Przed nami ciąg dalszy zimnej pogody

PL2112 large PL2112 large

Po dość krótkim i bardzo ciepłym okresie mamy do czynienia z zimniejszą aurą. Temperatura spadła z ponad 15ºC w dzień do raptem około 5ºC. Jak się okazuje, czeka nas dalsze ochłodzenie, a gdzieniegdzie pojawią się nawet mocniejsze opady śniegu. Poza tym wciąż dawać się we znaki będzie silniejszy wiatr.

Obecnie Polska znajduje się między wyżem znad Skandynawii oraz płytkim niżem znajdującym się nad Bałkanami, przez co napływa do nas zimne powietrze z północy. Mimo znacznego oziębienia, poza południowymi rejonami kraju panowała słoneczna, lecz wietrzna pogoda.

Mapka baryczna Europy wg knmi.nl

Aktualna sytuacja baryczna. Źródło: KNMI.nl.

Widoczny na mapie wyż przemieszcza się na wschód i już w ostatnim dniu tygodnia znajdzie się blisko Polski nad Morzem Bałtyckim, przez co temperatura będzie jeszcze niższa niż w sobotę.

Niedziela (22.03.2020) przyniesie najwięcej słońca w zachodniej połowie naszego kraju. Tam zachmurzenie będzie z reguły małe. Z kolei we wschodniej połowie będzie ono zazwyczaj duże, ale warto zaznaczyć, że będzie także zmienne. Co ciekawe opady śniegu pojawią się już w nocy z soboty na niedzielę na północy oraz w centrum. W dzień jednak wystąpią one na południowym wschodzie, a także na południowym zachodzie, lecz tam tylko w rejonach górskich i podgórskich. Do wieczora, na Podkarpaciu, Małopolsce, częściowo na Lubelszczyźnie i Ziemi Świętokrzyskiej pojawi się pokrywa śnieżna. Oczywiście będzie ona znikoma, jednak miejscami może wynieść nawet 2-3 cm.

Termometry pokażą maksymalnie w dzień 0-2ºC na Ziemi Łódzkiej, południowym Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej, częściowo Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce i Górnym Śląsku. W pozostałych rejonach poza zachodem temperatura maksymalna wyniesie 2-4ºC. Za to na zachodzie będzie 4-6ºC. Ponadto wszędzie wystąpi silny wiatr. Najsilniejsze porywy wystąpią na wschodzie i centrum, bo nawet 50-70 km/h. Za to w pozostałych terenach 30-50 km/h.

Noc z niedzieli na poniedziałek (22/23.03.2020) będzie pogodna i mroźna. Niemal wszędzie zachmurzenie będzie małe lub będzie bezchmurnie. Do rana temperatura w całym kraju spadnie poniżej zera i to dość wyraźnie. Najzimniej tej nocy będzie na wschodzie Polski. Tam spodziewamy się minimalnie od -5ºC do -3ºC. W pozostałych rejonach nieznacznie cieplej, bo od -4ºC do -1ºC. Ponadto znacznie osłabnie wiatr, bowiem maksymalnie powieje do 30 km/h i to tylko na południowym wschodzie.

Poniedziałek (23.03.2020) przyniesie niewielkie ocieplenie. Poza tym pojawi się więcej chmur. Wciąż jednak na zachodzie będzie ich najmniej, a na wschodzie najwięcej. W tym pierwszym obszarze będzie ono przeważnie umiarkowane, a w drugim duże. Jednak także w ten dzień, będzie ono zmienne w ciągu dnia. Zasadniczą różnicą między tymi dwoma dniami będzie brak opadów na nizinach. Jedynie w górach spadnie śnieg.

Temperatura wyniesie maksymalnie 2-4ºC na wschodzie oraz w centrum Polski. Za to na zachodzie termometry wskażą do 4-6ºC, a lokalnie nawet 7ºC. Ponadto znów wzmoże się wiatr. Co prawda na północy powieje maksymalnie do 30 km/h, ale w centrum i na południu wiatromierze zarejestrują podmuchy o sile do 50-60 km/h.