Prognoza pogody na weekend. Trochę cieplej, ale nadal sporo opadów

W weekend pogodę w kraju nadal będzie kształtował ośrodek niżowy znad Ukrainy. Napływać będzie powietrze polarne o cechach morskich. W dalszym ciągu w wielu miejscach ma padać, możliwe są także burze.

synmap 1
Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 17.04.2021, 12 UTC

Sobota (17.04.2021) rozpocznie się w większej części Polski pochmurnie. Rozpogodzenia tylko na krańcach północnych. Na południu, w centrum oraz częściowo na wschodzie dużo opadów deszczu. Miejscami może padać na północy. W górach opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

W kolejnych godzinach przybędzie rozpogodzeń, tylko na południu i południowym zachodzie utrzyma się zachmurzenie całkowite. Miejscami możliwe są przelotne opady deszczu, zwłaszcza w pasie od północnego wschodu przez centrum po południowy zachód. W pasie od Podlasia i północnej Lubelszczyzny po północ Ziemi Lubuskiej możliwe są burze z ulewnym deszczem do 20 mm, opadami drobnego gradu oraz wiatrem do 50 km/h. Największe szanse na ich wystąpienie będą od Podlasia i północy Lubelskiego po pogranicze Łódzkiego i Kujaw.

Temperatura wzrośnie do 3-5oC na północy, 5-9oC w centrum, 7-10oC na zachodzie, 11-12oC na północy oraz 12-13oC na północnym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków.

W nocy z soboty na niedzielę (17/18.04.2021) zachmurzenie duże i całkowite, większe rozpogodzenia głównie na północy. Na północy i wschodzie, a także miejscami w innych regionach przelotne opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 1-2oC na południu przez 3-4oC w głębi kraju do 4-5oC na zachodzie oraz 5-6oC na północy. Wiał będzie słaby wiatr ze zmiennych kierunków.

Niedziela (18.04.2021) przywita nas dominacją chmur na niebie, jednak z czasem przybędzie rozpogodzeń. Miejscami możliwe są przelotne opady deszczu, a na zachodzie i północy również słabe burze.

Temperatura maksymalna wyniesie 5oC na krańcach południowych, 7-10oC w głębi regionów południowych, 12-13oC na wschodzie oraz 13-14oC w większej części kraju. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z sektora wschodniego.