Przed nami kolejny gorący dzień. Miejscami na południu kraju pojawią się gwałtowne burze

Zgodnie z naszymi prognozami nad Polską zaznaczył się w dniu wczorajszym pofalowany front związany z rozległym ośrodkiem niżowym z rejonu Wysp Brytyjskich.

W jego obrębie, jaki i na przedfrontowej zbieżności wiatru doszło do rozwoju dość gwałtownych burz z ulewnym deszczem (lokalnie spadło nawet do około 50 mm), opadami gradu oraz silnym wiatrem

Dziś pogodę w kraju nadal kształtował będzie wspomniany niż i pofalowany front z nim związany. Nad Polską znajdzie się ciepły wycinek tego frontu.

Prognozowane rozlokowanie ośrodków barycznych nad Europą na 29.06.2022, 12:00 UTC

Nad regiony południowe i południowo wschodnie napływać będzie gorące powietrze zwrotnikowe o cechach morskich, a nad pozostałe regiony polarne morskie.

W środę (29.06.2022) rano w większej części kraju na niebie dominować będą chmury. Większe rozpogodzenia na północnym zachodzie i południowym wschodzie. Na południowym zachodzie i północnym wschodzie przelotne opady deszczu.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 29.06.2022, źródło: mapy.meto.pl

W kolejnych godzinach nadal sporo chmur, choć słońce też będzie się pojawiać. Najwięcej chwil ze słońcem na południowym wschodzie.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 29.06.2022, 12:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na południu, południowym wschodzie oraz krańcach wschodnich możliwy jest rozwój burz. Największe szanse na ich wystąpienie będą na południu, a zwłaszcza w górach.

Mogą przybierać zarówno formę izolowanych komórek, jak i większych układów. Burza wielokomórkowa może znad Czech wejść nad Dolny Śląsk, jednak w miarę przemieszczania się w głąb kraju będzie słabnąć i zostaną po niej tylko opady.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 29.06.2022, 15:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na południu zjawiska burzowe mogą mieć duże natężenie, będzie im towarzyszyć ulewny deszcz do 20-30 mm (w obrębie układu na Dolnym Śląsku do 50 mm), opady gradu do 2-3 cm, wiatr do 50-70 km/h (punktowo w kilku przypadkach do 80-90 km/h).

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 29.06.2022, 18:00, źródło: mapy.meteo.pl

Na południowym wschodzie i krańcach wschodnich szanse na rozwój burz będę niewielkie, a jeśli wystąpią, to ich natężenie nie będzie duże.

Prognozowana przez model GFS temperatura maksymalna na 29.06.2022

Na termometrach zobaczymy 19-24oC nad morzem, 22-24oC na krańcach północno wschodnich, 23-25oC na krańcach południowo zachodnich, 25-27oC w większości regionów, 28-30oC na wschodzie, a na południu i południowym wschodzie 31-33oC (lokalnie 34oC). Wiatr słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków.

W nocy ze środy na czwartek (29/30.06.2022) zachmurzenie duże i umiarkowane, okresami małe. Na zachodzie wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Początkowo zagrzmieć może także lokalnie na południu.

Nad Dolny Śląsk w drugiej części nocy może wkroczyć kolejny większy układ, a dalej będzie się przemieszczał nad zachodnią częścią kraju.

Prognozowane przez model UM zachmurzenie, opady i burze na 29.06.2022, 22:00, źródło: mapy.meteo.pl

Głównym zagrożeniem w czasie burz będą opady deszczu do 20-30 mm. Wystąpić mogą także opady drobnego gradu (na południowym zachodzie początkowo grad do 3 cm). Wiatr w porywach może osiągać 50-60 km/h.

Prognozowane przez UM zachmurzenie, opady i burze na 30.06.2022, 3:00, źródło: mapy.meteo.pl

Temperatura minimalna od 12-15oC na północy przez 16-17oC w większości regionów do 18-19oC na południowym wschodzie.

Prognozowana przez model GFS temperatura minimalna na noc 29/30.06.2022

Wiał będzie umiarkowany wiatr ze zmiennych kierunków. Nieco bardziej może być okresami odczuwalny w Sudetach.

Udostępnij
Tweetnij
Przypnij

Przeczytaj także

W najbliższych dniach pojawią się burze. Lokalnie mogą być dość gwałtowne

Przez długi czas nad naszym krajem panowała gorąca, ale także sucha aura. Burze w tym roku są wyjątkowo rzadkie, co choć przekłada się to na mniej zniszczeń, to niestety także na suszę. …

Prognoza długoterminowa. Do końca lipca czeka nas wiele upalnych dni. Pojawią się też silne burze

W ostatnich dniach Europę nawiedza bardzo silna, wręcz historyczna fala upałów. Jak się okazuje, dotarła ona także do naszego kraju i obecnie doświadczamy bardzo wysokiej temperatury. W środę (20.07.2022) stacje meteorologiczne zarejestrowały …

Silne upały w Europie. Temperatura osiągnęła aż 47 stopni. Do Polski rownież nadciąga upał

Od dłuższego czasu nad południową i zachodnią częścią kontynentu utrzymują się wyjątkowo upalne masy powietrza, notowane są rekordy temperatury. Wysokim temperaturom towarzyszą duże i liczne pożary lasów. Rekordy temperatury padły między innymi …

Pogoda. Przed nami bardzo ciepłe dni z lokalnym deszczem i burzami

Przez nadchodzące dwa dni pogodę w kraju kształtował będzie wał wyżowy rozciągający się od Europy Północno Wschodniej przez Europę Środkową po Atlantyk. Z północy napływać powietrze polarne o cechach morskich. Środa (10.08.2022) …