie będzie całkowite na przeważającym obszarze naszego kraju. Na więcej chwil ze słońcem mogą liczyć mieszkańcy północnej Polski oraz południowo wschodniej. Termometry zanotują wartości rzędu 11-14ºC na północy i w centrum oraz 13-17ºC na południu.

Czwartek (03.10.2019) przyniesie oziębienie. Zachmurzenie będzie całkowite i duże na południowym wschodzie. W pozostałym obszarze Polski będzie z kolei zmienne, ponieważ wystąpi konwekcja. Na ogół okaże się jednak umiarkowane. Ponadto prognozujemy przelotne i miejscowe opady deszczu, zwłaszcza w pasie centralnym. Termometry wskażą temperaturę maksymalną wynoszącą 10-14ºC w zależności od rozmieszczenia zachmurzenia i opadów. Zimniej będzie w rejonach podgórskich, gdzie spodziewamy się 7-10ºC.

Piątek (04.10.2019) minie pod znakiem przelotnych i punktowych opadów deszczu w całej Polsce. Zachmurzenie będzie zmienne i zależne od rozmieszczenia opadów. Najwięcej chwil ze słońcem będą mieli mieszkańcy wschodnich rejonów naszego kraju. Na wybrzeżu wzmoże się nieco wiatr, bowiem wiatromierze zarejestrują podmuchy rzędu 30-40 km/h. Temperatura wzrośnie maksymalnie do 10-13ºC na północy oraz do 12-14ºC na pozostałych obszarach.

Sobota (05.10.2019) będzie kontynuacją piątkowej pogody. Pojawi się nieco więcej chmur, ale również w ten dzień zachmurzenie będzie się zmieniać. Także w sobotę pojawią się przelotne oraz lokalne opady. Wiatr z kolei znacząco ucichnie. Najzimniej będzie na wschodzie, no tam temperatura maksymalna wyniesie 9-12ºC. Z kolei w centrum oraz na zachodzie prognozujemy 11-14ºC.

Niedziela (06.10.2019) przyniesie poprawę pogody. Nie wystąpią żadne opady, a chmur nie będzie za wiele. Jedynie na północy może pojawić się zachmurzenie duże. Jedynie wiatr będzie dość silny. Jego porywy będą dochodzić na zachodzie i północy do 50-60 km/h. Temperatura będzie wyższa niż w poprzednich dniach, bo wyniesie ona maksymalnie 11-14ºC na północy oraz na wschodzie i 15-19ºC w pozostałych rejonach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

Już za kilka dni czeka nas kolejne ocieplenie. Jak bardzo może wzrosnąć temperatura?

Ocieplenie, które właśnie minęło przyniosło najwyższe do tej pory wartości temperatury. W środę (11.05.2022) w Słubicach zmierzono aż 28,9oC, więc do upału nie brakowało zbyt wiele. Gorąca pogoda zakończyła się punktowymi i …

Weekend majowy z dość zmienną i ciepłą pogodą. Kiedy będzie najcieplej i najsłoneczniej?

Obecnie dość znaczny wpływ w pogodzie w naszym kraju mają wyże baryczne, które znajdują się między innymi nad Morzem Północnym oraz nad Bałtykiem. Zagwarantują one bardziej słoneczną oraz cieplejszą aurę w najbliższych …

Prognoza na weekend. Czeka nas słoneczna i ciepła aura. Gdzie może popadać?

Aktualnie w naszym kraju ma miejsce ochłodzenie, które nie okazuje się zbyt znaczne. Temperatura na przeważającym obszarze oscyluje w granicach 18-21oC, a niebo nie jest bardzo zachmurzone. Lokalnie jednak pojawiają się opady …

W połowie maja prawdopodobne silne ocieplenie i burze. Temperatura wzrośnie powyżej 25 stopni

Już od dłuższego czasu pogoda w naszym kraju jest dość słoneczna z temperaturą oscylującą zazwyczaj w granicach 17-21oC. Póki co w tym roku nie mieliśmy do czynienia z gorącą aurą, ale wszystko …